Rekonstrukcja rządu w Turcji - czterech nowych wicepremierów

Turecki premier Binali Yildirim poinformował w środę o rekonstrukcji rządu - zmieniono 4 z 5 wicepremierów. Zmiany dotyczą m.in. resortu obrony i sprawiedliwości; Reuters zauważa, że rekonstrukcja nie dotknęła ministerstw odpowiedzialnych za gospodarkę.

Binali Yildirim
Binali Yildirim (fot. Umit Bektas / Reuters)

Jedynym wicepremierem, który pozostał na stanowisku jest Mehmet Simsek, mający - według agencji Reutera - dobrą opinię wśród inwestorów. Stanowiska zachowali również m.in. ministrowie finansów, rozwoju, gospodarki oraz ds. ceł i handlu czy szef dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

Dotychczasowy wicepremier Numan Kurtulmus objął resort turystyki, a Nurettin Canikli - obrony narodowej po Fikrim Isiku, który z kolei od teraz będzie wicepremierem.

Wśród nowych zastępców premiera jest również Hakan Cavusoglu, Recep Akdag (dotychczas minister zdrowia) oraz Bekir Bozdag, którego na czele resortu sprawiedliwości zastąpi sekretarz generalny rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Abdulhamit Gul.

Z rządu odeszli m.in. wicepremierzy Veysi Kaynak i Tugrul Turkes.

Yildirim poinformował o rekonstrukcji swojego gabinetu po niezapowiadanym spotkaniu z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Reuters zauważa, że zmian w rządzie spodziewano się już od kilku miesięcy - po zainicjowanym przez Erdogana referendum z 16 kwietnia, w którym zwyciężyli zwolennicy zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki.

ulb/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil