REKLAMA

Sankcje USA uderzyły w Rosję. Giełda i rubel w dół

2018-04-09 13:40
publikacja
2018-04-09 13:40
Sankcje USA uderzyły w Rosję. Giełda i rubel w dół
Sankcje USA uderzyły w Rosję. Giełda i rubel w dół
fot. Sergei Karpukhin / / Reuters

Na rynkach finansowych słychać echa sankcji nałożonych na Rosję. W poniedziałek sporo traci rubel, czerwono jest także na moskiewskiej giełdzie. Niektóre spółki notują dwucyfrowe przeceny.

MOEX, najważniejszy indeks moskiewskiej giełdy, traci dziś ponad 7 proc. Jeszcze słabiej radzi sobie dolarowy RTS tracący blisko 10 proc. Pośród 46 spółek MOEX-u jedynie OVK zyskuje. Pośród pozostałych straty aż 6 przekraczają 12 proc. To Polyus, Sberbank, TMK, Norilsk Nickel, Mechel oraz tracące aż 24 proc. Rusal. Lukoil tanieje o 7 proc., Gazprom zaś o blisko 9 proc. Przeceniany jest również rubel, który do głównych światowych walut traci ok. 2,5 proc.

fot. / / Bankier.pl

Na wspomnianym Rusalu pogrom trwa także na giełdzie w Hongkongu, gdzie jego akcje przeceniane były o blisko 50 proc. Ten objęty w piątek sankcjami USA koncern aluminiowy rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski ostrzegł w poniedziałek, że krok ten może spowodować niewywiązanie się przez niego z płatności. - Firma przypuszcza, że wpisanie jej na listę podmiotów objętych sankcjami (wskutek czego wszyscy amerykańscy kontrahenci nie mogą prowadzić z firmą żadnych interesów) może doprowadzić do niewypłacalności, jeśli chodzi o niektóre kredyty i obligacje - zostało napisane w komunikacie.

USA zaostrza sankcje

Sankcje dotkną nie tylko Rusal. Departament Stanu USA objął sankcjami 24 rosyjskich biznesmenów i urzędników oraz 14 rosyjskich firm - poinformował w piątek resort na swojej stronie internetowej. Decyzję uzasadnił szkodliwymi działaniami rosyjskiego rządu na świecie.

Na listę wpisano m.in. prezesa koncernu gazowego Gazprom Aleksieja Millera, prezesa banku WTB (VTB) Andrieja Kostina, a także biznesmenów Olega Deripaskę, Kiriła Szamałowa (który według mediów jest byłym zięciem Władimira Putina), Wiktora Wekselberga, Sulejmana Kerimowa. Na liście znalazł się też Igor Rotenberg, syn Arkadija Rotengerga, wieloletniego przyjaciela Putina. Sankcje nałożono tez m.in. na dowódcę Gwardii Narodowej (Rosgwardii) Wiktora Zołotowa.

"Rosyjski rząd angażuje się w różnorodne szkodliwe działania na świecie, w tym kontynuuje okupację Krymu, inicjuje przemoc na wschodniej Ukrainie, materialnie i zbrojnie wspiera reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który bombarduje własnych obywateli, próbuje podkopać zachodnie demokracje i prowadzi szkodliwe działania w cyberprzestrzeni" - oświadczył w piątek minister finansów USA Steve Mnuchin po ogłoszeniu nowych sankcji.

Nowe-stare wojny

Jako wiatry zwiastujące "lodowatą wojnę" określił nowe sankcje USA wobec przedstawicieli Rosji członek Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, Aleksiej Puszkow. Inny parlamentarzysta Franc Klincewicz ocenił sankcje jako "krok ku zimnej wojnie".

"Tego nie było nawet w kulminacyjnym momencie zimnej wojny. To są już wiatry lodowatej wojny" - napisał Puszkow w nocy z piątku na sobotę na swoim Twitterze. Wskazał, że sankcje nastąpiły zaraz po wydaleniu 60 dyplomatów Rosji i zamknięciu jednego z jej konsulatów. Również rosyjska ambasada w Waszyngtonie oświadczyła, że rozszerzenie sankcji to błąd i krok w stronę ograniczenia wolności przedsiębiorczości, konkurencji oraz światowej integracji gospodarczej.

Temat wojen handlowych w ostatnich dniach dominuje na rynkach finansowych. Jest to problem nie tylko w Rosji. W Ameryce i Europie inwestorzy obawiają się konsekwencji przepychanek celnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Waszyngton i Pekin przerzucają się nie tylko nowymi cłami, ale także deklaracjami, że nie odpuszczą. Sytuacja gospodarcza pomiędzy największymi gospodarkami świata jest więc bardzo napięta.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (25)

dodaj komentarz
plutarch
W sankcjach nadzieja na otrzeźwienie Rosjan.
jurnydziadek
A doradca finansowy doradzal inwestowanie w fundusze rynkow wschodzacych.
kolumb1234
USA wyraźnie prze do wojny teraz są w stanie wygrać z każdym za pare lat Chiny będą zbyt silne militarnie
sel
Chiny mają wystarczająco dużo głowic żeby zniknęło życie na Ziemi nie tylko w USA. podobnie Rosja
donsurfer
Ad. Putina
Polecam film dokumentalny : Putin i mafia
open_mind
A tymczasem chłopak Kim Jong-un z NK. chce z Trupem się spotkać i porozmawiać o denuklearyzacji. I tu widzę wysokie poczucie humoru u Kim`a, i opadniętą „koparę” u Trumpa. Pozdrawiam.
lelo1949
Jeżeli chodzi o Syrię,to uzbrajanie tkzw.rebeliantów ,przeciw Asadowi spowodowało exodus syryjczyków do Europy,wiadomo ,Asad komuś nie pasował
com
"Rosyjski rząd angażuje się w różnorodne szkodliwe działania na świecie, w tym kontynuuje okupację Krymu, inicjuje przemoc na wschodniej Ukrainie, materialnie i zbrojnie wspiera reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który bombarduje własnych obywateli, próbuje podkopać zachodnie demokracje i prowadzi szkodliwe działania w "Rosyjski rząd angażuje się w różnorodne szkodliwe działania na świecie, w tym kontynuuje okupację Krymu, inicjuje przemoc na wschodniej Ukrainie, materialnie i zbrojnie wspiera reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który bombarduje własnych obywateli, próbuje podkopać zachodnie demokracje i prowadzi szkodliwe działania w cyberprzestrzeni" - to wszystko prawda. Nie odpuszczać, aż naród rosyjski w końcu przegoni swoich wyzyskiwaczy na cztery strony świata.
open_mind
A poza tym: Ludzie Ruskie widzą wszędzie. Raz gościu latem w turystycznej miejscowości chodził za mną i wykrzykiwał mi. bo na moich przepoconych plecach ukazał mu się wizerunek Putina.

Powiązane: Wojna handlowa z Rosją

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki