REKLAMA

Skarb Państwa nabędzie udziały w PGE EJ 1 ze środków z funduszu reprywatyzacji

2021-04-22 14:14
publikacja
2021-04-22 14:14
Skarb Państwa nabędzie udziały w PGE EJ 1 ze środków z funduszu reprywatyzacji
Skarb Państwa nabędzie udziały w PGE EJ 1 ze środków z funduszu reprywatyzacji
/ Wikimedia Commons

Skarb Państwa nabędzie udziały w PGE EJ 1 ze środków z funduszu reprywatyzacji - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

PGE, Enea, KGHM i Tauron podpisały ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1 za 531,36 mln zł.

W czwartek, w wykazie prac rządu podano, że nadzór nad PGE EJ 1 sprawować będzie Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

"Wskazać należy również, że Pełnomocnik wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów spółki PGE EJ 1 Sp. z o.o. ze środków Funduszu Reprywatyzacji, który to wniosek rozpatrzony został pozytywnie. Ponadto, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Prezesa Rady Ministrów – Pana Mateusza Morawieckiego w dniu 8 kwietnia br., Pełnomocnik wykonuje prawa i obowiązki Skarbu Państwa wynikające z umowy sprzedaży udziałów dotyczącej sprzedaży na rzecz Skarbu Państwa 100 proc. udziałów Spółki" - napisano.

PGE EJ1 jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

"Umowa sprzedaży udziałów w PGE EJ 1 kończy etap zaangażowania PGE oraz pozostałych wspólników w projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W drugiej połowie 2021 roku PGE EJ 1 zakończy prace nad Raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz Raportem Lokalizacyjnym, które są podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej. To dobry moment na przejęcie projektu przez Skarb Państwa" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Udziałowcy spółki PGE EJ 1 podpisali list intencyjny w sprawie sprzedaży 100 proc. udziałów w firmie na rzecz Skarbu Państwa w październiku 2020 r.

“Nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w PGE EJ 1 jest elementem przygotowania do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, przyjętego przez Radę Ministrów 2 października 2020 r.” - powiedział cytowany w komunikacie PGE Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

“Rezultaty działań prowadzonych przez spółkę będą niezbędnym wkładem do dokumentacji, która umożliwi rządowi podjęcie wiążącej decyzji dotyczącej wyboru technologii i partnera do budowy elektrowni jądrowych w Polsce” - dodał.

W komunikatach podano, że ponadto spółki zawarły z PGE EJ1 aneks do porozumienia z 15 kwietnia 2015 r. w sprawie WorleyParsons, zgodnie z którym proporcjonalnie odpowiadają za zobowiązania lub proporcjonalnie przysługują im świadczenia potencjalnie powstałe w wyniku rozstrzygnięcia sporu z WorleyParsons, do poziomu roszczeń wraz z odsetkami na 26 marca 2021 r.

Pod koniec 2014 r. spółka PGE EJ1 zerwała kontrakt z WorleyParsons, firmą prowadzącą badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej.

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
harrytracz
O jacie, jakie duże kwoty tutaj padają.
A ile już kWh prądu udało się wyprodukować z tej elektrowni?

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki