REKLAMA

Rząd planuje rozszerzyć system ochrony banków

2022-07-20 07:42
publikacja
2022-07-20 07:42

Rząd planuje wprowadzić zmiany dotyczących funkcjonowania systemu ochrony banków i rozszerzyć zakres przypadków, w jakich system ten może udzielić wsparcia. Wsparcie będzie mogło być udzielane nie tylko w przypadku wydania decyzji o zastosowaniu instrumentu przymusowej restrukturyzacji w postaci przejęcia przedsiębiorstwa - wynika z projektu ustawy o dodatku węglowym.

Rząd planuje rozszerzyć system ochrony banków
Rząd planuje rozszerzyć system ochrony banków
fot. Anton Violin / / Shutterstock

Rząd w projekcie ustawy o dodatku węglowym zaproponował zmiany w prawie bankowym oraz ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.

Proponowana nowelizacji prawa bankowego ma na celu rozszerzenie zakresu przypadków, w jakich system ochrony może udzielić wsparcia, przez wskazanie, że może być ono udzielane w związku z wydaniem przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji.

W konsekwencji wsparcie z systemu ochrony będzie mogło być udzielane nie tylko w przypadku wydania decyzji o zastosowaniu instrumentu przymusowej restrukturyzacji w postaci przejęcia przedsiębiorstwa (...), ale w każdym przypadku wydania decyzji o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji, czyli także przy wykorzystaniu innych instrumentów przymusowej restrukturyzacji np. instrumentu instytucji pomostowej.

Pierwotna regulacja przewidywała, że z wnioskiem o wsparcie będzie występować podmiot zainteresowany przejęciem banku w ramach instrumentu przymusowej restrukturyzacji. W zmianie prawa bankowego planuje się, że podmiotem wnioskującym będzie mógł być także BFG.

"(...) proponowane zmiany, wychodzące poza możliwość udzielania wsparcia przez system ochrony przymusowej restrukturyzacji w wariancie przejęcia przedsiębiorstwa, zwiększają możliwości działania przez BFG na rzecz stabilności finansowej w sytuacji, gdy zastosowanie instrumentu przejęcia przedsiębiorstwa nie byłoby możliwe, bądź zastosowanie innego instrumentu przymusowej restrukturyzacji w większym stopniu realizowałoby cele przymusowej restrukturyzacji, czyli imperatyw, który warunkuje decyzje podejmowane przez BFG w przedmiocie wyboru instrumentu przymusowej restrukturyzacji" - napisano w uzasadnieniu.

Wprowadzenie zmian dotyczących funkcjonowania systemu ochrony spowoduje konieczność aktualizacji do nowych regulacji dotychczasowej umowy, na podstawie której został powołany system ochrony. Przewiduje się 6-miesięczny okres dostosowawczy na wprowadzenie niezbędnych zmian w umowie systemu ochrony. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tomkooo
czy tytul nie powinien brzmiec "pis chce rozszerzyc mozliwosc nacjonalizacji prywatnych przedsiebirostw?".
janekmaly
ustawą o dodatku węglowym zmieniają ustawy bankowe?

Ile to państwo z dykty jeszcze wytrzyma w takim stanie?
forresty
póki kiesa pustką nie zadźwięczy. Suweren ma jeszcze duże pokłady cierpliwości a wybory wyprostują niewiernym kręgosłupy. 3k to dopiero początek. Ile to będzie % pkb? Dużo. Do tego wakacje kredytowe, dług w kosmos tyle że poukrywany po BGK i pfrach... Zaożyłbym się o duże pieniądze ze to najpóźniej za 3-4 lata skończy się takim bum póki kiesa pustką nie zadźwięczy. Suweren ma jeszcze duże pokłady cierpliwości a wybory wyprostują niewiernym kręgosłupy. 3k to dopiero początek. Ile to będzie % pkb? Dużo. Do tego wakacje kredytowe, dług w kosmos tyle że poukrywany po BGK i pfrach... Zaożyłbym się o duże pieniądze ze to najpóźniej za 3-4 lata skończy się takim bum jak za Gierka. Dolce vita na kredyt. Ci sami co nosili Gierka na rękach dziś wybrali Jarka. Socjal i dej, dej dej... państwo ma , państwo da. Skończy się gorzej niż wtedy.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki