REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sasin: Ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce

2021-12-02 21:31
publikacja
2021-12-02 21:31
Sasin: Ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce
Sasin: Ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce, to jest główna przyczyna wzrostu cen energii w naszym kraju - napisał w czwartek na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin zareagował na wpis biura Komisji Europejskiej w Polsce. Podkreślono w nim, że wzrost cen energii wynika głównie ze zwiększonego światowego popytu, a nie polityki klimatycznej UE. "Przedstawienie obecnej sytuacji jako kosztów członkostwa, to mijanie się z prawdą" - stwierdziło przedstawicielstwo KE w naszym kraju.

W odpowiedzi Sasin zauważył, że 70 proc. energii w Polsce wytwarza się z węgla, dodając że ubolewa, iż przedstawicielstwo KE w Polsce tego nie wie. "Ceny certyfikatów wzrosły rok do roku o ponad 170 proc.! (z 29 euro do 80 euro dziś). I obecnie stanowią ok. 1/2 kosztów energii w Polsce. I to jest główna przyczyna wzrostu cen energii w Polsce, a nie wzrost cen surowca" - napisał wicepremier.

W środę szef MAP ocenił w Polsat News, że rosnące ceny energii to jest koszt naszego uczestnictwa w UE i unijnej polityki klimatycznej. Jak mówił, powinniśmy mieć świadomość, że UE to nie tylko to, co nam się dobrze kojarzy, czyli fundusze europejskie, dzięki którym kraj jest modernizowany. "To są również skutki dla nas negatywne jak uczestnictwo w europejskiej polityce klimatycznej, która powoduje, że cena energii elektrycznej w Polsce rośnie" - powiedział Sasin.(PAP)

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
arzab
Tylko w tym roku ze sprzedaży DARMOWYCH certyfikatów CO2 rząd uzyska około 23 MLD ZŁ ! Dzieląc tę kwotę na 38 mln Polaków wypada po około 600 ZŁ na głowę ! ! ! Tak więc zwalanie winy za podwyżki cen energii na certyfikaty jest kpiną urzędnika z obywatela ! Im się wydaje, że tu już nikt nie potrafi liczyć i można Tylko w tym roku ze sprzedaży DARMOWYCH certyfikatów CO2 rząd uzyska około 23 MLD ZŁ ! Dzieląc tę kwotę na 38 mln Polaków wypada po około 600 ZŁ na głowę ! ! ! Tak więc zwalanie winy za podwyżki cen energii na certyfikaty jest kpiną urzędnika z obywatela ! Im się wydaje, że tu już nikt nie potrafi liczyć i można cisnąć takie propagandowe głupoty jak te powyżej !
alberto2020
W wódce 80% to podatki podobnie jak w benzynie a więc to działa w wielu przypadkach. Co do certyfikatów to premier Morawiecki podpisał się pod unijną polityką klimatyczną a więc chyba jako odpowiedzialny polityk wiedział co robi i jakie będą konsekwencje dla Polaków
bankierek15
PISiorem nie jestem, ale wreszcie musze pochwalić. Ktoś to wreszcie powiedział. Płacimy ogromne kary za produkcję prądu z węgla. Dodajmy do tego jeszcze rządowe wsparcie finansowe dla całego nierentownego kopalnianego biznesu i okaże się, że cena energii mogłaby być mniejsza np. o 70%. A może lepiej pozamykać te kopalnie,PISiorem nie jestem, ale wreszcie musze pochwalić. Ktoś to wreszcie powiedział. Płacimy ogromne kary za produkcję prądu z węgla. Dodajmy do tego jeszcze rządowe wsparcie finansowe dla całego nierentownego kopalnianego biznesu i okaże się, że cena energii mogłaby być mniejsza np. o 70%. A może lepiej pozamykać te kopalnie, zainwestować w elektrownie atomową lub energię odnawialną, wiatr, woda, słońce zamiast płacic kary UE. Pieniądzę, które wpłacamy jako dotacje dla nierentownych kopalń przeznaczyć na pomoc w przebranżowieniu się górników po zamknięciu kopalń.
seamen
to może najpierw za miliardy które rząd pozyskuje co roku z certyfikatów zbudujmy te elektrownie atomowe (10-20 lat), a dopiero później zamykajmy kopalnie ..

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki