REKLAMA

Selvita podtrzymuje cele na '20

2020-08-07 14:22
publikacja
2020-08-07 14:22
Selvita

Selvita podtrzymuje cele na 2020 rok, zakładające ponad 30 proc. wzrost przychodów przy dwucyfrowej rentowności - poinformował PAP Biznes prezes Bogusław Sieczkowski. Jak wskazał, pandemia nieco spowalnia procesy akwizycyjne, ale realizacja pierwszego przejęcia do końca roku wciąż jest realna.

"Marzec i kwiecień to był dla nas nadzwyczajnie dobry czas, jeśli chodzi o podpisywanie kontraktów. Backlog w maju był ponad 40 proc. wyższy niż przed rokiem. Czujemy się spokojni, jeśli chodzi o wykonanie naszych tegorocznych założeń, czyli ponad 30 proc. wzrostu przychodów przy dwucyfrowej rentowności" - powiedział prezes Bogusław Sieczkowski.

Skonsolidowane przychody Selvity w pierwszym kwartale 2020 roku wzrosły o 41 proc. do 31 mln zł. Grupa odnotowała w tym czasie 4,5 mln zł zysku operacyjnego wobec 2,2 mln zł przed rokiem. Zysk netto wzrósł o 92 proc., osiągając 3,7 mln zł.

"Nie jesteśmy pewni, czy uda nam się utrzymać tempo wzrostu przychodów z pierwszego kwartału w całym roku, ale o realizację deklarowanych 30 proc. jesteśmy spokojni" - powiedział Sieczkowski.

Prezes wskazał, że w związku z rosnącą liczbą zachorowań podczas pandemii COVID-19, spółka wprowadziła na nowo w firmie największy reżim sanitarny. W czwartek w Polsce stwierdzono 726 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku trwania pandemii.

"Wprowadziliśmy pracę zmianową w laboratoriach, mierzymy temperaturę pracownikom. Nie chcemy ryzykować zdrowia naszych pracowników, a nagłe wprowadzenie ewentualnej kwarantanny mogłoby być dla nas niekorzystne, więc podjęliśmy wszelkie możliwe środki, by temu zapobiec" - powiedział prezes Selvity.

"Na ten moment jest to jedyne utrudnienie w działalności. Fakt, iż cały świat biznesu przestawił się na audiowizualne metody komunikacji, w zastępstwie tradycyjnych spotkań i networkingu, może w długim terminie nieco spowolnić nasze tempo zdobywania świata i wypracowywania pozycji na nowych rynkach" - dodał.

Jak wskazał, Selvita jest stosunkowo młodą firmą na rynkach zagranicznych i z wieloma klientami dopiero rozpoczyna rozmowy.

"Z nowymi klientami najlepiej widzieć się na żywo, a teraz jest to mocno utrudnione" - powiedział prezes.

Z drugiej strony - jak poinformował - wszystkie kraje deklarują większe wydatki na ochronę zdrowia, co przekłada się na zwiększenie wydatków na badania, z których coraz więcej realizowane jest w formie outsourcingu, co finalnie korzystnie wpływa na działalność Selvity.

"Sektor firm CRO nie traci na tej sytuacji. Rynek się mocno zglobalizował, bo nie ma już pewności, czy cały kontynent nagle się nie zatrzyma - to są szanse dla nas. Cały czas są poszukiwane firmy CRO w Europie, które już mają pewne doświadczenie badawczo-rozwojowe" - powiedział prezes Sieczkowski.

Strategia Selvity na lata 2020-2023 zakłada osiągnięcie ponad 300 mln zł przychodów przy stabilnej marży EBITDA. Spółka, prócz wzrostu organicznego, zamierza rosnąć poprzez akwizycje, a w planach do 2023 roku ma trzy przejęcia. W czerwcu Selvita informowała, że ma 5 firm na krótkiej liście celów akwizycyjnych.

"Pandemia nieco spowalnia procesy akwizycje. Z jedną z firm próbujemy spotkać się na żywo od kilku miesięcy i niestety już dwukrotnie loty zostały odwołane, więc sprawa się przesuwa" - powiedział prezes Sieczkowski.

"Jesteśmy dość mocno zaawansowani w kilku procesach. To są podmioty w procesie sprzedażowym, rozmowy są konkretne. Mimo utrudnień, realizacja pierwszej akwizycji do końca roku cały czas jest realna" - dodał.

Akwizycje mają zostać sfinansowane z przeprowadzonej na przełomie maja i czerwca emisji akcji. Selvita pozyskała w ten sposób ok. 90 mln zł, z czego ok. 70 mln zł ma trafić na przejęcia.

"Emisja bardzo pomogła nam w negocjacjach. Poparcie przez inwestorów naszej strategii rozwoju i gotówka z emisji na koncie poprawiają naszą pozycję jako kupujących" - powiedział prezes.

Strategia Selvity obejmuje również stworzenie Centrum Usług Laboratoryjnych o powierzchni badawczej 4 tys. mkw. Dzięki inwestycji spółka chce zwiększyć powierzchnię badawczą do 10 tys. mkw. Spółka podpisała w kwietniu przedwstępną umowę ws. zakupu działki w Krakowie za 10 mln zł.

Prezes poinformował, że niezwłocznie po otrzymaniu 31 sierpnia zgody walnego zgromadzenia na zakup działki, spółka planuje podpisać umowę przyrzeczoną. Rozpoczęcie realizacji inwestycji zaplanowane jest na przyszły rok.

"Obecnie czekamy na podpisanie umowy z biurem architektonicznym. Nasz harmonogram prac zakłada, że do końca roku złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, a do końca pierwszego kwartału 2021 roku chcemy ogłosić konkurs na wybór generalnego wykonawcy" - powiedział Sieczkowski.

Dodał, że wyprowadzka Ryvu Therapeutics do nowego Centrum B+R, powiększająca laboratoria Selvity o ok. 1 tys. m kw., została zrealizowana około miesiąca temu.

"W ostatnich tygodniach trwały drobne prace remontowe i pod koniec lipca zaczęliśmy uruchamiać laboratoria po Ryvu" - powiedział prezes.

Selvita świadczy usługi w obszarze opracowywania nowych leków, badań regulacyjnych, a także badań i rozwoju na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, chemicznych oraz agrochemicznych. Spółka ubiega się o status Centrum Badawczo Rozwojowego, co umożliwi skorzystanie z dodatkowych ulg B+R.

"Status Centrum Badawczo Rozwojowego pozwoli nam rozliczyć koszty w zakresie działalności badawczo rozwojowej we zwiększonym wymiarze, jeśli chodzi o podstawę opodatkowania. Dzięki wyższym kosztom uzyskania przychodu będziemy mogli wydać więcej pieniędzy na rozwój bez szkody dla rentowności. Dodatkowe środki będą pochodzić właśnie z tej ulgi podatkowej" - powiedział prezes Sieczkowski.

"Jest też wiele drobniejszych korzyści jak np. dodatkowe punkty przy wnioskowaniu o granty czy niższy podatek gruntowy" - dodał.

Jak poinformował, jeśli spółka uzyska status CBR do końca roku - będzie mogła dokonać zmiany już w stosunku do kosztów poniesionych w 2020 roku.

Sara Borys(PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
patrykowski978
Niedawno na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale tak prawda. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie Niedawno na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale tak prawda. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki