REKLAMA

Sarnowski z MF: Będzie "nowe otwarcie" w VAT

2019-12-30 06:35
publikacja
2019-12-30 06:35

Będą kolejne działania w kierunku zmniejszenia luki podatkowej – poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski. Zapowiedział „nowe otwarcie w podatku VAT”, co ma się wiązać m.in. z jego uproszczeniem; szczegóły ministerstwo ma przekazać w przyszłym roku.

fot. Adam Guz / KPRM / / Ministerstwa Finansów

Wiceminister poinformował także, że MF planuje oszacować wysokość luki w CIT - we wrześniu tego roku rozpoczął się program jej liczenia; finansuje go Komisja Europejska, a realizują - resort finansów i Bank Światowy.

Sarnowski pytany był przez PAP m.in. o możliwości dalszego ograniczania luki w VAT.

"Biorąc pod uwagę duże kraje Unii Europejskiej, to państwem, które ma najmniejszą lukę w VAT, jest Francja. U nas jest to 9,5 proc., we Francji - 5 proc. Oznacza to, że lukę podatkową w VAT dałoby się jeszcze obniżyć. Chcielibyśmy w tym kierunku dążyć. Przy czym musimy pamiętać, że luka podatkowa składa się z kilku elementów, nie są to tylko wyłudzenia" – powiedział Sarnowski.

"Bezsprzecznie będą podejmowane kolejne działania w kierunku zmniejszenia luki podatkowej" – dodał.

Wiceminister finansów zaznaczył, że nie chodzi tylko o działania Krajowej Administracji Skarbowej. "Wszystkie nowe e-usługi administracji, oprócz usprawnienia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, również będą miały znaczenie dla uszczelnienia systemu podatkowego" - dodał.

Wśród narzędzi, których można się spodziewać w perspektywie roku 2020, wymienił tzw. wirtualne kasy fiskalne on-line czy e-paragony. Wskazał także na stopniowe wprowadzanie e-Urzędu Skarbowego. "W perspektywie roku 2021 możemy mówić również o e-fakturze" - zapowiedział.

Wiceminister finansów zaznaczył, że obecnie realizowany jest pilotaż, zgodnie z którym jest obowiązek akceptowania e-faktur w obrocie między rządem i firmami.

Poinformował również, że resort finansów planuje „nowe otwarcie w podatku VAT”, co ma wiązać się z jego uproszczeniem oraz „innym podejściem”.

"Planujemy nowe otwarcie w podatku od towarów i usług. Więcej szczegółów przekażemy w przyszłym roku. Będzie się to również wiązało z uproszczeniami oraz z innym podejściem do tego podatku. Chcielibyśmy prowadzić stały audyt rozwiązań VAT-owskich w kierunku upraszczania tego podatku i zdejmowania niepotrzebnych barier" - powiedział.

Dodał, że chodzi o koncepcję tzw. SLIM VAT - simple, local and modern, czyli prostego, lokalnego i nowoczesnego podatku.

Wiceminister finansów poinformował ponadto, że w perspektywie roku ministerstwo powinno przedstawić pierwsze szacunki wysokości luki CIT w Polsce.

"Resort finansów planuje oszacować wysokość luki w CIT. We wrześniu tego roku rozpoczął się program liczenia jej wielkości w Polsce. Program finansuje Komisja Europejska, a realizuje Ministerstwo Finansów we współpracy z Bankiem Światowym. (...) Pierwsze wyniki powinny być dostępne w perspektywie roku, może półtora" - powiedział.

"Mam nadzieję, że będzie to pewnego rodzaju asumpt, aby ocenić efektywność wprowadzanych w ostatnich latach narzędzi uszczelniających system" – zaznaczył. Dodał, że resort finansów chciałby też oszacować wielkość luki w akcyzie.

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
carlito1
Widać trole bardzo pracowały przez noc... Wieczorem 37 zielonych i dwie czerwone a o 5 rano już 37 zielonych i 30 czerwonych
1osdg
Jak bierzemy przykład z Francji to całościowo a nie wybiórczo coś tam Panie Sarnowski , kwota wolna od podatku to 5963 Euro , vat 20% , próg dla vat 82 800 EUR...
mick63
Jak chwyca za ryjek to po d..ie dostanie zwykły obywatel- poprostu zapłaci za każdą usługę bez wyjątku 23%drozej. Dla przedsiębiorcy bez znaczenia bo w koszty sobie wrzuci.
nellington
Czekam aż wszelkiej maści serwisanci od przeglądów czy napraw przestaną rznąć głupa jak przyjdzie do płacenia "a... jak z fakturą, to 23% drożej!" Kiedy ktoś to towarzystwo wreszcie za ryjek chwyci?
specjalnie_zarejestrowany2
W tytule piszą o uproszczeniu a w treści o 5 utrudnieniach, 1 nowym obowiązku i 1 nowym podatku.
karbinadel
To jest nowomowa a la PRL bis. Komplikacje nazywa się ułatwieniami, upolitycznienie sądowcnctwa reformą, a Dudę prezydentem
sammler odpowiada karbinadel
Sądownictwo wymaga radykalnej reformy. Być może jednak nie w 100% takiej, jaką proponuje Ziobro.
rimet1
Jest już 6-ta osoba, która wręczyła Grodzkiemu łapówkę. O Banasiu na bankierzę był artykuł co 2 godziny, a o Grodzkim cisza.
1osdg
jak sie maja te łapówki do kamienicy Banasia , to jak porównac mrówke ze słoniem , szkoda że stawiasz to na jednej wadze

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki