REKLAMA

Ruszył proces notariusza oskarżonego o wyłudzenie 1,7 mln zł

2017-10-25 21:22
publikacja
2017-10-25 21:22

Notariusz Gerard B. nie odprowadził do urzędu skarbowego podatku od czynności cywilno-prawnych na kwotę 1,7 mln zł. We wtorek ruszył jego proces, w którym jest oskarżony o wyłudzenie tych pieniędzy.

/ fot. Marek Kuwak / FORUM

Prokuratura, na podstawie zawiadomienia z urzędu skarbowego, wszczęła śledztwo, zarzucając Gerardowi B., że świadomie nie odprowadził należnej z podatku kwoty 1,7 mln zł. Proceder miał trwać od maja 2015 r. do grudnia 2016 r. Wówczas notariusz usłyszał zarzut.

Mężczyzna nie przyznaje się do winy; w śledztwie składał lakoniczne wyjaśnienia; mówił m.in. "wydaje mi się, że to elektroniczny system e-PUAP naliczał kancelarii większy podatek, niż powinien on faktycznie wynosić".

Kontrole przeprowadzone przez sąd, który nadzoruje działania notariatów, wykazały jednak, że podatek powinien zostać zapłacony.

We wtorek w sądzie Gerard B. odmówił składania wyjaśnień i odpowiadania na pytania nawet od swego obrońcy. "Trwa audyt księgowy w mojej kancelarii i do jego zakończenia nie chcę się wypowiadać" - powiedział oskarżony.

Wcześniej - już po postawieniu zarzutów - rozpoczął leczenie psychiatryczne, więc sąd zalecił wykonanie biegłym opinii, czy oskarżony może uczestniczyć w procesie. Wstępna, ustna opinia wskazuje, że nic nie stoi temu na przeszkodzie.

Na kolejnej rozprawie przesłuchani będą świadkowie. To dwie pracownice skarbówki i dwie pracownice kancelarii notarialnej, które odpowiadały m.in. za sprawy księgowe.

Gerard B. został pozbawiony prawa prowadzenia kancelarii notarialnej na mocy orzeczenia sądu dyscyplinarnego.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki