REKLAMA

Rosja przygotowuje sankcje odwetowe wobec USA

2018-04-09 14:10
publikacja
2018-04-09 14:10

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew polecił swoim ministrom, by przygotowali propozycje środków odwetowych na nałożone w piątek przez USA sankcje na 24 rosyjskich przedsiębiorców, bankierów, wojskowych i urzędników państwowych, a także 14 rosyjskich firm.

fot. Alexander Astafyev / / FORUM

Ocenił, że sankcje USA są niedopuszczalne i bezprawne. "Piątkowe sankcje przeciwko naszemu krajowi to oczywiście kolejny przejaw protekcjonistycznej polityki" - oznajmił premier. Zaznaczył, że Moskwa zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na nowe sankcje.

Miedwiediew zarządził też przygotowanie rządowego programu wsparcia dla podmiotów objętych restrykcjami.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył z kolei, że Kreml uważnie śledzi sytuację na rynkach finansowych po rozszerzeniu sankcji. Dodał, że Kreml współpracuje z rządem, by złagodzić efekt sankcji. Zdaniem Kremla nowe sankcje są skandaliczne z punktu widzenia prawa oraz pokazują brak szacunku dla norm. Pieskow podkreślił, że podjęcie decyzji o środkach odwetowych wymaga pewnego czasu.

Ławrow: Moskwa nigdy nie ugnie się przed ultimatum Zachodu

Moskwa "nigdy nie ugnie się przed ultimatum" Zachodu - oświadczył minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rosyjskim dyplomatom, których po próbie otrucia w W. Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala wydalono z krajów zachodnich.

"Wiecie, że odpowiadamy w adekwatny sposób. Nigdy nie ustąpimy przed ultimatum, nie jest to język, którego można trzymać się, rozmawiając z Rosją" - powiedział w poniedziałek Ławrow podczas transmitowanego przez telewizję spotkania.

"Wydalenie 150 rosyjskich dyplomatów z całkowicie wymyślonych przyczyn z prawie 30 krajów jest bezprecedensową prowokacją, która nie ma nic wspólnego z zadaniem promowania współpracy międzynarodowej" - kontynuował szef rosyjskiej dyplomacji.

Sankcje obejmują siedmiu rosyjskich oligarchów i 12 firm, które do nich należą lub są przez nich kontrolowane, oraz 17 urzędników.

Decyzję o sankcjach minister finansów USA Steve Mnuchin uzasadnił szkodliwymi działaniami rosyjskiego rządu na świecie, w tym trwającą okupacją ukraińskiego Krymu, inicjowaniem przemocy na wschodniej Ukrainie, wspieraniem reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, podkopywaniem zachodnich demokracji i prowadzeniem szkodliwych działań w cyberprzestrzeni.

Osoby objęte sankcjami nie będą mogły prowadzić interesów z obywatelami USA, a ich aktywa w Stanach Zjednoczonych zostaną zamrożone.

Na listę wpisano m.in. prezesa koncernu gazowego Gazprom Aleksieja Millera, prezesa kontrolowanego przez państwo banku WTB (VTB) Andrieja Kostina, a także biznesmenów Olega Deripaskę, Kiriła Szamałowa (który według mediów jest byłym zięciem Władimira Putina), Wiktora Wekselberga, Sulejmana Kerimowa. Wśród objętych restrykcjami są też Igor Rotenberg (syn Arkadija Rotengerga, wieloletniego przyjaciela Putina), dowódca Gwardii Narodowej (Rosgwardii), były szef ochrony Putina generał Wiktor Zołotow i gubernator obwodu twerskiego, były osobisty adiutant Putina (nosił za nim walizeczkę z kodami nuklearnymi) generał Aleksiej Djumin.

ndz/ mal/ mal/ kim/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
2kbb
Do kogo skacze ta banda oligarchów i mongolskich zbrodniarzy z Kremla ?
Ze 140 mln Rosjan wobec całego Świata Zachodniego z ponad 2 mld ludzi możecie sobie kacapy naskakać .... Jednak mimo wszystko jak widać znajdują się tu często na forach potomkowie bękartów sowieckich którzy próbują wygłaszać jakieś peany
Do kogo skacze ta banda oligarchów i mongolskich zbrodniarzy z Kremla ?
Ze 140 mln Rosjan wobec całego Świata Zachodniego z ponad 2 mld ludzi możecie sobie kacapy naskakać .... Jednak mimo wszystko jak widać znajdują się tu często na forach potomkowie bękartów sowieckich którzy próbują wygłaszać jakieś peany na cześć "wielskiego wodza" Puciona ....
ajwaj
W Rosyjskiej Fedracji jest ca 200+ NARODÒW

Napisz dokladnie o kogo ci chodzi czlonku PISy:
Np.
900 000 Polaków (mieszanych, "czystych")
3 000 000 Ukainców
600 000 Zydów
450 000 Bialorusów
650 000 Niemców
itd. itp.
ajwaj
Rosjanie dadza sobie rade - gorzej bywalo..

Za obciach anglosasów (USA+GB) w Syrii ( 650 000 zabitych, Chrzescian i innych, kraj zmasakrowali), Rosja i tak wygrywa jako epokowy zwyciezca. Akcje u Arabów, Persów, Turków itd. b. wysoko. I jesli by ich pytali przed intrerwencja czy z sankcjami tez to zrobia, bez wachania
Rosjanie dadza sobie rade - gorzej bywalo..

Za obciach anglosasów (USA+GB) w Syrii ( 650 000 zabitych, Chrzescian i innych, kraj zmasakrowali), Rosja i tak wygrywa jako epokowy zwyciezca. Akcje u Arabów, Persów, Turków itd. b. wysoko. I jesli by ich pytali przed intrerwencja czy z sankcjami tez to zrobia, bez wachania by zrobili...

Powiązane: Wojna handlowa z Rosją

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki