Robot będzie szukał najlepszych lokat. Startuje SuperLokator – fundusz inwestujący w depozyty

analityk Bankier.pl

Startuje nowa platforma IQ Money, za pośrednictwem której można inwestować w fundusze. Jej flagowy produkt to SuperLokator – fundusz zarządzany przez robota. Automat będzie inwestował w lokaty bankowe.

Za platformą IQ money stoją byli managerowie z Idea Banku – Monika Chwiedziewicz i Arkadiusz Zaremba. Z ich obserwacji wynika, że część klientów ma problem z pilnowaniem terminów rolowania lokat. Zazwyczaj kiedy depozyt wygasa, pieniądze trafiają na nieoprocentowany ROR lub nisko oprocentowaną lokatę. Jakiś czas temu wpadli na pomysł, by zautomatyzować ten proces. W efekcie powstał SuperLokator – fundusz inwestycyjny, którego zadaniem będzie wyłapywanie najlepszych lokat na rynku i inwestowanie tam pieniędzy klientów. Ciekawostką jest fakt, że całym procesem ma zarządzać robot.

Twórcy projektu zapewniają, że automat będzie w stanie wypracować wyższe oprocentowanie niż te dostępne na standardowych warunkach w bankach. Chociażby z tego względu, że fundusz będzie korzystał z ofert przygotowywanych przez departamenty skarbu dla dużych klientów. Zapewniają też dywersyfikację – w jednym banku zgromadzonych będzie nie więcej niż 20 proc. kapitału klienta. Przez pierwszy miesiąc dostanie stawkę w wysokości 5 proc. do 10 000 zł – później będzie to uzależnione od wyników wypracowanych przez zarządzających funduszem (Altus TFI). Fundusz ma ambicje pobić 3-miesięczną stopę WIBID.

    Monika Chwiedziewicz i Arkadiusz Zaremba
Monika Chwiedziewicz i Arkadiusz Zaremba (IQ Money)

Chwiedziewicz i Zaremba zapewniają, że z produktem nie wiąże się praktycznie żadne ryzyko. Pieniądze będą deponowane w lokaty banków, które mają stabilną sytuację. Klient nie będzie jednak wiedział, w których bankach konkretnie – być może zmieni się to w przyszłości. Ponieważ jest to inwestycja, pieniądze nie będą też podlegały standardowej ochronie depozytów BFG.

Z wejściem do SuperLokatora nie będą się wiązały żadne koszty. W dowolnej chwili będzie też można wycofać pieniądze. Minimalna kwota inwestycji to 1000 zł. Co ciekawe, na platformie IQ money podano stawki, jakie będą pobierać zarządzający funduszem. W przypadku Altus Subfundusz SuperLokator A jest to 0 proc.  Dodatkową zaletą ma być odłożenie w czasie podatku Belki – podatek będzie pobierany dopiero przy umorzeniu jednostek uczestnictwa, a zatem w momencie zakończenia inwestycji. Łowca lokat, przerzucający środki z lokaty na lokatę, automatycznie płaci podatek po zakończeniu każdego depozytu.

Na platformie jest dostępnych więcej funduszy (od 4 towarzystw). Przy każdej ofercie podano, ile platforma zarabia na sprzedaży konkretnego funduszu. Na przykład opłata za zarządzanie w jednym z nich to 4 proc., a przychód IQ money jest równy 58,5 proc. tej wartości. Ponadto w ramach promocji „IQ premia” klient otrzyma kwotę odpowiadającą 5 proc. opłat stałych za zarządzanie od kupionych na platformie funduszy, które pobierają zarządzające nimi towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Proces zakupu jednostek uczestnictwa odbywa się online. W pierwszej kolejności użytkownik dokonuje wyboru funduszu, w kolejnym kroku podaje dane z dowodu osobistego i wgrywa jego skan, a następnie poprzez ankietę MIFiD, weryfikowana jest m.in. jego zdolność do podejmowania ryzyka. Jeżeli zostanie oceniony pomyślnie, przechodzi do finalizacji zamówienia. Płatności może dokonać przez pay-by-link, podpinając kartę lub tradycyjnym przelewem.

Na uwagę zasługuje jeszcze sam layout platformy. Jej twórcy wzorowali się na Instagramie oraz internetowych sklepach z odzieżą. Skomplikowane opisy funduszy zastąpili krótkimi, wizytówkami i zdjęciami. Docelowo mają się tam pojawić filmy wideo.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 13 grzechu_comeback

Kolejna odsłona "polskiego dziennikarstwa finansowego". Nie ma co się dziwić, że get amber back goldy będą się pojawiać! No jak można BEZkrytycznie łączyć ze sobą: " zapewniają, że z produktem nie wiąże się praktycznie żadne ryzyko" oraz "nie będą też podlegały standardowej ochronie depozytów BFG" oraz " zdolność do podejmowania ryzyka"??? Złoto też było kiedyś pewną inwestycją a windykacja rosnącą żyłą złota....oj chyba artykuły też powinny być brane pod lupę nadzorcy, czy przypadkiem nie jest to "materiał sponsorowany"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 silvio_gesell

Co za bzdura, obligacje rodzinne są lepsze niż wszystkie lokaty. A automat to powinien szukać okazji na rynku opcji,

! Odpowiedz
0 13 prosto-o-pieniadzach

najpierw "Robot będzie szukał najlepszych lokat" a potem "Startuje nowa platforma IQ Money, za pośrednictwem której można inwestować w fundusze."

to w końcu lokaty czy fundusze

gdzie oznaczenie - artykuł sponsorowany

! Odpowiedz
1 23 antek10

Gwarancja wypłaty? Niekoniecznie. Buhahahahahah

! Odpowiedz
3 1 niepelnosprawny_org

nie łudźmy sie na pewno w motywowany dla jednej strony sposób, bez tego nie przejdzie...

! Odpowiedz
0 31 zenonn

Za jaki czas będziemy czytać Monika C. i Arkadiusz Z. ?
Hahaha. Młodzi ludzie na zdjęciu to słupy?
Lokaty czy fundusz inwestycyjny?
Zarobek z czego?

! Odpowiedz
1 40 mkx

Duże ryzyko, bez BFG, z 'obietnicą' zysku blisko WIBORu?? Dziękuje - kupię obligacje SP w takim razie.

! Odpowiedz
0 43 bigmaciek

Wnioskuję z tego, że są dwie opcje:
1. Inwestycja przez platformę gdzie nie wiadomo gdzie te pieniądze naprawdę są i bez gwarancji BFG ale z opłatą za "zarządzanie".
2. Inwestycja dokonana samodzielnie przez właściciela pieniędzy, który wie gdzie wpłaca i z gwarancją BFG oraz bez opłat za "zarządzanie".

Dodatkowo opcję pierwszą, jako bez ryzyka, proponują osoby związane z Idea Bankiem.
Dziękuję, postoję. A jak już to wybiorę opcje drugą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 61 webking

Na początek coś pozytywnego: Pani prezes jest piękną kobietą - i na tym koniec dobrych wiadomości.

Teraz sedno sprawy.

Za platformą IQ money stoją byli managerowie z Idea Banku - w tym momencie 50% czytelników powinno zrezygnować z czytania dalej...

Powiedzmy, że 50% idzie jednak dalej - z ciekawości. ..

Chwiedziewicz i Zaremba zapewniają, że z produktem nie wiąże się praktycznie żadne ryzyko - a następnie : Ponieważ jest to inwestycja, pieniądze NIE będą też podlegały standardowej ochronie depozytów BFG.

Wnioski?

Pomyślmy...skoro są banki, które oferują wyższy procent na lokacie to znaczy, że ten wyższy procent wziął się z jakiegoś powodu - braku zaufania!

Gdy bank/instytucja finansowa straciła zaufanie klientów to co wtedy robią? Ano powstaje nowy podmiot, który będzie przekazywał pieniądze tym bankom lecz klienci nie będą o tym wiedzieli - a na dodatek ten super modny termin AI (sztuczna inteligencja) - wow!

Inwestycja bez ryzyka, w lokaty banków - lecz bez ochrony BFG - Czy coś takiego może się udać w Polsce po doświadczeniach Amber Gold i GetBack?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 41 webking

Panie redaktorze Wojciech Boczoń, wstyd, że dziennikarz portalu finansowego pozostawił taki artykuł bez komentarza - wiem, wiem, za 6 miesięcy opublikujecie artykuł, że to chciwość zgubiła tych co wpłacili w to pieniądze.

P.S
Poza pseudo lokatami widzę, że 'inwestorzy' czyt. poszkodowani będą mogli inwestować w fundusze Altus - to ten sam, który sprzedał GetBack-owi spółkę EGB Investment za 7 krotną wartość tej spółki?? Miejmy nadzieję, że Altus jednak zawrze ugodę w GetBack odnośnie rozliczenia tej transakcji.

https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=61921&p_id=18

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz