REKLAMA

Selvita kupi chorwacką spółkę Fidelta za 31,2 mln euro

2020-11-23 22:44
publikacja
2020-11-23 22:44
Selvita

Selvita podpisała z Galapagos NV warunkową umowę kupna 100 proc. udziałów w chorwackiej spółce Fidelta za 31,2 mln euro (140 mln zł) - poinformowała Selvita w komunikacie. Kupno zostanie sfinansowane ze środków własnych w 30 proc. oraz w oparciu o finansowanie dłużne w postaci kredytu (70 proc.) .

Cena zostanie skorygowana w oparciu o określone w umowie korekty dotyczące środków pieniężnych netto i kapitału obrotowego Fidelta.

Zamknięcie transakcji przewidziane jest na 4 stycznia 2021 roku.

Realizacja transakcji jest uwarunkowana spełnieniem szeregu warunków zawieszająch, w tym przedłużeniem przez Fideltę umowy najmu z Pliva Hrvatska powierzchni biurowych oraz laboratoryjnych obecnie wynajmowanych przez Fideltę do 31 grudnia 2027 r. oraz zawarciem przez Fideltę warunkowej umowy najmu z MEDI-LAB d.o.o. dotyczącej wynajmu dodatkowej powierzchni biurowej oraz laboratoryjnej na satysfakcjonujących dla Selvity warunkach.

W przypadku niespełnienia się warunków zawieszających do dnia zamknięcia transakcji, Selvita uprawniona jest do odstąpienia od umowy.

Jednocześnie Fidelta zawarła z Galapagos umowę ramową świadczenia usług, na mocy której, pod warunkiem zamknięcia transakcji, Fidelta zrealizuje dla Galapagos usługi o łącznej wartości 27 mln euro, z czego w 2021 roku Galapagos nabędzie usługi o wartość przynajmniej 7 mln euro. Umowa obowiązywać będzie do 31 grudnia 2025 r. Na podstawie MSA Fidelta będzie świadczyć na rzecz Galapagos usługi w zakresie drug Selvity.

Fidelta jest przedklinicznym CRO (ang. Contract Research Organization), świadczącym usługi w zakresie zintegrowanych projektów badawczo-rozwojowych na zlecenie firm biotechnologicznych i farmaceutycznych.

Firma zatrudnia ponad 180 pracowników, w tym ponad 150 wysoko wykwalifikowanych naukowców, z wieloletnim doświadczeniem w zakresie projektów drug discovery.

Fidelta ma kilkudziesięcioletnią historię działalności, najpierw w ramach Instytutu Badawczego PLIVA (obecnie część Grupy Teva Pharmaceutical), następnie centrum badawczo-rozwojowego Grupy GlaxoSmithKline, a od 2010 r. w Grupie Galapagos, w której rozpoczęła świadczenie usług komercyjnych w zakresie odkrywania leków na rzecz globalnych klientów zewnętrznych.

Zakres usług świadczonych przez Fideltę jest w znaczącej mierze komplementarny w stosunku do obecnej oferty Selvity, co pozwoli na budowanie przewagi konkurencyjnej głównie poprzez wprowadzenie do oferty usług w obszarach farmakologii in vivo i toksykologii.

Transakcja zapewni znaczne rozszerzenie oferty Selvity i portfolio aktualnie świadczonych usług w zakresie zintegrowanych projektów w obszarze odkrywania leków i poszerzy posiadaną wiedzę w o takie dziedziny, jak choroby zakaźne, zwłóknieniowe, czy zapalne.

W 2019 roku Fidelta osiągnęła przychody w wysokości 17,4 mln euro, przy EBIT wynoszącym 1,7 mln euro. Przychody za trzy kwartały 2020 r. wyniosły 17,2 mln euro, a EBIT 4,4 mln euro.

Strategia grupy kapitałowej Selvita zakłada przeznaczenie 150-200 mln zł na przeprowadzenie akwizycji w kolejnych latach. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki