REKLAMA

Rzecznik MŚP krytycznie o podatku cukrowym

2020-01-29 11:23
publikacja
2020-01-29 11:23
fot. qoppi / Shutterstock

Projekt ustawy wprowadzającej tzw. podatek od cukru zawiera nieuzasadnione nałożenie obciążeń fiskalnych, które negatywnie wpłyną na popyt oraz podaż - wskazał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w liście do Ministra Zdrowia.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 20 grudnia 2019 r. projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Projekt zakłada m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na pewne kategorie napojów bezalkoholowych oraz alkoholowych czy reklamę suplementów diety, które mają wejść w życie od 1 kwietnia 2020 r.

"Pomimo oczywistego wpływu na funkcjonowanie firm z sektora MŚP ich Rzecznik o projekcie dowiedział się bezpośrednio ze środowiska przedsiębiorców, a nie od wnioskodawcy - wskazał Rzecznik MŚP w liście do Ministra Zdrowia, który jest autorem projektu.

Rzecznik zaznaczył, że "doszły do niego sygnały o istotnych utrudnieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej dla przedsiębiorców, na których projekt będzie oddziaływał".

"Ponadto, w ramach działającej przy Rzeczniku MŚP Rady Przedsiębiorców krytyczne stanowiska względem projektu zgłosiło pięć znaczących organizacji przedsiębiorców i pracodawców, zarzucając mu niecelowość, generowanie nadmiernych obciążeń administracyjnych, nieproporcjonalność przyjętych rozwiązań" - dodał.

Jak wskazał Rzecznik MŚP, w ocenie przedsiębiorców, "projekt narusza zasady stanowienia prawa (w szczególności poprzez zmianę zasad opodatkowania w ciągu roku kalendarzowego oraz potencjalną konieczność jego notyfikacji) oraz proponuje nieuzasadnione nałożenie obciążeń fiskalnych, które negatywnie wpłyną na popyt oraz podaż".

W komunikacie podano, że Rzecznik MŚP przekazał Ministrowi Zdrowia uwagi do projektu, jego uzasadnienia oraz dołączonej Oceny Skutków Regulacji wraz z krytycznymi opiniami organizacji przedsiębiorców.

"W ocenie Rzecznika MŚP, analizy i założenia do projektu winny więc zostać uzupełnione o wskazanie możliwie najbardziej precyzyjnych wyliczeń związanych z wpływem proponowanych regulacji na sektor MŚP, a pożądanym byłoby także przedstawienie scenariuszy alternatywnych oraz uwzględnienie skutków pośrednich dotyczących np. wpływu Projektu na inne branże niż te bezpośrednio zainteresowane" - czytamy w komunikacie.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
duzy_nos
Według mnie rząd zaczyna się miotać na prawo i lewo w poszukiwaniu dochodów.
trzejmuszketerowie
To może podatek od posłowania?
_moonlight
A może wytłumaczycie się z faktu, że zaspaliście sprawę z getbeckiem? 2.5 miliarda złotych - Mati, mówi ci coś?
samozarobienie
A ci rolnicy mają przekichane.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki