REKLAMA

Rząd przyjął ustawę o zapłodnieniu in vitro

2015-03-10 14:41
publikacja
2015-03-10 14:41
Rząd przyjął ustawę o zapłodnieniu in vitro
Rząd przyjął ustawę o zapłodnieniu in vitro
fot. Fred HASLIN / / FORUM

Rząd przyjął projekt ustawy o zapłodnieniu in vitro. Zakłada on zakaz handlu zarodkami oraz ich niszczenia. In vitro ma być dostępne nie tylko par małżeńskich.


(fot. Fred HASLIN / FORUM)

Premier Ewa Kopacz wytłumaczyła, że wszyscy są zgodni, iż pozostawienie tej kwestii nie uregulowanej prawnie jest wątpliwe etycznie i niebezpieczne pod względem medycznym. Rząd więc zaproponował regulację, która ma na celu rozwiązanie problemu bezpłodnych par oraz wprowadzenie ochrony zarodków. Szefowa rządu powiedziała, że prace nad projektem ustaw trwały długo, ponieważ przygotowywano go z największą starannością.

Szczegóły projektu przedstawił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. W Polsce powstaną kompleksowe centra leczenia niepłodności, które będą certyfikowane przez Ministerstwo Zdrowia. Każdy ośrodek, który będzie zajmował się in vitro oraz bank komórek, mają być dokładnie kontrolowane przez urzędników. Według ministra, każda para będzie miała prawo do zapłodnienia sześciu komórek jajowych i tylko w wyjątkowych przypadkach ta liczba może wzrosnąć. Zarodki będą przechowywane na koszt pary, a po 20 latach zarodki będą poddawane adopcji.

Para, która stara się o metodę in vitro, musi udowodnić, że mieszka ze sobą i przez ostatni rok wykorzystano wszystkie możliwości zapłodnienia i leczenia niepłodności.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/jp/dj

Źródło:IAR
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Finanse dla dwojga

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki