Sarnowski z MF: Będzie "nowe otwarcie" w VAT

Będą kolejne działania w kierunku zmniejszenia luki podatkowej – poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski. Zapowiedział „nowe otwarcie w podatku VAT”, co ma się wiązać m.in. z jego uproszczeniem; szczegóły ministerstwo ma przekazać w przyszłym roku.

(fot. Adam Guz / KPRM / Ministerstwa Finansów)

Wiceminister poinformował także, że MF planuje oszacować wysokość luki w CIT - we wrześniu tego roku rozpoczął się program jej liczenia; finansuje go Komisja Europejska, a realizują - resort finansów i Bank Światowy.

Sarnowski pytany był przez PAP m.in. o możliwości dalszego ograniczania luki w VAT.

"Biorąc pod uwagę duże kraje Unii Europejskiej, to państwem, które ma najmniejszą lukę w VAT, jest Francja. U nas jest to 9,5 proc., we Francji - 5 proc. Oznacza to, że lukę podatkową w VAT dałoby się jeszcze obniżyć. Chcielibyśmy w tym kierunku dążyć. Przy czym musimy pamiętać, że luka podatkowa składa się z kilku elementów, nie są to tylko wyłudzenia" – powiedział Sarnowski.

"Bezsprzecznie będą podejmowane kolejne działania w kierunku zmniejszenia luki podatkowej" – dodał.

Wiceminister finansów zaznaczył, że nie chodzi tylko o działania Krajowej Administracji Skarbowej. "Wszystkie nowe e-usługi administracji, oprócz usprawnienia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, również będą miały znaczenie dla uszczelnienia systemu podatkowego" - dodał.

Wśród narzędzi, których można się spodziewać w perspektywie roku 2020, wymienił tzw. wirtualne kasy fiskalne on-line czy e-paragony. Wskazał także na stopniowe wprowadzanie e-Urzędu Skarbowego. "W perspektywie roku 2021 możemy mówić również o e-fakturze" - zapowiedział.

Wiceminister finansów zaznaczył, że obecnie realizowany jest pilotaż, zgodnie z którym jest obowiązek akceptowania e-faktur w obrocie między rządem i firmami.

Poinformował również, że resort finansów planuje „nowe otwarcie w podatku VAT”, co ma wiązać się z jego uproszczeniem oraz „innym podejściem”.

"Planujemy nowe otwarcie w podatku od towarów i usług. Więcej szczegółów przekażemy w przyszłym roku. Będzie się to również wiązało z uproszczeniami oraz z innym podejściem do tego podatku. Chcielibyśmy prowadzić stały audyt rozwiązań VAT-owskich w kierunku upraszczania tego podatku i zdejmowania niepotrzebnych barier" - powiedział.

Dodał, że chodzi o koncepcję tzw. SLIM VAT - simple, local and modern, czyli prostego, lokalnego i nowoczesnego podatku.

Wiceminister finansów poinformował ponadto, że w perspektywie roku ministerstwo powinno przedstawić pierwsze szacunki wysokości luki CIT w Polsce.

"Resort finansów planuje oszacować wysokość luki w CIT. We wrześniu tego roku rozpoczął się program liczenia jej wielkości w Polsce. Program finansuje Komisja Europejska, a realizuje Ministerstwo Finansów we współpracy z Bankiem Światowym. (...) Pierwsze wyniki powinny być dostępne w perspektywie roku, może półtora" - powiedział.

"Mam nadzieję, że będzie to pewnego rodzaju asumpt, aby ocenić efektywność wprowadzanych w ostatnich latach narzędzi uszczelniających system" – zaznaczył. Dodał, że resort finansów chciałby też oszacować wielkość luki w akcyzie.

Autor: Marcin Musiał

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 carlito1

Widać trole bardzo pracowały przez noc... Wieczorem 37 zielonych i dwie czerwone a o 5 rano już 37 zielonych i 30 czerwonych

! Odpowiedz
3 7 1osdg

Jak bierzemy przykład z Francji to całościowo a nie wybiórczo coś tam Panie Sarnowski , kwota wolna od podatku to 5963 Euro , vat 20% , próg dla vat 82 800 EUR...

! Odpowiedz
4 9 mick63

Jak chwyca za ryjek to po d..ie dostanie zwykły obywatel- poprostu zapłaci za każdą usługę bez wyjątku 23%drozej. Dla przedsiębiorcy bez znaczenia bo w koszty sobie wrzuci.

! Odpowiedz
11 13 nellington

Czekam aż wszelkiej maści serwisanci od przeglądów czy napraw przestaną rznąć głupa jak przyjdzie do płacenia "a... jak z fakturą, to 23% drożej!" Kiedy ktoś to towarzystwo wreszcie za ryjek chwyci?

! Odpowiedz
23 34 specjalnie_zarejestrowany2

W tytule piszą o uproszczeniu a w treści o 5 utrudnieniach, 1 nowym obowiązku i 1 nowym podatku.

! Odpowiedz
3 10 sammler

Też o tym pomyślałem.

! Odpowiedz
20 6 karbinadel

To jest nowomowa a la PRL bis. Komplikacje nazywa się ułatwieniami, upolitycznienie sądowcnctwa reformą, a Dudę prezydentem

! Odpowiedz
0 1 sammler odpowiada karbinadel

Sądownictwo wymaga radykalnej reformy. Być może jednak nie w 100% takiej, jaką proponuje Ziobro.

! Odpowiedz
17 35 rimet1

Jest już 6-ta osoba, która wręczyła Grodzkiemu łapówkę. O Banasiu na bankierzę był artykuł co 2 godziny, a o Grodzkim cisza.

! Odpowiedz
1 1 1osdg

jak sie maja te łapówki do kamienicy Banasia , to jak porównac mrówke ze słoniem , szkoda że stawiasz to na jednej wadze

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.