Rządy Katalonii i Flandrii razem w dążeniu do niepodległości

Władze Katalonii i Flandrii podpisały w sobotę w Barcelonie umowę dotyczącą dążenia obu regionów do ogłoszenia niepodległości. W dokumencie zawarto też apel do Komisji Europejskiej o utworzenie nowego mechanizmu przyjmowania państw członkowskich do UE.

(fot. Quique Garcia / EFE)

Oba regionalne gabinety wezwały władze unijne do "ustanowienia mechanizmu pozwalającego na integrowanie nowych państw, zrodzonych w sposób demokratyczny wewnątrz Unii Europejskiej".

Premier Katalonii Quim Torra wyraził solidarność z gabinetem Flandrii w dążeniu do niepodległości. Podczas ceremonii podpisania wspólnej deklaracji, która odbyła się w Barcelonie, rząd belgijskiego regionu był reprezentowany przez jego szefa Jana Jambona.

Po podpisaniu dokumentu Torra opowiedział się na konferencji prasowej za prawem Katalończyków do zdecydowania o ewentualnej secesji regionu od Hiszpanii, a także za prawem mieszkańców Flandrii do podjęcia decyzji o ewentualnym oddzieleniu się tego regionu od Belgii.

Torra zapewnił, że jego gabinet nie tylko solidaryzuje się z narodem flamandzkim w dążeniu do niepodległości, ale również ze Szkotami aspirującymi do oderwania się od Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że ewentualna secesja powinna odbyć się w sposób demokratyczny, poprzez referenda niepodległościowe.

"W XXI wieku nie można należeć do jakiegoś państwa w wyniku podporządkowania, ale poprzez przyłączenie się do niego" - dodał.

Torra ocenił, że oczekuje od władz UE "kolejnego kroku" w kwestii przyjmowania nowych członków. Zaznaczył, że nie wierzy w sprawiedliwość w sprawie niepodległości w Hiszpanii, lecz w UE.

Deklaracja Torry jest zbieżna z ostatnimi wypowiedziami ukrywającego się w Belgii byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, którego rząd zorganizował 1 października 2017 r. referendum niepodległościowe, uznane przez rząd w Madrycie za nielegalne.

Władze Belgii już dwukrotnie odmawiały ekstradycji Puigdemonta do Hiszpanii na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). W połowie grudnia rozpatrzą kolejny ENA wystawiony przez hiszpański wymiar sprawiedliwości wobec katalońskiego separatysty.

Marcin Zatyka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 15 and00

No panowie, stąpacie po cienkim lodzie
W Hiszpanii działacze niepodległościowi dostali wyroki jak za morderstwo, 9-13 lat
A KE powiedziała że to sprawa Hiszpanii, nie jak wycinka drzew albo zmiana prezesa sądu w Polsce

! Odpowiedz
9 2 newcommer

4 rozbiór Polski AD2021

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil