REKLAMA

Rolnik mający do 5 ha ziemi będzie mógł zarejestrować się jako bezrobotny

2018-01-24 17:34
publikacja
2018-01-24 17:34
Rolnik mający do 5 ha ziemi będzie mógł zarejestrować się jako bezrobotny
Rolnik mający do 5 ha ziemi będzie mógł zarejestrować się jako bezrobotny
fot. Ralf Hirschberger / / dpa

W ministerstwie pracy trwają prace analityczne nad rozszerzeniem definicji bezrobotnego. Według projektowych przepisów jako bezrobotny będzie mógł się zarejestrować rolnik posiadający gospodarstwo do 5 hektarów rozliczeniowych - poinformowała Beata Czajka z MRPiPS.

Środowe posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa poświęcone było realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zgodnie z którą za rozwój wsi jest odpowiedzialny nie tylko minister rolnictwa, ale także inne resorty. Za strategię w zakresie rozwoju kapitału ludzkiego odpowiada resort pracy.

"Obecnie w ministerstwie trwają prace analityczne nad rozszerzeniem definicji osoby bezrobotnej, co umożliwiłby formalną rejestracje w powiatowych urzędach pracy jako osoby bezrobotnej rolników, posiadaczy gospodarstw rolnych o powierzchni nieprzekraczającej 5 hektarów przeliczeniowych" - powiedziała zastępczyni dyrektora Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Beata Czajka.

Dodała, że obecnie jako bezrobotny może zarejestrować się rolnik, którego gospodarstwo jest o wielkości do 2 hektarów przeliczeniowych.

Czajka poinformowała, że w ministerstwie pracy opracowywany jest, w miejsce istniejącej do tej pory strategii rozwoju kapitału ludzkiego z 2013 r., nowy projekt strategii, dla którego kluczowy jest projekt zgłoszony przez ministra rolnictwa - Nowe szanse dla wsi.

Wyjaśniła, że nowy dokument przewiduje wprowadzenie aktywizacji zawodowej rolników oraz osób związanych z rolnictwem dla potrzeb pozarolniczego rynku pracy z wykorzystaniem m.in. środków z polityki spójności. Projekt przewiduje m.in. pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich; wspierane będą osoby, które będą zdecydowane na rezygnację z działalności rolniczej, bądź taktownie jej jedynie jako działalności dodatkowej. Ma się to przyczynić do redukcji ukrytego bezrobocia na wsi. Do 2023 r. z takiej pomocy ma skorzystać ok. 19 tys. beneficjentów.

Dodała, że bezrobotni rolnicy będą mogli liczyć na pomoc z Funduszu Pracy. Będą mogli oni skorzystać z różnych form pomocy przewidzianej w ustawie o promocji zatrudnienia.

Projekt nowej strategii w środę został wysłany do uzgodnień międzyresortowych. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

edytor: Jacek Ensztein

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
szefuf
Masakra... zamiast zmniejszać stopniowo przywileje (nie tylko rolnikom, ale wszystkim) dokładają jeszcze więcej. Aaaa, przepraszam, nauczycielom teraz jeden zabrali, no ale nauczyciele nie rozrzucają gnoju pod sejmem ani nie palą opon...
mhm
Nie, no w porządku, czas skończyć z utrzymywaniem fikcji, tacy „rolnicy” to często w rzeczywistości właśnie bezrobotni (np. hobbystycznie uprawiający ten swój skrawek); lecz niech to będzie albo-albo, albo jesteś rolnikiem prowadzącym rolniczą działalność (sprzedaż produktów etc.), albo możesz się zarejestrować Nie, no w porządku, czas skończyć z utrzymywaniem fikcji, tacy „rolnicy” to często w rzeczywistości właśnie bezrobotni (np. hobbystycznie uprawiający ten swój skrawek); lecz niech to będzie albo-albo, albo jesteś rolnikiem prowadzącym rolniczą działalność (sprzedaż produktów etc.), albo możesz się zarejestrować jako zwykły bezrobotny, ale wtedy nie przysługują ci specjalne prawa rolników (normalnie płacisz PIT, nie przysługuje ci ubezpieczenie KRUS ani dopłaty skierowane do rolników).
lelo1949
Pogieło ich?na to płacimy podatki?
slc350
W takim razie jak ktoś zarabia mniej jak 2000zł netto to powinien też być bezrobotny ponieważ taka wypłat to zasiłek.....
karbinadel
Kolejne kupowanie głosów za nasze pieniądze! Rolnicy i tak są uprzywilejowaną kastą, nie płacącą normalnych podatków ani składek ubezpieczeniowych. A teraz PiS chce konserwować XIX-wieczny model gospodarowania na polskiej wsi...

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki