REKLAMA
WEBINAR

Prezes: Rok 2023 będzie istotny dla Medinice z uwagi na potencjalną gotowość projektów do komercjalizacji

2022-11-28 16:52
publikacja
2022-11-28 16:52

Medinice wchodzi w okres obserwacji w badaniach przedklinicznych fazy przewlekłej w projektach MiniMax i CoolCryo i chce tę fazę zakończyć jeszcze w tym roku. Kontynuuje także badania kliniczne w projekcie PacePress – poinformował PAP Biznes prezes Sanjeev Choudhary. Prezes ocenił, że 2023 rok będzie istotny dla spółki z uwagi na potencjalną gotowość projektów do komercjalizacji.

Prezes: Rok 2023 będzie istotny dla Medinice z uwagi na potencjalną gotowość projektów do komercjalizacji
Prezes: Rok 2023 będzie istotny dla Medinice z uwagi na potencjalną gotowość projektów do komercjalizacji
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

"Kontynuujemy badania przedkliniczne fazy przewlekłej w projektach MiniMax i CoolCryo. Aktualnie wchodzimy w miesięczny okres obserwacji, po którym pobierzemy próbki do badań histopatologicznych, by ocenić skutki badań na zwierzętach. Tę fazę badań w obu projektach powinniśmy zakończyć jeszcze w tym roku, czyli zgodnie z harmonogramem” – powiedział prezes.

"Chcemy by jeszcze przed świętami badania przedkliniczne zostały zakończone. Póki co dotychczasowe wyniki są obiecujące, kluczowy natomiast jest miesiąc obserwacji. Na przełomie 2022/2023 powstanie oficjalny raport z badań, którym się podzielimy z rynkiem” – dodał Choudhary.

MiniMax to elektroda 2 w 1 posiadająca funkcje ablacji i obrazowania 3D. CoolCryo jest systemem do krioablacji serca oparty na dozowaniu ciekłego azotu.

Jak poinformował prezes, w projektach wprowadzone zostały pewne modyfikacje – w CoolCryo stworzona została nowa jednostka sterująca, by była kompatybilna z różnymi aplikatorami, co daje przestrzeń na rozwój tego projektu i zwiększanie jego wartości, zaś w Minimax ulepszono ergonomię poprzez przebudowanie elektrody i zwiększenie jej elastyczności.

"Jeśli pomyślnie zakończymy etap badań fazy przewlekłej, zajmiemy się przygotowaniem dokumentacji do zgłoszenia do Komisji Bioetycznej i do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), żeby uzyskać zgodę na badania kliniczne u ludzi. Proces ten z reguły zajmuje minimum trzy miesiące. Liczymy, że u nas także odbędzie się on sprawnie, tak byśmy dalej mogli płynnie przejść do rozpoczęcia badań klinicznych w obu projektach” – powiedział Choudhary.

Dodał, że w przypadku projektu MiniMax przejście do fazy klinicznej wymaga jedynie uzyskania tych zgód, bo przeprowadzone zostały już badania biokompatybilności.

"Uważamy, że w projekcie CoolCryo używaliśmy produktów, które są biokompatybilne, ale i tak badanie zostanie przeprowadzone. Później będziemy mogli złożyć dokumentację do URPL” – poinformował.

Prezes ocenił, że kwestia komercjalizacji projektów będzie rozważana szczegółowo po zakończeniu badań przedklinicznych.

"Prowadzimy wstępne rozmowy z potencjalnymi inwestorami, ale na razie koncentrujemy się na zakończeniu badań. Po zamknięciu tej fazy zaczniemy na poważnie myśleć o nawiązaniu partnerstwa” – dodał.

Trzecim, z głównych projektów Medinice, jest PacePress, czyli elektroniczna opaska uciskowa, która ma zmniejszać ryzyko wystąpienia krwiaka po implementacji urządzeń wykorzystywanych w elektroterapii serca.

"W projekcie PacePress w przyszłym roku powinniśmy zakończyć badania kliniczne. Dołączamy do nich dwa kolejne ośrodki – w Łodzi i w Warszawie, w szpitalu przy ul. Banacha. Mamy już zgodę Komisji Bioetycznej na to dołączenie i złożone dokumenty do URPL, więc w sumie powinniśmy mieć siedem ośrodków - wtedy też badanie przyspieszy” – powiedział prezes.

Z kolei w projekcie EP Bioptom, na który spółka dostała dofinansowanie z NCBiR, trwa wybór ostatecznego podwykonawcy.

"Zgłosiło się do nas kilka zagranicznych podmiotów, dostaliśmy już od wszystkich oferty, aktualnie jesteśmy po negocjacjach i ostateczny wybór zostanie wkrótce podjęty" – powiedział prezes.

Jego zdaniem, 2023 r. będzie dla spółki istotny z biznesowego punktu widzenia, biorąc pod uwagę dokończenie badań w trzech głównych projektach, które będą potencjalnie gotowe do komercjalizacji.

"Na razie koncentrujemy się na projektach, które mamy zabezpieczone finansowo. Pojawiają się też inne ciekawe projekty z całego świata, więc rozważamy rozszerzenie pipeline'u" – dodał.

Choudhary ocenił, że obecnie panuje nadzwyczajna aktywność na rynku przejęć w sektorze MedTech, a kwoty transakcyjne rosną.

"Duże korporacje są gotowe płacić premie za produkty certyfikowane. To też daje nam nadzieję, że gdy dokończymy projekty nie powinno być problemów ze znalezieniem potencjalnych partnerów do ich kupna” – dodał prezes.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki