REKLAMA

Samorządowcy z Pomorza chcą metropolii. Przekazali projekt ustawy

2020-01-29 19:04
publikacja
2020-01-29 19:04

Projekt ustawy o utworzenie związku metropolitalnego na Pomorzu oraz list z poparciem dla tej inicjatywy wręczyli w środę w Gdańsku marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu przedstawiciele samorządów z województwa pomorskiego.

fot. ERIC GAILLARD / / Forum

"Ustawa metropolitalna dla Pomorza to projekt ważny nie tylko dla Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pruszcza Gd. czy Malborka. Skorzysta na tym ok. 1,5 miliona mieszkańców naszej metropolii. Brakuje nam narzędzi prawnych, ustawowych, które pomogłyby nam naszą dotychczasową współpracą ująć w ramy formalne. Ta współpraca może dotyczyć chociażby wspólnego transportu czy wspólnego zarządzania planami zagospodarowania przestrzennego, ale także środków finansowych na te cele” – powiedziała na konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski dodał, że metropolie w zachodniej Europie są zjawiskiem powszechnym.

„Istnienie metropolii w Europie jest rzeczą normalną. W Niemczech powstały 30 lat temu. Niejednokrotnie leżą na granicy poszczególnych regionów, a nawet na granicy państw jak metropolia Kopenhaga-Malmoe. Widzimy, że nie ma rozwoju kraju bez prężnych metropolii. To szansa np. na wspólną promocję, na którą nie stać nawet dużych miast czy też walka o czyste powietrze, które nie ma przecież granic” – dodał Karnowski.

Grodzki wyjaśnił, że na początku procesu legislacyjnego w Senacie, trwającego około 40 dni, jest obecnie projekt o metropolii łódzkiej, a projekt o metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot będzie pewnie następny.

„Chciałbym przypomnieć, że Senat ma swoje możliwości, ale też i ograniczenia. Ustawa z Senatu pójdzie do Sejmu. Natomiast jest jeszcze trzeci element, czyli Pałac Prezydencki. I myślę, że jeżeli ta ustawa dotrze do Pałacu Prezydenckiego np. po 15 maja, kiedy zostaną wyznaczone wybory, to będzie miała większe szanse. Bój o prezydenturę, który się w tej chwili toczy, mam nadzieję, zakończy się zwycięstwem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, do czego wszystkich szczerze namawiam” – dodał marszałek Senatu.

Jego zdaniem „bój o prezydenturę” jest szczególnie ważny dla przyszłości samorządów. „Bo samorządy w tej chwili borykają się z zadaniem niemalże jak dla czarnoksiężnika Merlina – mają relatywnie mniejsze pieniądze, a coraz więcej zadań. I muszą sobie z tym radzić i radzą sobie doskonale. A mogłoby to być łatwiejsze” – ocenił.

„Życzę wam, abyście zawsze żyli tu duchem wolności, który unosi się nad Gdańskiem oraz moim rodzinnym miastem Szczecinem. Ukułem nawet małe powiedzenie, że +Gdańsk i Szczecin to są wspólne dzieci wolności i demokracji, ducha poszanowania każdego człowieka, akceptacji różnorodności+. Chciałbym, żeby ten wiatr znad morza, o którym wspominał święty Jan Paweł II, rozszerzał się na całą Polskę” - podkreślił Grodzki.

Na osobę odpowiedzialną za proces legislacyjny w Senacie ustawy o utworzenie metropolii na Pomorzu Grodzki wyznaczył pomorskiego senatora Koalicji Obywatelskiej Ryszarda Świlskiego.

Samorządy zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) już od wielu lat zabiegają o utworzenie metropolii na Pomorzu. Powstanie takiej struktury oznaczałoby przede wszystkim dodatkowe fundusze dla regionu. Szacuje się, że może to być ponad 200 mln zł rocznie, które w tej chwili trafiają do budżetu centralnego.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki