Samorządowcy nie radzą sobie z pieniędzmi z Unii

Województwa nie wykorzystają w tym roku kilku miliardów złotych unijnej pomocy - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

Dziennik pisze, że wyniki wykorzystania unijnych pieniędzy z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-13 są tak fatalne, iż nie sporządza się nawet statystyk dla całego kraju. RPO to przygotowane przez samorządy województw plany kluczowych inwestycji - lotniska, drogi, parki naukowo - technologiczne, modernizacje dworców. Po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską mogą zostać dofinansowane poza konkursami.

"Gazeta Wyborcza" dotarła do raportu samorządowców, którzy sami zrobili statystyki za pierwsze półrocze. Na ponad 4 miliardy złotych zaplanowanych w tym roku inwestycji w ramach RPO, wydano dotąd w całym kraju 92 miliony, czyli niewiele ponad 2 procent.

Samorządowcy przyznają na łamach dziennika, że bałagan jest tak duży, iż tylko rachunkowe sztuczki skarbników województw uratują posady marszałkom. Wielu jest z Platformy Obywatelskiej, więc nie wypada im atakować własnych ministerstw.

Dziennik wyjaśnia, że kłopoty w regionach spowodowane są przede wszystkim niedostosowaniem polskiego prawa o ochronie środowiska do dyrektyw unijnych. Brakuje też rozporządzeń Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, dotyczących udzielania pomocy publicznej. W tej sytuacji samorządy nie mogą podpisywać umów z inwestorami. Cały artykuł w "Gazecie Wyborczej"

"Gazeta Wyborcza"/iar/kw/Siekaj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil