REKLAMA
WEBINAR

Shoper widzi spowolnienie rynku e-commerce w Polsce

2023-06-05 14:52
publikacja
2023-06-05 14:52

Shoper widzi spowolnienie e-commerce w Polsce w II kwartale i spodziewa się jego utrzymania w ciągu kilku miesięcy. Spółka chce nadal rosnąć mocno ponad rynek i zanotowała w maju dynamiki zbliżone do I kwartału 2023 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Marcin Kuśmierz.

Shoper widzi spowolnienie rynku e-commerce w Polsce
Shoper widzi spowolnienie rynku e-commerce w Polsce
fot. iJeab / / Shutterstock

"Obserwujemy spowolnienie rozwoju rynku w drugim kwartale, co jest konsekwencją dalszego spadku siły nabywczej klientów. Handel elektroniczny jest nadal w znacznie lepszej kondycji od tradycyjnego, ale tempo jego rozwoju jest dalekie do dynamiki, którą obserwowaliśmy w poprzednim roku. Spodziewamy się, że ten stan potrwa co najmniej kilka miesięcy, o ile nie będą miały miejsca jakieś szczególne okoliczności. W tym roku mogą to być wybory do parlamentu i obietnice składane przez partie polityczne podczas kampanii. Może to wydatnie wpłynąć na poprawę nastrojów kupujących i tym samym ożywienie rynku" - powiedział prezes.

"Podtrzymujemy prognozę wysokiego jednocyfrowego wzrostu wartości rynku e-commerce w całym roku i powrót do jego szybkiego rozwoju w 2024 roku. Oczywiście będzie to pośrednio zależne od wysokości inflacji i stóp procentowych oraz tego, jak będzie się to przekładało na nastroje kupujących. Kupujący stali się jeszcze bardziej pragmatyczni i kupują w internecie w poszukiwaniu oszczędności. Niestety szybki wzrost cen dóbr i usług, który miał miejsce w ostatnich miesiącach, wpłynął na istotną redukcję wszystkich wydatków konsumpcyjnych" - dodał.

Shoper dostarcza oprogramowanie dla e-commerce w modelu SaaS (Software as a Service). Spółka oferuje rozwiązania wspierające użytkowników w prowadzeniu, zarządzaniu i rozwoju własnej sprzedaży online. W ramach usług dodatkowych udostępnia m.in. wsparcie w obszarze marketingu, logistyki czy płatności.

"Wzrost obrotów w sklepach korzystających z platformy Shoper powinien być w całym roku istotnie wyższy od dynamiki rozwoju rynku. Wspieramy sprzedających technologicznie i biznesowo, aby zwiększać ich konkurencyjność. Dla wielu z nich jest to rok pełen wyzwań – niezależnie od tego w jakich kanałach internetowych sprzedają swoje produkty. Wyniki finansowe i kluczowe parametry biznesowe osiągnięte w maju oceniamy jako dobre – były zbliżone do dynamik osiągniętych w I kwartale. Pracujemy nad dalszą poprawą efektywności operacyjnej i to będzie widoczne w wynikach za drugi kwartał" - zapowiedział Kuśmierz.

Przychody Shopera w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosły o 33 proc. do 35,1 mln zł. Skorygowana EBITDA zwiększyła się o 41 proc. do 11,4 mln zł. W efekcie rentowność Shoper wzrosła o 1,7 p.p., osiągając poziom 32,4 proc.

Łączna wartość transakcji w sklepach internetowych Shoper (GMV Sklepy) wzrosła w pierwszych trzech miesiącach tego roku o 14 proc. do 1,92 mld zł. Zwiększyła się także łączna wartość sprzedaży w sklepach internetowych, powiększona o dodatkowe kanały sprzedaży, takie jak platformy handlowe czy porównywarki cenowe (GMV Omnichannel). Przekroczyła ona 2,1 mld zł, czyli o 15 proc. rdr. Wskaźnik take rate, czyli prowizji od sprzedaży w pierwszym kwartale 2023 roku wzrósł rdr o 0,26 pkt. proc. do 1,83 proc.

Prezes podtrzymał całoroczne cele spółki.

"To będzie kolejny rekordowy rok dla Shopera mimo licznych wyzwań związanych z trudnym otoczeniem makroekonomicznym. Widzimy, że wiele firm e-commerce jest nastawionych defensywnie do rozwoju biznesu i chcemy to wykorzystać kontynuując wzmocnienie technologiczne i kadrowe. Obecnie jesteśmy skupieni przede wszystkim na rozwoju oferty usług finansowych i logistycznych. Oba obszary mają wciąż ogromny potencjał wzrostu i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony sprzedających" - zapowiedział.

"Podtrzymujemy swoje cele na 2023 tj. dynamikę wzrostu GMV co najmniej dwukrotnie wyższą od rynku oraz dynamikę wzrostu przychodów, co najmniej dwukrotnie wyższą od tempa wzrostu GMV. Towarzyszyć temu będą poprawa take rate i marży EBITDA" - dodał.

Przedstawiciele Shopera informowali podczas telekonferencji pod koniec kwietnia, że spółka obserwuje w kwietniu utrzymanie dobrych dynamik.

Kuśmierz poinformował w poniedziałek, że spółka nie planuje istotnych podwyżek cen usług w najbliższych miesiącach.

"Nie mamy w planach istotnych ruchów cenowych związanych z usługami dostarczanymi przez Shoper w najbliższych miesiącach. Realizacja dodatkowej marży poprzez częste podwyżki cen to działanie doraźne, które dla wielu firm stało się metodą na przykrycie problemów związanych z rozwojem biznesu. Chcemy wspierać sprzedających poprzez wyposażanie ich w kolejne produkty zwiększające efektywności ich biznesów i w ten sposób zarabiać razem z nimi" - podkreślił.

Shoper poinformował w marcu o rozpoczęciu współpracy w Rumunii z działającym na rynku sklepów internetowych Gomagiem.

"Aktywnie poznajemy rynek e-commerce w Rumunii, a nasza współpraca z Gomag wchodzi w etap testowania usług z klientami. Zakończyliśmy etap wdrożenia platformy technologicznej i przygotowujemy się do startu komercyjnego. Materialny wpływ na nasze wyniki finansowe powinien być widoczny w przyszłym roku" - zapowiedział prezes.

W ocenie Kuśmierza rok 2023 może obfitować w procesy fuzji i przejęć. Shoper prowadzi rozmowy z polskimi i zagranicznymi firmami.

"Prowadzimy szereg rozmów o potencjalnych inwestycjach w Polsce i za granicą w niemal wszystkich kluczowych dla nas obszarach działalności. Wiele firm e-commerce boryka się w bieżącym roku z problemami niskiego bądź ujemnego wzrostu biznesu a wzrost kosztów prowadzenia działalności tylko je pogłębia. Otwartość sprzedających na rozmowy jest wysoka, ale wyzwaniem, jak zawsze, są oczekiwania co do wycen stawiane przez sprzedających. Nie zawsze idą one w parze z jakością aktywów będących przedmiotem potencjalnej transakcji" - powiedział.

W sierpniu 2022 roku Shoper kupił za 1,65 mln zł Selium. To agencja omnichannel (sprzedaż wielokanałowa), wyspecjalizowana we wsparciu sprzedaży głównie na zagranicznych marketplace, takich jak: Amazon, eBay, Real, Aliexpress, Kaufland.

Shoper podpisał w maju ubiegłego roku umowę w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów w agencji marketingu internetowego Sempire Europe. W pierwszej części transakcji Shoper kupił 60 proc. udziałów Sempire za 15 mln zł.

Ewa Pogodzińska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki