REKLAMA

Silny wzrost cen materiałów budowlanych. UOKiK bada, czy doszło do ograniczenia konkurencji

2021-04-19 09:49
publikacja
2021-04-19 09:49
fot. Szymon Laszewski / FORUM

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. ograniczenia konkurencji na rynku materiałów budowlanych - poinformował w poniedziałek Urząd. UOKiK przypomina, że za ograniczanie konkurencji grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że w związku z napływającymi sygnałami z rynku, prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, które ma ustalić, czy dochodzi do ograniczenia konkurencji podczas sprzedaży styropianu. W ramach badania rynku prezes UOKiK przeanalizuje również stan konkurencji na rynku cementu i wapna - dodano.

Urząd wskazał, że z niepokojem obserwuje trwający na rynku trend silnego wzrostu cen materiałów budowlanych. W przypadku części z nich wzrost był dwucyfrowy w stosunku do adekwatnego okresu 2020 r. W konsekwencji wykończenie lub remont mieszkania będą tej wiosny dużo droższe niż przed rokiem. Sektor budownictwa w naszym kraju cały czas rozwija się i zwiększa zapotrzebowanie na materiały budowlane, w wyniku czego dynamicznie wzrasta na nie popyt, przekładający się na wzrosty cen. Weryfikacji wymaga jednak, czy część tych wzrostów nie wystąpiła w wyniku działań o charakterze innym niż obiektywne czynniki gospodarcze, w tym w wyniku niedozwolonych porozumień.

Jak powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny, zbadane zostaną zachowania przedsiębiorców pod kątem zmów lub nadużywania pozycji dominującej. "Niepokojące mogą być znaczące, nagłe wzrosty cen materiałów budowlanych. Chodzi przede wszystkim o weryfikację, czy podwyżki wykraczają poza podstawy makroekonomiczne i czy nie są skutkiem praktyk ograniczających konkurencję" – wyjaśnił.

UOKiK przypomniał, że zgodnie z prawem zakazane są porozumienia przedsiębiorców zmierzające do podziału rynku bądź ustalenia cen towarów lub usług. Bezprawną praktyką jest również wykorzystywanie siły rynkowej przez monopolistów i narzucanie nieuczciwych cen. Za ograniczanie konkurencji grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Warto jednak wyjaśnić, że nie jest złamaniem prawa, jeśli przedsiębiorca samodzielnie dostosowuje się do zmieniających się warunków rynkowych, w szczególności do zachowania konkurentów.

Dopuszczalne prawnie jest przykładowo naśladownictwo cenowe, czyli obserwowanie polityki cenowej bezpośrednich konkurentów i dostosowywanie do nich swojej oferty sprzedażowej. Jeśli jednak doszłoby do uzgodnionego i skoordynowanego pomiędzy przedsiębiorcami zwiększenia cen – wówczas stanowi to, co do zasady, niedozwolone porozumienie rynkowe - wskazał urząd.

Prezes Urzędu przypomina przedsiębiorcom i menadżerom zaangażowanym w zmowy ograniczające konkurencję, że mogą uniknąć dotkliwych sankcji pieniężnych dzięki programowi łagodzenia kar. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (11)

dodaj komentarz
bt5
Tak po prawdzie to ceny materiałów budowlanych wróciły do poziomów z boomubudowlanego przed 2008 rokiem. Potem była chyba jakaś wojna cenowa producentów bo wielu wpadło w długi lub się zmknęło mimo że cały czas szła narracja o wpaniałej sytuacji budownictwa w Polsce. A od tego roku jesli poważnie wzrosła cena energi Tak po prawdzie to ceny materiałów budowlanych wróciły do poziomów z boomubudowlanego przed 2008 rokiem. Potem była chyba jakaś wojna cenowa producentów bo wielu wpadło w długi lub się zmknęło mimo że cały czas szła narracja o wpaniałej sytuacji budownictwa w Polsce. A od tego roku jesli poważnie wzrosła cena energi elektrycznej i paliwa transportowe też nie taniej , to w końcu producenci powiedzieli basta i przywalili nowe cenniki. Duży udział obecnie przy konsolidacji producentów maj koszty dystrybucji. Np. największa fabryka styropianu jest w Oświecimiu i nie jest to w centrum Polski, a wożeenie jakby nie było powietrza kosztuje. Dodatkowo osłabił sie PLN ,a wiele kluczowych komponentów do produkcji jest importowanych. Tak że UOKiK guzik może zrobic.
jes
Już blisko to decyzji o stworzeniu państwowego holdingu budowlanego pod wodzą towarzysza Sasina.
jes
Zresztą ja tam wierzę GUS'owi. Tylko 3% inflacji i to dlatego, że ośmiorniczki podrożały czyli dotyczy tylko peowców. Dla przykładu, już niedługo buty będzie można dostać za darmo bo do 6 lat tylko tanieją.
tom979
Najpierw drukują pieniądze na pokrycie transferów socjalnych, a jak ceny zaczynają rosnąć to szukają winnych gdzie popadnie tylko nie patrzą na siebie. Normalny mechanizm w każdym socjalistycznym państwie tuż przed upadkiem. Niedługo będą ceny regulowane i znowu puste półki.
drogie
Wydoją ludzi z kasy to pózniej stanieją i mieszkania i materiały ale wczesniej ktoś musi sie dorobić
anty12
HAHAHA, Pisiory dawac mi tu ceny regulowane :D. Kacapki z KCPiS zobaczyly co to znacyz pensja minimalna i rozbuchany socjal :D
dzo_bajden
niech sprawdzą, czy nie ma zmowy cenowej na rynku mieszkań wśród deweloperów! wszyscy jak jeden trzymaja marże ponat 30%
jasiek2017
Ale jak to ? Trole pisały, że materiały tanieją ew ceny stoją w miejscu !

Mnieszkania potaniejoo !
loool
Wprowadzili socjalistyczny program dopłat do ocieplenia domów , gdzie emeryt może ocieplić dom praktycznie za darmo, i dziwią się ze styropian podrożał.
samsza
To oczywiste, że cement drożeje przez uprawnienia CO2.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki