Serbia: rozpoczęto wspólne ćwiczenia wojskowe z Rosją

Na terytorium Serbii rozpoczęły się w czwartek wspólne ćwiczenia wojsk serbskich i rosyjskich, co - jak pisze Reuters - może zwiększyć napięcie między Wschodem a Zachodem w sytuacji, gdy w sąsiedniej Czarnogórze kończą się pięciodniowe ćwiczenia NATO.

Serbia stara się utrzymać równowagę między swymi tradycyjnie dobrymi stosunkami z Rosją a dążeniem do członkostwa w Unii Europejskiej i zacieśnienia współpracy z NATO, choć nie zamierza przyłączać się do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W trakcie trwających do 9 listopada ćwiczeń o kryptonimie "Słowiańskie Braterstwo" ponad 700 żołnierzy z Serbii, Rosji i Białorusi będzie uczestniczyć w uderzeniach śmigłowcowych, pozorowanym ataku na bazę zbrojnych rebeliantów, ewakuacjach sanitarnych i praktycznych strzelaniach artyleryjskich. "To wszystko będzie bardzo atrakcyjne" - powiedział agencji Tanjug rzecznik ministerstwa obrony Jovan Krivokapić.

Rozpoczęcie "Słowiańskiego Braterstwa" zbiegło się w czasie z zakończeniem ćwiczeń NATO w Czarnogórze, których tematem było reagowanie na sytuacje nadzwyczajne w rodzaju powodzi czy ataku chemicznego. Uczestniczyło w nich 680 członków nieuzbrojonego personelu z siedmiu państw NATO oraz 10 państw partnerskich, w tym Serbii.

Perspektywa wejścia do NATO nie cieszy się w Serbii większym społecznym poparciem ze względu na ataki lotnicze Sojuszu, które w 1999 roku zmusiły siły serbskie do opuszczenia Kosowa. Jednak w ramach integracji z Zachodem Serbia podpisała w ubiegłym roku Indywidualny Plan Działania na Rzecz Członkostwa (IPAP), co oznacza najwyższy poziom współpracy NATO z państwem, które nie aspiruje do wejścia w jego skład. (PAP)

dmi/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil