REKLAMA
PIT 2023

Rząd przygotowuje nowe przepisy dla rynku nieruchomości

2020-05-25 14:19
publikacja
2020-05-25 14:19

Ulga w PIT na urządzenie się dla nabywcy pierwszego mieszkania lub domu, ustawa regulująca działalność społecznych agencji najmu oraz lokale dla samorządów, które przekazały grunt pod inwestycje mieszkaniowe – to podstawowe propozycje, które według Prawo.pl ma zawierać rządowy pakiet.

fot. Bankier.pl /

Jak podaje Prawo.pl, osoby, które nabędą swój pierwszy lokal mieszkalny, według nowych przepisów będą mogły odliczyć od dochodu określoną kwotę. Z informacji portalu wynika, że wysokość limitu odliczeń i długość ulgi jest obecnie przedmiotem konsultacji między resortami rozwoju oraz finansów. Mają one być powiązane z liczbą osób w gospodarstwie domowym. Rozważana wysokość ulgi mieści w przedziale od 4,6 do 12 tys. zł do odliczenia, a czas jej trwania może wynieść od 3 do 5 lat.

Ministerstwo Rozwoju planuje też uregulować ustawowo działalność „raczkujących” jeszcze w Polsce społecznych agencji najmu. „Społeczna agencja działa jak pośrednik, ale nie w celu uzyskania zysku, tylko udzielania pomocy – tłumaczy Prawu.pl Katarzyna Przybylska z Fundacji Habitat for Humanity Poland. - Lokatorom pomagamy pozyskać tańsze lokum i oferujemy dodatkowe wsparcie, a właścicielowi gwarantujemy, że otrzyma czynsz przez cały okres trwania umowy, nawet gdy lokator nie będzie płacił” – wyjaśnia.

„Covid-19 pokazał, że możemy mieć problemy na rynku najmu i może dojść do jego destabilizacji, dlatego potrzebujemy społecznych agencji najmu, które prowadzą wynajem mieszkań osób fizycznych - mówi Prawu.pl Robert Nowicki, wiceminister rozwoju. - Będą one podpisywać umowę z właścicielem na dłuższy czas, co da mu bezpieczną i stabilną perspektywę otrzymywania wynagrodzenia z tytułu czynszu. Dzięki temu będzie też można zejść z kosztami i obniżyć stawki czynszu dla ostatecznego podnajemcy” - dodaje.

Według Prawo.pl Ministerstwo Rozwoju pracuje też nad projektem ustawy, która ma pozwolić zaliczyć w cenę gminnej nieruchomości sprzedawanej inwestorowi, cen lokali, które po zakończeniu budowy stałyby się własnością samorządu. Takie lokale mają być wykorzystywane przez gminę do realizacji jej zadań, np. jako mieszkania komunalne, mieszkania wynajmowane na zasadach najmu z dojściem do własności, żłobek, przedszkole itp.

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (26)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Będzie komisyjne sprawdzenie czy w "salonie" wisi portret dudy. Ja nie to ulga się nie należy.
majakas
Ulga w w formie odliczenia od dochodu, czyli w praktyce dla większości będzie to 17% podanej kwoty. Nie powiem, poszaleli :)
tatrzanczyk
Przerażaja mnie te minusy.
Władza to służba wobec obywateli, a nie propagandy i minusowanie niewygodnych opinii.
Masakra
barysza51
Oddadzą pod warunkiem że portret PREZESA powiesicie.
jkl777
Warunkiem? Bedzie zapis w prawie budowlanym, ze na kazde 10m2 powierzchnii uzytkowej musi byc jeden portret NACZELNIKA spod nocnika.
konik_garbusek
Najpierw doprowadzić do bani na rynku, poprzez niskie stopy procentowe, co spowodowało paniczny skok na nieruchomosci jako jedna z nielicznych form ochrony kapitału, a potem wprowadzac "społeczne agencje najmu", programy rządowe, pomocowe itd. Własnie o tym mowił Kisiel w słynnym zdaniu "Socjalizm jest to ustrój, w Najpierw doprowadzić do bani na rynku, poprzez niskie stopy procentowe, co spowodowało paniczny skok na nieruchomosci jako jedna z nielicznych form ochrony kapitału, a potem wprowadzac "społeczne agencje najmu", programy rządowe, pomocowe itd. Własnie o tym mowił Kisiel w słynnym zdaniu "Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!".
peluquero
No nie inaczej, tylko że pod hasłem "bohaterskie pokonywanie" najczęściej mamy bon turystyczny 90% państwo czyli wszyscy, 10% pracodawcy, ale już beneficjentami są tylko rodacy w "kurortach" morskich i górskich, oraz ta część społeczeństwa której "nie stać" i która na pewno ten bon zrealizuje, to samo No nie inaczej, tylko że pod hasłem "bohaterskie pokonywanie" najczęściej mamy bon turystyczny 90% państwo czyli wszyscy, 10% pracodawcy, ale już beneficjentami są tylko rodacy w "kurortach" morskich i górskich, oraz ta część społeczeństwa której "nie stać" i która na pewno ten bon zrealizuje, to samo tutaj, to nic że ludzie oszczędzając się wyposażali - mogli poczekać na koronawirus i ulgę!! No bo jak to inaczej rozumieć, należy czekać na katasrofę żeby było lepiej - a PiS choć nienawidzę głównie PO to coś gorszego niż socjalizm, to korposocjalizm
znawca_wszystkiego
A mnie jak zwykle celnie omija każdy "program" pisu.
jro
„Będą one podpisywać umowę z właścicielem na dłuższy czas, co da mu bezpieczną i stabilną perspektywę otrzymywania wynagrodzenia z tytułu czynszu.”
Także ten...jak to było? Rynek wynajmu juz leży. Kto by sie pchał w inwestowanie w mieszkanie na wynajem przy takich warunkach....
distefano
Nie wiedziałem, że rząd może mieć coś wspólnego z urządzaniem mieszkania. Już wiem.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki