REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Redan ogranicza wydatki

2020-04-08 17:00
publikacja
2020-04-08 17:00
Redan ogranicza wydatki
Redan ogranicza wydatki
/ Redan

Grupa Redan, właściciel marki odzieżowej Top Secret, ogranicza wydatki, redukuje zamówienia na sezon jesienny. Spółka będzie pracować nad finansowaniem - poinformował PAP Biznes Bogusz Kruszyński, prezes Redanu.

"Zaczęliśmy w Redanie od kryzysowego zarządzania płynnością i maksymalnego ograniczenia wydatków. Analizujemy też scenariusze na przyszłość dotyczące zamówień, jesteśmy w trakcie ich redukcji na sezon jesienny. Sklepy odzieżowe są pełne towaru, który się nie sprzedaje, płyną statki z kolejnymi dostawami. Należy się spodziewać w branży ogromnego nawisu niesprzedanego towaru" - powiedział PAP Biznes Kruszyński.

"Przeanalizowaliśmy poszczególne sklepy i koszty naszej działalności. Przyjęliśmy założenie, że nie da się obronić wszystkich sklepów, nie wszystkie przetrwają, co też było podstawą do redukcji zamówienia. Analizujemy teraz jak przestawić organizację do działania przy spodziewanych niższych przychodach przez dłuższy okres" - dodał prezes.

Od 14 marca, z powodu stanu zagrożenia epidemicznego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ograniczona została działalność galerii handlowych.

"8 marca w sklepach Top Secret zrealizowaliśmy 1 mln zł sprzedaży. Tydzień później większość naszych sklepów została zamknięta, a w 70 otwartych sklepach zrobiliśmy 10 tys. zł obrotu. Nikt nie był przygotowany do tempa i skali zmian" - powiedział Kruszyński.

"Zostaliśmy z kosztami czynszów i zatrudnienia, ale i kosztami logistyki, zakupu towarów. W tej branży towary kupuje się z dużym wyprzedzeniem - w marcu zamawialiśmy towary, które miały przyjechać w okresie wrzesień-listopad. Tymczasem nie mamy w branży cienia wątpliwości, że nawet jeśli centra handlowe zostaną otwarte na początku maja, to nie zapełnią się klientami i nie wrócimy szybko do poprzednich obrotów. Doświadczenia chińskie pokazują, że spadki wejść klientów i spadki sprzedaży są kilkudziesięcioprocentowe" - dodał prezes.

Jak poinformował, nie widać wzrostu sprzedaży w kanale internetowym spółki. W Top Secret udział e-commerce wynosił 15-20 proc.

"Obecnie nie mamy nadwyżek zapasów z 2019 roku i sprzedajemy mniej w e-commerce. Tak było w styczniu, lutym, w marcu też mamy spadki. Nie widzimy, porównując tydzień do tygodnia, wzrostu sprzedaży wynikającego z przeniesienia się klientów do tego kanału" - powiedział Kruszyński.

Prezes poinformował, że Redan stara się w maksymalnym stopniu zachować zatrudnienie.

"W centrali wstrzymaliśmy procesy rekrutacyjne na wakaty. Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie w ramach pakietu tarczy antykryzysowej" - powiedział, dodając, że w sklepach zatrudnienie leży przede wszystkim po stronie franczyzobiorców.

Jak wskazał, trzy czwarte sklepów spółki to sklepy franczyzowe, gdzie koszty są po stronie franczyzobiorcy, a spółka płaci prowizję proporcjonalną do sprzedaży.

"Z punktu widzenia Top Secret koszty w marcu więc się radykalnie zredukowały i w kwietniu będzie podobnie, co trochę ogranicza naszą ekspozycję na ten kryzys i odróżnia nas od innych podmiotów. Nie ma też jednak marży. Kluczem jest, byśmy mieli partnerów franczyzowych, którzy przetrwają ten kryzys, więc staramy się ich wspierać w relacjach z wynajmującymi" - powiedział Kruszyński.

"Zaproponowaliśmy wynajmującym, by zamienić czynsze na czynsze od obrotu, uzależnione od sprzedaży w poszczególnych sklepach. Zaproponowaliśmy też gotowość wydłużenia umów, by dawały podstawę do rozmów z podmiotami finansującymi budowę centrów handlowych. Chcemy, by wszyscy mieli szansę przejść przez kryzys" - dodał.

W raporcie PwC, przygotowanym na zlecenie Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, znalazły się trzy scenariusze sytuacji rynkowej.

"Pierwszy, dziś już raczej nierealny, zakładał, że sklepy będą zamknięte do połowy kwietnia, a po otwarciu spadki obrotów będą na poziomie 50 proc. i do końca roku sytuacja się unormuje. Drugi scenariusz zakłada, że sklepy będą zamknięte do połowy maja, a sytuacja się unormuje dopiero do końca przyszłego roku. Trzeci scenariusz, katastroficzny, zakłada nawroty epidemii jesienią i wiosną przyszłego roku do czasu rozpowszechnienia szczepionki. Na podstawie tych analiz wydaje się, że bardzo prawdopodobny jest ten środkowy scenariusz" - ocenił prezes Redanu.

Wskazał, że sytuacja branży jest dramatyczna.

"Zabrano nam wpływy, a to główne źródło płynności w krótkim okresie, nawet dla najsilniejszych podmiotów. Gdy nie ma wpływów ze sprzedaży, alternatywą są wolne linie kredytowe. Sytuacja może się różnić w poszczególnych spółkach, ale generalnie dzisiaj uzyskanie nowych linii kredytowych w bankach chwilowo wydaje się niemożliwe" - powiedział Kruszyński.

Pytany, jak spółka zamierza się finansować, odpowiedział: "2019 rok nie był zbyt udany dla Redanu, ale nasze zadłużenie finansowe jest relatywnie niewielkie w stosunku do skali działalności. Mieliśmy rozsądne relacje z HSBC - bankiem nas finansującym - i obligatariuszami. Bank HSBC bardzo elastycznie podszedł do bieżącej sytuacji i wsparł nas możliwością zmiany struktury wykorzystania istniejących produktów. Myślę, że w ciągu tego miesiąca będziemy wypracowywać bardziej docelowe rozwiązanie w zakresie źródeł finansowania".

"Nie zakładamy raczej pozyskania finansowania z nowych banków. Zakładamy, że uda nam się zmienić strukturę czasową produktów, z których korzystamy. Być może będzie możliwość pozyskania finansowania w oparciu o gwarancje BGK" - dodał.

Pytany, czy spółka rozważa emisję akcji, odpowiedział: "Emisja akcji nie jest prostym i oczywistym rozwiązaniem. Analizujemy sytuację z głównym akcjonariuszem i być może uda się wypracować jakieś rozwiązanie".

Kruszyński wskazał, że spółka TXM, w której Redan ma udziały, jest w trudniejszej sytuacji, bo jest objęta postępowaniem restrukturyzacyjnym.

"Spółka nie ma dużej sprzedaży e-commerce, ma za to więcej sklepów w mniejszych miejscowościach, więc jakaś niewielka sprzedaż jest prowadzona na bieżąco" - powiedział.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki