Sadownicy ze wschodniego Mazowsza wstrzymują zbiory jabłek

Sadownicy ze wschodniego Mazowsza wstrzymują zbiory jabłek. To protest przeciwko drastycznie zaniżonym - ich zdaniem - cenom w punktach skupu owoców.

Sadownicy ze wschodniego Mazowsza wstrzymują zbiory jabłek
Sadownicy ze wschodniego Mazowsza wstrzymują zbiory jabłek (fot. Sławomir Olzacki / FORUM)

Jak mówi Michał Michaluk ze Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, skupy za kilogram jabłek przemysłowych płacą po kilkanaście groszy. "Ta cena jest w ogóle nieopłacalna" - ocenił Michał Michaluk. Wyraził przypuszczenie, że tak niska cena jest spowodowana zmową cenową zakładów przetwórczych.

Przy takich cenach kompletnie nie opłaca się zbierać owoców - podkreśla jeden z sadowników. To dlatego, że owoce są zbierane ręcznie, a wynagrodzenia dla trudniących się tym pracowników sezonowych pochłaniają większość oferowanych sadownikom pieniędzy. Poza tym - jak dodał sadownik - wcześniej wiele uwagi trzeba poświęcić na pielęgnację drzew i opryski.

Na kolejny poniedziałek sadownicy zapowiadają pikietę w Warszawie. Będą protestować między innymi przed siedzibą ministerstwa rolnictwa.

IAR/Łukasz Pastor/RDC/vey/Siekaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~StanRS

A taki sadownik nie chwyci się roboty ze swoją babą i dziećmi tylko musi zatrudniać Polaków i Ukraińców do zbioru jabłek. Zaoszczędziliby tym samym na kosztach i nie musieliby zatrudniać prawie nikogo. Ale przyzwyczaili się, że jabłka u nich zbierają biali murzyni za 9 złotych na godzinę. Kiedyś pracowałem przy zbiorach jabłek, to wiem jaka to jest ciężka praca. Nadgarstki bolą jak cholera. Nawet niekiedy na budowie się tak nie narobi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~stuk

Pomyslce o tym: cukier - zniszczony, zarowki nieenergooszczędne - zniszczone, produkty mięsne -zniszczone, jabłka - w procesie niszczenia. W czym jeszcze Polska jest w top 3? W informatyce. A Morawiecki już i to bierze na celownik. Polska jest celowo bankrutowana. Potem zostanie juz tylko zaorać i będzie lebensraum dla osadników z zachodu

! Odpowiedz
3 6 ~jo44

przemysł w obcych rękach to paserstwo kwitnie. Były dopłaty do modernizacji produkcji, czas teraz zniszczyć producentów i przejąc najlepsze sady za darmo. Paserzy skupują towar poniżej kosztów wytworzenia i nikomu to nie przeszkadza. Ciekawe za ile ten sam przemysł przetwórczy skupuje jabłka w niemczech czy francji ... ?

! Odpowiedz
3 0 ~zwiąkowiec

jak dzieci wszystkiego trzeb uczyć
trzeba uderzyć na warszawkę podpalić kilka opon i rzucić pare petard a pieniądze się znajdą

! Odpowiedz
0 7 ~Szarlej

Cóż, Panowie sadownicy zamiast protestować otworzyć wspólnie firmę która będzie przetwarzać jabłka na koncentraty potrzebne do produkcji, no ale jak się polskie rolniki mają dogadać? Na rynku drobiu potrafili się zjednoczyć, dzisiaj mają tego pozytywne efekty.
No ale jak się słucha takich doradców jak Kowalski czy Braun to potem tylko krokodyle łzy....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 ~ELDORADO

Chcielita to mata . no chyba ,że pobłagajta WŁADYMIRA

! Odpowiedz
8 0 ~ELDORADO

minusujacy no to żrejta szybko i dużo

! Odpowiedz
1 4 ~MacGawer

A czy wiesz, że artykuł dot. jabłek przemysłowych? To zupelnie inny rynek niz konsumpcyjne o czym można się przekonac po cenach z ub. roku. Embargo było, a jabłka przemysłowe o tej porze roku kosztowały ok. 50 gr:

http://www.sadownictwo.com.pl/forum/ceny-jablek-przemyslowych-2015r,strona-5

To doskonała cena jaka zdarza się raz na kilka lat, przeważnie jest w okolicy 20 gr. Niestety rynek sadowniczy jest strasznie rozchwiany i przetwornie wykorzystuja każdy pretekst do skupowania poniżej kosztów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 ~stukacz

zniszczono polski cukier, czas na polskie jablka. Z surowcow naturalnych zostana niedlugo juz tylko polscy informatycy, do niszczenia ktorych juz przymierza sie niejaki Morawiecki

! Odpowiedz
5 9 ~goldameir

Znaczy się kto zniszczył ja , moja żona czy moje dzieci ? Po co komu to czy tamto . Kasa ma byc na syfiaste górnictwo , na mundurowych , sędziów i prokuratorów no i na elity polityków i watykańczyków. bo im ciągle mało , ciągle są głodni ". Poza tym cukier to chemia i śmierć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne