REKLAMA

PGE, Enea, KGHM i Tauron sprzedadzą Skarbowi Państwa udziały w spółce PGE EJ 1 za 531,36 mln zł

2021-03-26 18:28, akt.2021-03-26 20:00
publikacja
2021-03-26 18:28
aktualizacja
2021-03-26 20:00
PGE, Enea, KGHM i Tauron sprzedadzą Skarbowi Państwa udziały w spółce PGE EJ 1 za 531,36 mln zł
PGE, Enea, KGHM i Tauron sprzedadzą Skarbowi Państwa udziały w spółce PGE EJ 1 za 531,36 mln zł
fot. Oliver Berg / / dpa

PGE, Enea, KGHM i Tauron podpisały ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1 za 531,36 mln zł - podały spółki w komunikatach.

Umowa sprzedaży została podpisana przez wszystkie podmioty posiadające udziały w spółce PGE EJ 1. PGE posiadała 70 proc. udziałów w PGE EJ 1, a Enea, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia po 10 proc. udziałów w spółce.

Z ceny sprzedaży na PGE przypada 371,95 mln zł, a na KGHM, Eneę i Tauron po 53,14 mln zł.

Płatność za udziały w PGE EJ1 nastąpi nie później niż w dniu 31 marca 2021 r.

Jak podano, cena sprzedaży będzie podlegać korekcie na bazie wyceny PGE EJ1 zaktualizowanej na dzień zamknięcia transakcji, ale w ocenie spółek korekta ceny nie będzie miała znaczącego wpływu na ostateczną cenę sprzedaży.

PGE EJ1 jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

"Umowa sprzedaży udziałów w PGE EJ 1 kończy etap zaangażowania PGE oraz pozostałych wspólników w projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W drugiej połowie 2021 roku PGE EJ 1 zakończy prace nad Raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz Raportem Lokalizacyjnym, które są podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej. To dobry moment na przejęcie projektu przez Skarb Państwa" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Udziałowcy spółki PGE EJ 1 podpisali list intencyjny w sprawie sprzedaży 100 proc. udziałów w firmie na rzecz Skarbu Państwa w październiku 2020 r.

“Nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w PGE EJ 1 jest elementem przygotowania do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, przyjętego przez Radę Ministrów 2 października 2020 r.” - powiedział cytowany w komunikacie PGE Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

“Rezultaty działań prowadzonych przez spółkę będą niezbędnym wkładem do dokumentacji, która umożliwi rządowi podjęcie wiążącej decyzji dotyczącej wyboru technologii i partnera do budowy elektrowni jądrowych w Polsce” - dodał.

W komunikatach podano, że ponadto spółki zawarły z PGE EJ1 aneks do porozumienia z 15 kwietnia 2015 r. w sprawie WorleyParsons, zgodnie z którym proporcjonalnie odpowiadają za zobowiązania lub proporcjonalnie przysługują im świadczenia potencjalnie powstałe w wyniku rozstrzygnięcia sporu z WorleyParsons, do poziomu roszczeń wraz z odsetkami na 26 marca 2021 r.

Pod koniec 2014 r. spółka PGE EJ1 zerwała kontrakt z WorleyParsons, firmą prowadzącą badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
summit
I to jest właśnie dramat w polskiej gospodarce, wydaje się ponad pół miliarda złotych na publiczną inwestycje, której nie ma i nie wiadomo czy w ogóle będzie, nie ma nawet ustalonej lokalizacji a za wszystko płacą podatnicy i to bez ich zgody!
darekkk
W sumie to fajnie. Sprzedają coś czego jeszcze nie ma i to za grube miliony.
demeryt_69
Jest niedziela po południu, a tutaj wciąż brak info o zarzutach dla Pudziana za demolkę w hotelu - to niedopuszczalne :)
mrbeast
Godz. 10:49 niedziela, Kanał Sueski odblokowany od godziny, a tutaj ani jednej wzmianki... :P
demeryt_69
To nie portal typu "Wiadomości 7/24" :)
pstrzezek
A niech sprzają. Dopóki Sasin nie zajmie się tematem to możecie zapomnieć o elektrowni ;)
kimdzongtusk
Czyli SYSTEM działa prawidłowo. Czego nie kumacie ?
jpelerj
SSP nie mogą unieść strat, więc przekazują ("sprzedają") obciążenie właścicielowi. Kasa poleci jak dawniej, pewnie nawet wyższa, ale nie będą wykazywać takich koszmarnych strat. A SP wrzuci to w podatki.
jpelerj
Na Twitterze pojawiło się zestawienie kasy wydanej na nominatów PIS w SSP. https://twitter.com/hashtag/obajtki?src=hashtag_clicky się
Hasztag #obajtki . Warto, sam nie miałem pojęcia ile tego jest i jakie to kwoty. Porażające.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki