Ropa mocno w górę za sprawą Rosji i Saudyjczyków

Ropa naftowa drożeje o ponad 3% po tym, jak przedstawiciele Rosji i Arabii Saudyjskiej zgodnie opowiedzieli się za utrzymaniem obniżonych limitów produkcyjnych przez kolejne 9 miesięcy.

O 15:04 baryłka ropy Brent kosztowała 52,46 USD i była o 3,15% droższa niż przed weekendem. Za amerykański surowiec typu Crude płacono 49,51 USD, a więc o 3,4% więcej niż na zamknięciu piątkowych notowań.

(Bankier.pl)

To czwarta z rzędu sesja wzrostu cen ropy naftowej po tym, jak na początku maja notowania „czarnego złota” osiągnęły półroczne minimum poniżej 47 USD( Brent) za baryłkę.

Katalizatorem poniedziałkowego wzrostu cen była wspólna deklaracja największych eksporterów surowca. Saudyjski minister Khalid al-Falih oraz jego rosyjski odpowiednik Alexander Novak opowiedzieli się za utrzymaniem obecnych limitów wydobycia do końca marca 2018 roku. Rosja i Arabia Saudyjska produkują łącznie ok. 20 mln baryłek dziennie, co stanowi niemal jedną piątą światowego wydobycia.

Zawiązane w listopadzie 2016 roku porozumienie dotyczące obniżenia limitów wydobycia ropy o prawie 1,8 mln baryłek dziennie (zarówno w ramach OPEC jak i w kilku krajach spoza kartelu) obowiązuje do końca czerwca. Pod wpływem jego wprowadzenia ceny ropy Brent wzrosły do ponad 56 USD na początku roku.

Od roku ceny ropy Brent oscylują w przedziale 40-57 USD za baryłkę i póki co nic nie zapowiada wyłamania z tej konsolidacji. Ograniczeniu wydobycia w OPEC i Rosji towarzyszy bowiem wzrost dostaw ropy z amerykańskich łupków – przez ostatni rok zwiększyło się o ponad 10%, do ponad 9,3 mln baryłek dziennie.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~marshal

Jak to jest że jak ropa tanieje to na polskich stacjach jest stagnacja ale jak tylko podrożeje to od razu są podwyżki? Cena dolara w której kupujemy ropę spadła z 4,10 do 3.77. Ceny za paliwo powinny w polsce zbliżać się do 4 zł z litr a praktycznie ceny tylko nieznacznie spadły. Są stacje gdzie nadal płaci się prawie 5 zł

! Odpowiedz
0 0 ~xxxzz

,,Le" słowo / ,, brydas nie odnosiło się do higieny heh. Tylko do potocznego nazywania ich Ciapatymi lub Brudasami itd A historię o braku higieny Królów polski dobrze znam :)

! Odpowiedz
0 1 ~zzzwy

Jedno jest pewne ta cena 50usd nie jest taka najgorsza. Ci Szejkowie z Kartelu/Mafii Opec, co by się nie działo np.jak ostatnio ropa po 47 już była, od razu reanimacja byle podbić . Rok temu po spotkaniu w Dasze, bo właśnie rok mija ropa miała kosztować 60 minimum a nawet 70 i co ? Jajco!,Ważne , że to się sypie bo spadło juz poniżej 50. Ten kartel ta grupa przestępczą jest legalna. A Ty kolegami nie możesz wyjść w 10, bo wystarczy że jeden ma legalnie gnata , to od razu jest CBŚ i 50 zarzutów z palca wyssanych. Świat jest chory. I ci ludzie. Jesteśmy zmanipulowanymi ofiarami i niewolnikami tego systemu. Gdyby chcieli byłaby ropa za 38usd. Wtedy jasne wszystkim żyło by się duzo lepiej , ale Szejk z Dubaju musi przecież mieć na rejestrację do auta za 1 milion usd. I aut za 50 milionów. My na to dokładamy my! Tym brudasom!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Le

Zapominasz że Europa nauczyła się mycia i medycyny od Arabów? ,że w średniowiecznej Europie nie myto się prawie wcale bo woda wciągała do piekła? Nawet Król Henryk VIII na ropiejące nogi zakładał ósmą parę pończoch i nigdy ich nie mył?żeby nie robić przysługi szatanowi? gdy Arabowie mieli baseny i łaźnie przy każdym bogatszym domu ? i szkolonych lekarzy do leczenia zamiast księży w każdym mieście?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Le

Amerykanie mają bańkę na ropie i gazie łupkowym na 3 biliony $ strat?!! to jest trzy razy więcej niż na bańce nieruchomości w 2008roku.. na dodatek koszty wydobycia stale rosną ,a nowe złoża http://independenttrader.pl/niskie-ceny-dobijaja-procentow-ropy-z-lupkow.htmldużo mniejsze http://independenttrader.pl/co-sie-dzieje- z-cenami-ropy.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~werw

Przestań cytować tego idiotę. jego analizy to typowy przykład analiz madrego inaczej. to typ człowieka o którym najlepsi giełdziarze mawiają ze sa gwarantami zysków. Wystarczy czytac i robić dokladnie odwrotnie niż wynika z ich analiz. ostatnio prognozował złoto w okolicach 2000$. Puk puk...

! Odpowiedz
1 2 ~Vancouver

Do Berry.A ile tej ropy Amerkanie maja.Juz Iran juz mial zalac swiat Najpierw Sprawdz jak cos piszesz

! Odpowiedz
1 18 ~barry

przy 50 $ za baryłkę Amerykanie wrzucą na rynek swoją ropę

! Odpowiedz
3 28 ~werw

To ostatnei podrygi OPEC. Do ludzi jeszcze nie dotarlo że OPEC i Rosja straciły możliwości regulowania cen na rynku. No bo co mogą zrobić? PRzyciecie produkcji skończy si tym że Amerykanie bedą otwierali nowe odwierty. Zwłaszcza za prezydentury takiego prezydenta jak TRUMP który ma w d..pie ekologię. Przycinajac co chwilę produkcje Arabia i Putin bedą tracić poprostu rynki. To co powinni zrobić to uwolnić produkcję i cenę ropy. Ropa bedzie po 20$ ale zniknie ropa łupkowa. Do czasu jak znów cena nie wróci do 38$ bo to jest cena opłacalnosci na dziś ropy z łupków. Więc cena 50$ bedzie utrzymywać się dopóki Amerykanie nie rozkręcą interesu na tyle ze znów zaleją świat ropą i tak w kółko aż do utopienia Saudów w piaskach Sahary. Miałeś Arabie złoty róg... Wydałeś na złote klamki i haremy. Głupiś się urodził i głupi umrzesz. Że też takim ludziom bozia ropę w prezencie podarowała

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Le

Na dziś 38$? ,na wczoraj była minimum 70$ dzisiaj to jest 100$ i dlatego dzisiaj mają firmy łupkowe 3 biliony$ długu. ,a drukowane przez nich obligacje utrzymujące przy życiu skupuje tylko FED. za świeży darmowy dodruk.. .

! Odpowiedz
ROPA 0,00% 58,09
2017-10-18 20:11:00
ZŁOTO -0,27% 1 284,02
2017-10-18 20:08:00
MIEDŹ -0,68% 6 990,75
2017-10-18 19:58:00
SREBRO -0,12% 17,03
2017-10-18 20:08:00
PLATYNA -1,38% 924,00
2017-10-18 20:06:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl