Sąd: wyrok za niewystarczającą walkę ze smogiem. Skarb Państwa ma zapłacić 5 tys. zł na cel charytatywny

W czwartek zapadł wyrok w bezprecedensowym procesie wytoczonym przez Grażynę Wolszczak. Aktorka pozwała Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Sąd przyznał jej rację i nakazał Skarbowi Państwa zapłatę pięciu tysięcy złotych na wskazany przez nią cel charytatywny. Wyrok nie jest prawomocny.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Grażyna Wolszczak pozwała Skarb Państwa za niewystarczającą walkę ze smogiem w listopadzie ub. roku. Domagała się 5 tys. zł zadośćuczynienia, które przekaże na cel charytatywny. Tak też się stało. W czwartek zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd zasądził od Skarbu Państwa, ministra środowiska i ministra energii 5 tys. zł, które mają przekazać na fundację onkologiczną Unicorn z Krakowa. "Każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska" - uzasadnił sąd. Wyrok nie jest prawomocny.

W uzasadnieniu sąd stwierdził, że bezsprzecznie na terenie Polski występowały bardzo znaczące przekroczenia pyłów, szczególnie w okresie zimowym. Zwrócono też uwagę, że Polska należy do krajów, które na przestrzeni lat są najbardziej zanieczyszczone w UE. W ocenie sądu z przepisów prawa w sprawie jakości powietrza jasno wynika zobowiązanie dla państw członkowskich UE, dotyczące dbałości o jego stan.

Zdaniem sądu nie ulega wątpliwości, że Skarb Państwa podejmował szereg działań w celu poprawy jakości powietrza, ale większość z nich była opóźniona bądź nieskuteczna. "W przepisach prawa krajowego nie zapewniono skutecznej realizacji celów dyrektywy UE. Sąd nie miał wątpliwości, że brak skutecznych działań narusza dobra osobiste powódki, w szczegoóności prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego oraz prawo do wolności poprzez ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu".

"Okazuje się, że można wygrać, można dochodzić swoich praw i można to robić skutecznie. Miałam lekką nadzieję, ale nie spodziewałam się, że w pełnym zakresie mój pozew zostanie uwzględniony" - powiedziała po ogłoszeniu wyroku Grażyna Wolszczak.

Z kolei reprezentujący aktorkę mecenas Radosław Górski podkreślił: "To jest wyrok przełomowy w skali Polski. Spodziewam się, że zostanie złożona apelacja. Państwo powinno zrobić rachunek z ewentualnych strat, jeżeli ludzie masowo pójdą do sądu. Zaraz się okaże, że jeśli nie będzie robiło nic w walce ze smogiem, to zadośćuczynienia będą liczone w miliardach złotych".

Wolszczak, poza Skarbem Państwa, pozwała też władze Warszawy. Na początku stycznia wycofała jednak pozew przeciwko miastu. Aktorka jest ambasadorką kampanii "Pozywam za Smog". Jej inicjatorką jest aktorka Katarzyna Ankudowicz. Za jej sprawą włączyli się w nią między innymi: Mariusz Szczygieł, Jerzy Sthur czy Tomasz Sadlik.

Dotąd do sądów trafiały pozwy indywidualne dotyczące między innymi naruszenia dobra osobistego, jakim jest zdrowie. Niebawem ma zostać złożony pozew zbiorowy. "Spodziewamy się, że nastąpi to w końcówce pierwszej połowy roku" - mówił mecenas Górski.

autor: Aleksandra Kuźniar

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 31 tindala

Nie chce mi się zaglądać do Googla, ale kobitka pewnie w opozycji do aktualnych władz - i wszyscy się radują że im tak pokazała. Tymczasem za pieniądze wydane przez Tuska na głupi Stadion Narodowy w warszawie ( 2 miliardy złotych), stadion pusty przez 98% czasu rok po roku można by przyznać dotację po 10 tysięcy na modernizację ogrzewania 200 tysiącom gospodarstw . A takich stadionów walnęła sobie Platforma 4 sztuki. Megalomania tak jak stół ma widocznie 4 nogi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 34 aerk

zaraz, zaraz ale co ma ministerstwo do samorządu ? Przecież to samorządy odpowiadają za ochronę zdrowia.

! Odpowiedz
4 33 samsza

Po pieniądzu z powietrza, czas na prawo ukręcone z piasku. Niepotrzebna demokracja, parlament, prezydent, zastąpi ich rozpalony misją ulepszenia świata sędzia i po prostu zarządzi co robić.

! Odpowiedz
13 20 antek10

Politycy powinni płacic za swoją nieudolność.

! Odpowiedz
1 43 jes

Naiwny. Zawsze i tak zapłaci podatnik. Nie wiem z czego się tu cieszyć.

! Odpowiedz
10 39 sloneczkodzg

Masz na myśli POlityków POprzedniej kadencji ?

! Odpowiedz
41 16 histeryk odpowiada sloneczkodzg

myślę, że politycy obecnej kadencji prześcigają w nieudolności tych poprzednich o cztery długości basenów.

! Odpowiedz
0 4 tindala odpowiada histeryk

Proszę o precyzję- basen basenowi nierówny - olimpijski czy do oddawania moczu w szpitalu?
:)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil