REKLAMA

Ropa tanieje, benzyna drożeje. Dlaczego?

Krzysztof Kolany2015-07-16 10:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-07-16 10:05
Ropa tanieje, benzyna drożeje. Dlaczego?
Ropa tanieje, benzyna drożeje. Dlaczego?
/ ingimage

Przez ostatnie dwa miesiące ropa w Londynie potaniała o ponad 17%, a w tym samym czasie ceny benzyny na polskich stacjach wzrosły o ponad 6%. Tym razem nie wszystko da się zrzucić na karb mocnego dolara.

6 maja cena ropy Brent po raz pierwszy od grudnia 2014 zbliżyła się do poziomu 70 USD za baryłkę. Przez następne dwa miesiące „czarne złoto” taniało i w czwartek rano było notowane po 57,25 USD/bbl – czyli o przeszło 17% mniej. W tym samym czasie średnia detaliczna cena litra benzyny bezołowiowej w Polsce wzrosła z 4,79 zł do 5,06 zł i w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy od listopada 2014 przekroczyła psychologiczny poziom pięciu złotych.

 

Mocny dolar to nie wszystko

Zwykle tego typu zmiany na rynku paliw tłumaczone są wpływem kursu dolara. Polskie rafinerie kupują ropę za dolary, a sprzedają benzynę za polską walutę. Stąd wzrost kursu „zielonego” przekłada się na wyższe ceny przy dystrybutorach. Przez ostatnie dwa miesiące kurs dolara wzrósł z 3,52 zł do 3,77 zł, czyli aż o 7,1%.

Cena baryłki ropy Brent (w zł) i średnia cena litra Pb95 (w zł)
Cena baryłki ropy Brent (w zł) i średnia cena litra Pb95 (w zł) (Bankier.pl)

Lecz tym razem mocny dolar nie wyjaśnia benzyny po 5 zł za litr. W długim terminie detaliczne ceny benzyny w Polsce z reguły podążają w ślad za ceną ropy wyrażoną w PLN. Ale ostatnie miesiące to jeden z tych nieczęstych przypadków, gdy obie ceny dość mocno się „rozjechały”: od początku roku litr Pb95 podrożał o 9,3%, podczas gdy baryłka ropy tylko o 2,7%. Skąd ta różnica?

Podatki i wakacje na rynku paliw

Jedną z przyczyn wzrostu cen benzyny jest nowy podatek, który rząd po cichu wprowadził na początku roku. Zdaniem analityków tzw. „opłata zapasowa” przyczyniła się do wzrostu cen paliw o 4-6 groszy na litrze. Ale nowy podatek w najlepszym razie odpowiada tylko za 14% tegorocznego wzrostu ceny Pb95 i nawet łącznie z wpływem dolara nie tłumaczy tak drogiego paliwa.

Być może fenomenu drożejących paliw przy taniejącej ropie należy szukać po prostu w kalendarzu. W USA i w Europie panuje w tym względzie silna sezonowość: ceny na ogół rosną wiosną i latem, gdy zaczyna się sezon urlopowy. Więcej ludzi pokonuje większe niż zwykle odległości, co zwiększa popyt na benzynę (w znacznie mniejszym stopniu na olej napędowy) i prowadzi do wzrostu cen.  

Zmiana średniej ceny litra Pb95 w ciągu roku (w tygodniach) w latach 2005-14
Zmiana średniej ceny litra Pb95 w ciągu roku (w tygodniach) w latach 2005-14 (Bankier.pl)

Po uśrednieniu danych za ostatnie 10 lat wychodzi, że roczne maksimum cen benzyny przypada w Polsce na 30. tydzień roku, a sezonowa drożyzna trwa od połowy czerwca do końca września – w tym okresie ceny są średnio o 10% wyższe niż na początku roku.

Tegoroczna ścieżka wzrostu cen benzyny na tle sezonowego wzorca
Tegoroczna ścieżka wzrostu cen benzyny na tle sezonowego wzorca (Bankier.pl)

Teraz trwa 29. tydzień roku, co pozwala oczekiwać spadku cen benzyny w nadchodzących tygodniach. Oczywiście to tylko projekcja oparta na historycznych wzorcach, które nie zawsze muszą się sprawdzać. Jednak szansa na to, że za kilka tygodni znów zobaczymy benzynę za mniej niż 5 zł/l, nie jest mała. Oczywiście pod warunkiem, że ropa nagle nie wystrzeli w górę (na co po porozumieniu z Iranem raczej się nie zanosi) i że kurs złotego do dolara pozostanie względnie stabilny i nie przekroczy czterech złotych (na co niestety szanse są dosyć duże).

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (80)

dodaj komentarz
~Maciej
Panie Kolany, dlaczego nie wspomniał Pan o wzroście akcyzy na ON i Pb o średnio 33% w latach 2010 - 2015?
~Maciej
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że opłata paliwowa też nieco wzrosła w tym okresie.
~kojot
po to zlodzieje , nie bede nanich glosowal
~DonaldPlusk
Najtańsza będzie tuż przed 25 października, zobaczycie. A dlaczego jest taka droga? Ktoś musi płacić za majątki Pro Civili (samej fundacji już nie ma ale ludzie i interesy pozostały).
~spoko
Jeżeli cena oleju napędowego pozostała bez zmian, to doliczenie 40 gr. do litra benzyny to jawne dodanie do akcyzy kolejnych 10% do ceny tego paliwa. To są te pieniądze na "pracę dla młodych" i "dopłaty dla mało zarabiających". To są ekonomiczne potworki, tak samo jak ta cała PO.
~sxss
Hej ludzie prosta sprawa.Jak paliwa drożeją to my kierowcy jeszcze bardziej oszczędzajmy...na zakupy na piechote albo delikatny gaz a nie wyscigi na skrzyzowaniu
~xxx
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki