Rafalska: 2,3 mln osób złożyło wnioski w programie Rodzina 500 plus

Ponad 2,3 mln osób złożyło dotychczas wnioski w programie Rodzina 500 plus - poinformowała w czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Program ma zwiększyć dzietność i zredukować ubóstwo najmłodszych, jest też inwestycją w kapitał ludzki - mówiła.

Rafalska: 2,3 mln osób złożyło wnioski w programie Rodzina 500 plus
Rafalska: 2,3 mln osób złożyło wnioski w programie Rodzina 500 plus (fot. Krystian Maj / FORUM)

"Realizacji programu +Rodzina 500 plus+ przyświecały trzy podstawowe cele. Pierwszy cel - pronatalistyczny przewiduje, że program wiązać się będzie ze wzrostem liczby urodzeń o 278 tys. są to szacunki własne ministerstwa w oparciu o prognozę GUS" powiedziała minister w Sejmie.

Planuje się, jak mówiła, że w perspektywie 10 lat wskaźnik dzietności wzrośnie z 1,29 do 1,6.

Celem programu jest też, jak podkreślała inwestycja w kapitał ludzki. Ten cel łączy się z ideą budowania konkurencyjnego, wyposażonego w wiedzę i umiejętności społeczeństwa - powiedziała Rafalska.

Trzeci cel programu 500 plus to, jak mówiła, redukcja ubóstwa wśród najmłodszych. Z naszych szacunków wynika, że dzięki wprowadzeniu świadczenia wychowawczego ubóstwo może spaść 3 punkty procentowe, natomiast zagrożenie ubóstwem pośród dzieci i młodzieży do 17 roku życia zmaleje z 23,3 do 11 proc. dodała.

Rafalska mówiła, że na 32 kraje UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego 21 płaci powszechne świadczenia, adresowane do wszystkich rodzin. W Polsce dotychczas takiego świadczenia nie było. Nasze świadczenie od drugiego dziecka ma uniwersalny charakter - wskazała.

Mówimy również o pozytywnych skutkach ekonomicznych programu. Eksperci wskazują na pozytywne efekty programu 500 plus w postaci szybszego wzrostu gospodarczego - przekonywała.

Minister podała, że zgodnie ze stanem na 10 maja wnioski w programie złożyło już 2,3 mln osób, z czego prawie 1,8 mln w formie papierowej w urzędach, a 515 tys. drogą elektroniczną, głownie za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z wyliczeń MRPiPS wynika, że uprawnionych jest 2,7 mln rodzin.

Jeśli chodzi o liczbę rozpatrzonych już przez gminy wniosków, z których wydano już decyzje, to na 10 maja jest to prawie milion decyzji. Oczywiście te dane są płynne, bo ilość wydanych decyzji lawinowo rośnie - powiedziała.

Dodała, że dotychczas wypłacono ponad 590 mln zł. "Wszystkie zapotrzebowania składane przez gminy dotyczące zabezpieczenia finansowego są na bieżąco realizowane" - zadeklarowała.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł. (PAP)

ktl/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Marek

Skoczył import używanych aut (tych powyżej 10 lat)- taki efekt. Polska wieś wymieni 15 letnie golfy na 10 letnie i tyle

! Odpowiedz
4 3 ~endi

z tych 590 milionów ile trafiło na konta bogaczy , bo w komunie PIS-iowej tacy też dostają ...

! Odpowiedz
6 7 ~asd

I jeszcze wiecej socjalizmu, czy sie stoi czy sie lezy. Obywatel powinien godnie zarabiac a nie dostawac bo to demoralizuje tych co nie dostaja.

! Odpowiedz
6 5 ~phbolo

Odczekaliśmy z żoną do dnia wczorajszego ze złożeniem wniosku- żeby uniknąć początkowej niekompetencji i tłoku. Współczuje żonie, że straciła dwie godziny czasu, żeby najpierw się dowiedzieć, że wystarczy sam pit 11, a dziś jak go doniosła to została wysłana do zus, us i do up - po zaświadczenia które potwierdzają to co urzędnik widzi na picie i w CEIDG. Może jakby urzędnik sam mial biegać po te dokumenty - to nagle by się okazało, że jednak nie trzeba potwierdzać rzeczy które już są udokumentowane drugi raz. Dwie godziny zajęła obsługa jednego wnioskującego- przez w sumie 3 urzędników; jeden mało kompetentny- a dwóch pozostałych potrafiło robić tylko zakłopotane i wystraszony miny. Okazuje się, że nowa władza nie umie nawet rozdać pieniędzy - umie tylko robić wokół tego szum. A można było zrobić większą kwotę wolną od podatku- zwiększającą się przy każdym dziecku- bez angażu nowych urzędników- ale 500+ ładniej brzmi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~qaz

Sluchaj, 350 000 000 cebulionow na obsluge tego kretynstwa rocznie to mozna sie czuc jak urzednicze panisko.

! Odpowiedz
3 1 ~elfido

A jak już dostaniesz kasę to masz strategię co z nią zrobić? Warto zajrzeć na Elementarz Finansów Domowych http://www.elfido.pl/oszczednosci/500-plus-masz-juz-strategie/
Wódka i fajki - to pewnie perspektywa marzenie Ministerstwa Finansów (akcyza) ;) A Twoja perspektywa? Włącz myślenie!

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~Ls

Wielkopolskie ja mam już na koncie od 5 maja a decyzję dostałem dzisiaj

! Odpowiedz
4 3 ~JA6969

Dodała, że dotychczas wypłacono ponad 590 mln zł - NIKT z moich znajomych mających dostać coś z 500+ nie dostał nawet złocisza (woj Mazowieckie).
A może kasa z 500+ miała iść gdzie indziej? Możę "przy okazji" ciut kasiorki "wyleci" poza systemem???

! Odpowiedz
1 3 ~TK

Jesteś jednym z tych ludzi, którzy wszędzie wietrzą spiski i nie rozmawiają przez telefon, bo podsłuchy, co nie? Poza jaki system? Jarek weźmie i zje, żeby nikt nie skorzystał?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne