Santander wypłaci pieniądze klientom Banku Spółdzielczego w Grębowie

analityk Bankier.pl

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Banku Spółdzielczego w Grębowie i ogłoszeniu jego upadłości. Do wypłat oszczędności klientów z BFG został wyznaczony Santander Bank Polska.

Z dniem 12 lipca Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie oraz postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. - Zawieszenie działalności BS w Grębowie oraz wystąpienie do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości jest konsekwencją stwierdzenia okoliczności, w której z powodów związanych bezpośrednio z sytuacją finansową banku nie reguluje on wobec deponentów swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków objętych ochroną gwarancyjną – podano w komunikacie KNF.

Do wypłat oszczędności zgromadzonych w banku spółdzielczym wyznaczony został Santander Bank Polska. Wypłaty środków gwarantowanych są realizowane w okresie od 22 lipca 2019 r. do 6 września 2019 r. na podstawie listy wypłat przekazanej przez BFG. Obsługa wypłat środków gwarantowanych odbywać się będzie w oddziałach Santandera, wskazanych na stronie internetowej www.santander.pl. Deponentom przysługuje pełny zwrot oszczędności do kwoty 100 tys. euro na jednego klienta.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w banku w Grębowie. Co najmniej 17 mln zł strat

Bank Spółdzielczy w Grębowie miał udzielać kredytów nie przestrzegając procedur bankowych. Straty szacowane są na co najmniej 17 mln zł. Prokuratura w Tarnobrzegu prowadzi śledztwo.

Klienci banku spółdzielczego nie muszą podejmować żadnych czynności oprócz stawienia się – z dokumentem tożsamości - w wybranym przez siebie oddziale Santander Bank Polska. Deponenci będą mieli możliwość zlecenia przelewu środków gwarantowanych na wybrany rachunek w innym banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo wypłaty środków w formie gotówkowej.

W przypadku zamiaru dokonania wypłaty w formie przelewu środków gwarantowanych na wybrany rachunek należy posiadać także informację o numerze tego rachunku. Natomiast w przypadku zamiaru dokonania wypłaty kwoty przekraczającej 25 000 zł w formie gotówkowej, konieczne jest poinformowanie o takim zamiarze wybranego oddziału Santander Bank Polska z wyprzedzeniem 2 dni roboczych (osobiście).

(Bank Spółdzielczy w Grębowie)

Pieniądze powyżej kwoty 100 tys. euro będą wypłacane na indywidualny wniosek deponenta, skierowany bezpośrednio do BFG. Wierzytelności przekraczające wartość środków gwarantowanych oraz nieobjęte ochroną gwarancyjną mogą być dochodzone od Banku Spółdzielczego w Grębowie.

Po zakończeniu wypłat przez Santander Bank Polska środki gwarantowane będą wypłacane bezpośrednio przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do czasu przedawnienia roszczeń z tego tytułu, tj. do końca roku kalendarzowego, w którym upływa 5 lat od dnia spełnienia warunku gwarancji wobec Banku Spółdzielczego w Grębowie.

Santander Bank Polska nie pobiera od deponentów Banku Spółdzielczego w Grębowie opłat za wypłatę środków gwarantowanych.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 18 jes

"Bank spółdzielczy upadł. Pieniądze odda Santander"

taki nagłówek na głownej stronie

Pan Boczoń powinien poszukać pracy w Faktach lub jakimś Pudelku.

! Odpowiedz
26 34 zbyszek_

I kolejny scam bankowy dzieki BFG na koszt podatnika. Poszkodowanych nie ma a pieniądze z banku do kogoś trafiły...

Jestem ciekaw jaka by byla reakcja plebsu jakby każdemu do domu skarbowa wysłała rachunek po 10pln na glowe na zrzutkę na bank!

I to już któryś z kolei ...

! Odpowiedz
95 5 --__hubert__---__--__--__--__-

to na pewno Santander się cieszy że kilkadziesiąt mln PLN trzeba będzie oddać , teraz dopiero muszą się wysilić aby odrobić stratę .

! Odpowiedz
2 74 skaurus

Napisz do moderacji żeby usunęli twój komentarz bo zęby bolą jak się to czyta.

Chociaż pewnie przeczytałeś tylko tytuł, brawo.

! Odpowiedz
27 28 karbinadel

No i dobrze, może następnym razem już nie będzie takiej paniki, kiedy ludzie się przekonają że Bankowy Fundusz Gwarancyjny jednak działa

! Odpowiedz
8 61 nostsherlock

Wystarczy, że większy bank będzie miał problem i BFG zostaje wyczyszczony, a tylko garstka osób dostanie zwrot funduszy

! Odpowiedz
7 37 infinum

no trudno, żeby nie działał dla banku o kapitale 60 mln PLN.

Za to większe podmioty, albo więcej upadłości małych banków, to już byłby dla BFG problem.

Wiadomo, rząd dosypie, ale to pójdzie z podatków, więc wyjdzie na to, że ludzie sami sobie będą oddawać własne pieniądze - minus prowizja dla państwa "za zarządzanie".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne