REKLAMA

Skarbówka zagląda na konta podatników. Oto dane dotyczące liczby "wejść"

2023-09-22 08:28
publikacja
2023-09-22 08:28

Skarbówka bez informowania właściciela rachunku bankowego może zrobić przegląd transakcji i posiadanych produktów. Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące liczby "wejść" na konta osobiste podatników w ramach nowych uprawnień. 

Skarbówka zagląda na konta podatników. Oto dane dotyczące liczby "wejść"
Skarbówka zagląda na konta podatników. Oto dane dotyczące liczby "wejść"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Po zmianie przepisów, która weszła w życie w lipcu ubiegłego roku, urzędnicy mogą sprawdzić konto osobiste każdego podatnika podejrzanego o popełnienie przestępstwa. Fiskus nie musi uprzedzać właściciela rachunku o przeprowadzanej weryfikacji, podczas której ma pełny wgląd w historię transakcji, liczbę posiadanych produktów bankowych: konta osobiste i oszczędnościowe, kredyty konsumpcyjne i hipoteczne. 

Według danych Ministerstwa Finansów opublikowanych przez portal Business Insider wynika, że w okresie od lipca 2022 r. do lipca 2023 r. skarbówka "weszła" na rachunki bankowe 212 podatników. 

Skala prześwietlania rachunków bankowych osób fizycznych nie jest znacząca, uważa Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo cytowany przez BI. Ekspert wskazuje również, że średnio w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w trakcie prowadzonych postępowań przygotowawczych oraz czynności wyjaśniających organy podatkowe sprawdzały rachunki w około 1 proc. przypadków. Można postawić tezę, że instytucja ta nie jest na razie nadużywana.  

Z drugiej strony znacząco, bo o 26 proc. wzrosła liczba wszczętych postępowań przygotowawczych. "Dane MF pokazują, że to powszechnie wykorzystywane narzędzie, a groźba kary z KKS może być realna" - komentuje Michał Goj, doradca podatkowy i partner w EY na łamach BI. '

Celem wszczynania postępowań przygotowawczych w sprawie KKS jest zawieszenia biegu terminu przedawnienia. W ten sposób skarbówka ma więcej czasu na dokończenie postępowania podatkowego, a nie na postawienie zarzutów karnoskarbowych.

DF


Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
knf
Kompletna bzdura - Urzędnicy US zaglądają na konta polaków na masową skalę!
200 sprawdzeń w ciągu roku??? To kpina, chyba, że ta liczba odnosi się do 1 pracownika urzędu!!! Sam znam więcej osób, które dostały wezwanie do złożenia wyjaśnień w związku z czynnościami sprawdzającymi i urząd miał wydruki z kont (różne opisy itd)
kacz-dzong-un
Przed wyborami się jeszcze wstrzymują, ale po wyborach przetrzepią ostro wszystkich jak leci.
karbinadel
A szczególnie tych, co odmówili pobrania karty na referendum :)
cwiara
Bo to trzeba zautomatyzować a nie żeby urzednik wchodził i przeglądał to ręcznie. Np. jeśli ktoś dostaje regulanie przelewy od pracodawcy raz w miesiącu a nagle przychodzą inne przelewy albo są wpłaty gotówki, to takie coś od razu powinno być analizowane i zgłaszane do US przez bank. Natomiast uczciwy nie ma się czego obawiać
inwestor.pl
Masz zadatki na oficera milicji orwellowskiej. Mogę zobaczyć twoje smsy z telefonu? Uczciwy nie ma się czego obawiać. :-)
zenonn
Spotyka się ze znajomymi na mieście? Płaci rachunek za wszystkich?
Oni mu zwracają na konto Blikiem?
Sprawdzić czy nie przekroczył limitu darowizn, wezwać, straszyć, gnębić.
Organ podatkowy chory psychicznie niezaspokojony wewnętrznie musi się wyżyć.
kaczyslaw_
Daj urzędnikom klucze do swojego domu, niech ci go dokładnie przetrzepią. W końcu uczciwy nie ma się czego obawiać.
zoomek
"Natomiast uczciwy nie ma się czego obawiać"
No. Typowe hasło opresyjnego komunisty.
Oczywiście on w locie decyduje co to jest uczciwość.
Ucziwość to wydawanie miliardów bez kontroli poprzez fundusze w BGK na przykład.
msp
Ale co sprawdzili ? Rozumiem, ze jest postępowanie , wykryto nieprawidłowości . Np przemytnik ludzi, brał po + 500 € za przerzucenie na granice z Niemcami i oczywiście wpłacał taką kasę na konto … beka oczywiście. To narzędzie raczej do nacisku i dręczenia społeczeństwa. W przypadku przestępstwa zawsze taka opcja istnieje. Teraz Ale co sprawdzili ? Rozumiem, ze jest postępowanie , wykryto nieprawidłowości . Np przemytnik ludzi, brał po + 500 € za przerzucenie na granice z Niemcami i oczywiście wpłacał taką kasę na konto … beka oczywiście. To narzędzie raczej do nacisku i dręczenia społeczeństwa. W przypadku przestępstwa zawsze taka opcja istnieje. Teraz można sie przyjrzeć kto zakłada na szybko rachunki w rajach podatkowych , etc .. ale to trudne .. gnębić malutkich .. ot frajda
nostsherlock
Po wyborach się rozkręcą, vateusz nikomu nie odpuści dopóki wszyscy nie będą za... za miskę ryżu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki