REKLAMA

Rzecznik MZ nie wyklucza restrykcji w innych województwach

2021-02-26 11:32, akt.2021-02-26 12:20
publikacja
2021-02-26 11:32
aktualizacja
2021-02-26 12:20
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Województwa pomorskie i lubuskie podążają pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców za woj, warmińsko-mazurskim - zauważył na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Również na południu przyrost dziennych zachorowań wynosi 50 proc., co może przyczynić się do tego, że konieczne będzie wprowadzenie dodatkowych obostrzeń.

"W ślad za warmińsko-mazurskim usilnie podążają pomorskie, w którym notujemy blisko 36 zakażeń na 100 tys. dziennie i województwo lubuskie, gdzie przekroczyliśmy 30 zakażeń na 100 tys." - wyliczył.

Dodał, że nie ma żadnego uprzywilejowanego regionu i jeżeli pomorskie będzie podążało tą samą drogą zakażeń jak warmińsko-mazurskie, to "logicznym jest, że będzie konieczna taka sama decyzja".

Od soboty w całym kraju zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie maseczkami. Równocześnie w województwie warmińsko-mazurskim ze względu na wzrost zakażeń zamknięte będą szkoły, hotele, baseny, instytucje kultury, galerie handlowe.

Andrusiewicz, odnosząc się do sytuacji w samym woj. warmińsko-mazurskim, zaznaczył, że nadal odnotowuje się tam stały wzrost zakażeń. Obecnie to blisko 48 zakażeń na 100 tys. mieszkańców dziennie. Ponadto zauważył, że na południu Polski w woj. dolnośląskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim czy świętokrzyskim postępuje dobowy wzrost zakażeń, choć nadal liczba zakażeń nie jest jeszcze tak duża.

"Te dzienne wzrosty o 50 proc. pokazują, że w niedługim czasie te województwa mogą dołączyć do województw północnych, jeżeli nie będziemy przestrzegać zaleceń sanitarno-epidemiologicznych" - ostrzegł.

Dodał, że to świadczy o tym, że "ta trzecia fala na południu rośnie".

Zaapelował o rozwagę, szczególnie w nadchodzący weekend, bo właśnie w takich dniach przyjęte zasady bezpieczeństwa są w dużym stopniu łamane.

Rzecznik zwrócił też uwagę na to, że liczba wystawionych przez POZ zleceń na testy diagnostyczne nie spada poniżej 50 tys. Poruszył też kwestię wzrostu ich trafności. "To mniej więcej 20 proc. w skali kraju, ale w warmińsko-mazurskim to ponad 30 proc. trafności testów" - dodał.

autorka: Klaudia Trochała

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
shadow_xx
"W ślad za warmińsko-mazurskim USILNIE PODĄŻAJĄ pomorskie[...] i województwo lubuskie."

Niewiarygodne, jak te województwa tęsknią za restrykcjami. Aż tak bardzo im ich brakuje, że na siłę zwiększają liczbę pozytywnych testów.
harrytracz
Ogłoście zaostrzenie restrykcji we wszystkich! W sile 16 na 16 was wykopiemy spod koryta :)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki