Rząd przyjął projekt nowelizacji dot. sędziów

Jawność oświadczeń majątkowych sędziów i nową karę dyscyplinarną dla nich przewiduje przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt nowelizacji dwóch ustaw. Zmiany dotyczą też rekompensat za przewlekłość postępowań przed sądem.

Rząd przyjął projekt zakładający m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów
Rząd przyjął projekt zakładający m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów (thetaXstock)

Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Projekt zmian przygotował wiosną resort sprawiedliwości.

Rząd chce wprowadzić zasadę jawności oświadczeń majątkowych sędziów i obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w Biuletynie Informacji Publicznej. Zgodnie z projektem, składając fałszywe oświadczenie majątkowe, sędzia popełni przestępstwo i poniesie za nie odpowiedzialność karną, a nie - jak dotychczas - tylko dyscyplinarną.

Zgodnie z projektem sądy mają zostać zobowiązane, by przy orzekaniu wysokości rekompensaty za przewlekłość postępowań wzięły pod uwagę całą długość postępowania - od chwili jego wszczęcia do momentu rozpoznania skargi. Ma to uniemożliwić ograniczenie rozpoznawania skarg tylko do etapu, na jakim postępowanie znajduje się w momencie składania skargi.

Zmodyfikowane mają być także zasady ustalania wysokości kwot finansowych - nie mniej niż 1 tys. zł za każdy rok postępowania - oraz złagodzone wymogi formalne związane ze składaniem takich skarg. Pozostanie w mocy regulacja, że wysokość tej rekompensaty będzie mieściła się w granicach od 2 do 20 tys. zł.

Przewidziano wprowadzenie nowej kary dyscyplinarnej, polegającej na obniżeniu wynagrodzenia sędziego o 5-15 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 lat.

Obecnie sędziowskimi karami dyscyplinarnymi są: upomnienie, nagana, usunięcie z zajmowanej funkcji, przeniesienie do innego sądu lub usunięcie z zawodu. Jak dodano, orzeczenie każdej z kar dyscyplinarnych - poza upomnieniem - skutkować ma pozbawieniem przez pięć lat m.in. możliwości awansowania na wyższe stanowisko sędziowskie oraz objęcia funkcji prezesa, wiceprezesa i kierownika ośrodka zamiejscowego sądu.

Ponadto przewidziano wydłużenie okresu, w którym będzie można wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego - z 3 do 5 lat od chwili popełnienia czynu. Przewidziano też wydłużenie przedawnienia dyscyplinarnego z 5 do 8 lat, w przypadku wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przed upływem 5 lat.

Wprowadzono obowiązek wymierzania kary łącznej w przypadku jednoczesnego ukarania za kilka przewinień dyscyplinarnych. Przewidziano także możliwość wymierzenia kary łącznej, na wniosek obwinionego, gdy popełnił on dwa lub więcej przewinień dyscyplinarnych - zanim zapadło pierwsze, nawet nieprawomocne orzeczenie co do któregokolwiek z nich.

W projekcie założono, że prokurator generalny, prokurator krajowy lub inni upoważnieni przez nich prokuratorzy będą mogli przedstawiać organom władzy publicznej, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach także innym osobom - informacje dotyczące działalności prokuratury, w tym informacje dotyczące konkretnych spraw, jeżeli mogą one mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa lub jego prawidłowego funkcjonowania.

Przyjęto również zapis, że w sprawach w których Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie, uczestniczy osobiście prokurator generalny lub jeden z jego zastępców. Z kolei w sprawach, w których Trybunał orzeka w innych składach, przedstawicielem prokuratora generalnego może być prokurator Prokuratury Krajowej lub prokurator innej jednostki organizacyjnej prokuratury, delegowany do wykonywania czynności w Prokuraturze Krajowej i wyznaczony przez prokuratora generalnego lub jego zastępcę do udziału w tych sprawach.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia. (PAP)

bos/ mja/ akw/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gh5

pis jest socjalistyczne, ale robi cokolwiek w dobym kierunku i dlatego ludzie wola juz pis niz zdegenerowane po.

ach kiedy w koncu ktos przyjdzie i ZMNIEJSZY panstwowa administracje

! Odpowiedz
0 1 ~BANDERszenko

Co roku każdy Polak płaci na utrzymanie sędziów, prokuratorów, a także administracji związanej z systemem sprawiedliwości 289 złotych i 20 groszy. To dużo - w UE żaden inny kraj nie przeznacza tak znacznej części budżetu na Temidę - pisze "Dziennik Polski".
Pieniądze jakie przeznaczamy na system sprawiedliwości w Polsce przekładają się na wysokie zatrudnienie w tym sektorze. W UE tylko Niemcy mają większą od Polski liczbę sędziów (u nas jest ich 10 322). Oprócz sędziów polska Temida zatrudnia też 13 617 prokuratorów, 42 tysiące urzędników sądowych i 29,5 tysiąca pracowników więziennictwa. Łącznie niemal 100 tysięcy osób.

Dodam , żaden system tego nie wytrzyma jeśli dodamy do tego inne uprzywilejowane kasty m.in. dywizję generałów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Towarzysze

Mocuja sie ile kto moze, no widze ze walka o inwestyture nabiera rumiencow. Jesli jednak spiskowa historia dziejow jest prawdziwa to sedziowie w porozumieniu z KOD i czerwono armistami w WP wysadza PiS z siodla , za bardzo przyciska im grdyke, a przecie Towarzysz Kiszczak obiecal "my nie ruszamy waszych, a Wy nie ruszacie naszych", czy to maja byc obiecanki? NIEDOCZEKANIE!!! Pasozytowanie na Narodzie Polskim mamy w genach!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~BANDERszenko

KAŻDY kto pracuje w sferze publicznej i pobiera KASĘ z budżetu powinien publikować swoje zeznanie podatkowe . Do tego powinni to robić Prezesi SM , którzy zarabiają krocie ale bardzo chronią to o jakiej kasie się mówi . Oczywiście statuty określają ich wynagrodzenia ale nie mówią o wysokości nagród , premii i o innych fantach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~grom

podobnie powinny być upubliczniane osoby pobierające 500+ i kwoty jakie pobierają . Chodzi mi o osoby mające potężne jak na polskie warunki dochody a jednak biorące 500+ a potem mające gęby pełne frazesów o patriotyzmie , ojczyźnie , etc.

! Odpowiedz
0 6 ~66

Mamy 10 tys. sędziów, podczas gdy dwa razy większa Francja ma ich 5 tys. Jesteśmy na drugim miejscu także, jeśli chodzi o nakłady na sądownictwo w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. A na którym miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o czas orzekania? Też na drugim miejscu - tyle że od końca.
Cimoszewicz ośmieszył sie ubolewając nad dola tych 10000 cwaniaków mówiąc , że rozpatruja 16 mln spraw rocznie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ja

ok - tylko, że we Francji system jest inaczej zbudowany. Tam sędzia nadzoruje i rozstrzyga kwestie prawne a u nas pisze postanowienia o tym ile januszowi przyznać złociszy za koszt dojazdu do sądu i wsprawie każdej innej pierdoły.

! Odpowiedz
0 0 ~66 odpowiada ~ja

to przecież m.in. wina sędziów , którzy doprowadzili do takiej sytuacji . Przecież można wprowadzić banalnie prosta zasadę związaną z kosztami dojazdu [ wezwanie jest biletem na przejazd ] i podobnie z innymi pierdołami . Poza tym w sądzie pracuje mnóstwo osób i ciekawe co tam robi . Kilka lat temu miałem sprawę w Sadzie Pracy o .... 80 pln i sz.p. sędzia nawet nie raczył przeczytać kilku zdań w karcie chorobowej , które mu WSKAZAŁEM., Przegrałem , potem odwołanie , apelacja , biegli etc i na koniec wygrana. Głupota sędziego kosztowała min 2500 pln a chodziło o 80 [ osiemdziesiąt ] złotych[ 2001 rok ] . Potem podobna sprawa w 2006 i kilka rozpraw a koszt oceniam na 10000 pln . SKARB PAŃSTWA ZAPŁACIŁ bo jaśnie panu sędziemu nie chciało się przeczytać kilku wskazanych zdań [ sam by na to nie wpadł bo taki to był mocarz umysłowy] .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~les

Sedziowie nie pochodzą z dojnej zmiany kolesiow, to trzeba im przykrecic srube.

! Odpowiedz
0 3 ~ALLACH

fakt pochodzą z e zmiany oszustów i złodziei ale w większości to kasty ubeckie i uważają się za nadludzi . Nie jestem wyborcą PIS.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl