REKLAMA

Samolotem po kraju. Do tych miast najchętniej latają Polacy w 2023 roku

Katarzyna Wiązowska2023-11-15 13:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-15 13:20

Kraków, Gdańsk, Szczecin i Warszawa – to między tymi miastami Polacy najwięcej podróżowali samolotami w 2023 r. Najtańsze loty kupowaliśmy na trasie Wrocław-Olsztyn (średnio za 126 zł w dwie strony), a najdroższe między Wrocławiem a Rzeszowem (705 zł w jedną stronę).

Samolotem po kraju. Do tych miast najchętniej latają Polacy w 2023 roku
Samolotem po kraju. Do tych miast najchętniej latają Polacy w 2023 roku
fot. motive56 / / Shutterstock

Najczęściej wybierane w tym roku loty krajowe to te łączące Gdańsk i Kraków.  Do tej pory skorzystała z nich niemal jedna piąta osób (19 proc.) podróżujących na trasach znajdujących się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych połączeń. Średnia cena biletu lotniczego między stolicami Pomorza i Małopolski wyniosła 192 zł dla podróży w jedną i 305 zł dla lotów w obie strony - wynika z badania eSky.pl

Z kolei drugie i trzecie miejsca zajmuje Szczecin z lotami do Warszawy i Krakowa – na tych trasach obsłużonych zostało kolejno 13 proc. i 12 proc. wszystkich krajowych pasażerów w 2023 r. Za podróż między Warszawą a Szczecinem w jedną stronę trzeba było zapłacić średnio 361 zł, a w dwie – 647 zł. Natomiast loty tańsze nawet o kilkaset złotych można było znaleźć na trasie Kraków-Szczecin, gdzie bilet w jedną stronę kosztował 175 zł i 275 zł za podróż tam i z powrotem.

Co trzeci pasażer wybiera trasy Kraków-Gdańsk i Szczecin-Warszawa

Natomiast na trasie Gdańsk-Wrocław (4. lokata) przeleciało 11 proc. pasażerów, podczas między stolicą Lubelskiego a Gdańskiem (5. miejsce) niewiele mniej, bo 10 proc. osób wybierających samolot na podróże krajowe w 2023 r. Aby dostać się z Pomorza do stolicy Dolnego Śląska i z powrotem, Polacy płacili średnio 138 zł w jedną stronę i 209 zł za lot w dwie strony. Na trasie Lublin-Gdańsk wyglądało to podobnie – 119 zł i 204 zł odpowiednio.

Szczecin-Warszawa Modlin – ta trasa zajęła szóstą pozycję wśród najchętniej wybieranych przez Polaków połączeń lotniczych w tym roku (9 proc. wszystkich pasażerów). Jednocześnie jest również najtańszą ze wszystkich przedstawionych w rankingu, gdyż podróżujący w jedną stronę wydawali na lot ok. 89 zł, a przy powrocie tą samą drogą – jedynie 163 zł.

Z krajowych połączeń korzysta ponad 3,2 mln osób

Analitycy eSky.pl sprawdzili też, na jakich krajowych trasach podróżowanie samolotem było najbardziej i najmniej korzystne finansowo. I tak najwięcej mogli zaoszczędzić ci podróżujący, którzy zdecydowali się na pokonanie samolotem ok. 500 km między Wrocławiem a Olsztynem – za lot w jedną stronę płacili średnio 69 zł i 126 zł tam i z powrotem.

Natomiast najdroższe były połączenia na trasie Wrocław-Rzeszów, gdzie lot w obie strony kosztował ok. 705 zł. Jednak przy wyborze połączenia tylko w jedną stronę, najdroższe były połączenia w przypadku Katowic i Gdańska z lub do Poznania, gdzie cena biletu oscylowała w okolicach 530 zł.

W podsumowaniu pasażerskich przewozów lotniczych w 2022 r. Urząd Lotnictwa Cywilnego podawał, że w ruchu krajowym obsłużono wówczas 3,2 mln pasażerów, co stanowiło 8 proc. wszystkich operacji wykonanych na polskich lotniskach. Te dane potwierdzają, że całkiem sporo Polaków wybiera samolot do przemieszczania się na dłuższych odległościach w kraju.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
1as
Dajcie już spokój Gdańskowi, jest już dawno nieprzejezdny.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki