Ropa w górę po eksplozji naftociągu w Libii

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku zdrożała we wtorek aż o 2,6 proc. w reakcji na doniesienia o eksplozji naftociągu w Libii. Teraz surowiec nieznacznie tanieje - podają maklerzy.

(YAY Foto)

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,75 USD, po zniżce o 22 centy.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 29 centów do 66,73 USD za baryłkę.

W Libii we wtorek doszło do eksplozji naftociągu transportującego ropę, którą odbiera terminal Es Sider.

Operator naftociągu - Waha Oil Company - podał, że przesył ropy został zredukowany o 70-100 tys. baryłek dziennie.

"Eksplozja naftociągu w Libii to poważniejsza sprawa, a wznowienie jego normalnej pracy może zająć długi czas, co będzie dla cen ropy długoterminowym wsparciem" - mówi Kim Kwangrae, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc. w Seulu.

"To uszkodzenie jest też postrzegane na rynkach jako jeden z czynników, który spowoduje spadek nadpodaży ropy na globalnych giełdach paliw" - dodaje.

We wtorek ropa WTI na NYMEX zdrożała 1,50 USD, czyli 2,6 proc., do 59,97 USD za baryłkę. W trakcie sesji surowiec zwyżkował powyżej 60 dolarów za baryłkę - do 60,01 USD - najwyżej od czerwca 2015 r.(PAP Biznes)

aj/ jtt/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: USA: giełdy i gospodarka

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 15 erdwa

phiii... co mi tam... Najważniejsze że glapiński powiedział że inflacja będzie spadać. I ja mu wierzę mimo galopady cen na ropie. Taki fachowiec nie może się mylić więc spokojnie czekam i nie lękam się przekroczenia celu inflacyjnego... nic a nic się nie lękam. Amen

! Odpowiedz
6 18 ajwaj

Nawet w prostym komunikacie prasowym PAPa - zmieniono wazna przyczyne, chroniac USA. Kiedy inni na swiecie pisza o zamachu bombowym na rure firmy libijsko-USA, PAPy pisza o "eksplozji" :):):) A ich nie lubia niestety i to moze sie powtarzac:)

http://www.handelsblatt.com/finanzen/maerkte/devisen-rohstoffe/pipeline- oelpreis-zieht-nach-anschlag-in-libyen-an/20792042.html?nlayer=Finanz-News_11251556

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 23 ajwaj

+2,44 % :) 18:44
Do tej rury w/w dochodzi zwykla spek. (futures na 100$), ale tez MALEJACA ilosc odwiertów na swiecie, redukcja OPEC+ ... Bo gdzie wiercic ? Norweskie pola wysychaja (na zlosc rurze PISiu), a zuzycie-zapotrzebowanie rosnie.
Bajki-mity wiatraczków, solarów, elektryków &co. sa coraz szerzej obnazane (nie ma elektrowni, sieci przesylowych, szkodliwosc sumaryczna, same elektryki to dotowane=dopodatkowane niewypaly itd.itp.)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 erdwa

A jakbyś wytłumaczył fakt że niemcy mają najtańszy prąd w Europie po odjęciu akcyz i podatków? Zgadnij kto ma najdroższy? no kto? Hę? Strach pomyśleć ile będzie kosztować prąd nad Wisłą jesli Morawieckiemu zabraknie kasy na przywileje górnicze i zacznie podnosić akcyzy i opłaty przesyłowe.

! Odpowiedz
9 20 sel

Bo wydobycie z łupków kosztuje ponad 100$ i już jest ponad 4 biliony $ strat na tym wydobyciu..

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl