RPO: Wniosek do TK ws. przenoszenia prokuratorów na niższy szczebel

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które umożliwiły przenoszenie prokuratorów na niższe szczeble prokuratury. Reorganizacja prokuratury stała się podstawą do całkowicie arbitralnej weryfikacji kadrowej - wskazał RPO.

We wniosku chodzi o przepisy uchwalonej w końcu stycznia - wraz z nowym Prawem o prokuraturze - ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o prokuraturze. Na mocy reformy od 4 marca doszło do połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, ponadto m.in. w miejsce Prokuratury Generalnej powołano Prokuraturę Krajową, a w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne.

"Nowa ustawa o prokuraturze pozwala na potraktowanie prokuratorów w sposób, który przekreśla cały dotychczasowy dorobek zawodowy. Reorganizacja prokuratury stała się bowiem podstawą do całkowicie arbitralnej weryfikacji kadrowej. Arbitralnej, bo ustawa nie zawiera kryteriów jej przeprowadzenia" - zaznaczono w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie RPO.

Jak przypomniał RPO, "zasada niezależności nie jest celem samym w sobie, ma ona przede wszystkim zapewnić prawidłowe funkcjonowanie prokuratury, kierującej się zasadą bezstronności i równego traktowania obywateli". "To temu służą ustawowe gwarancje nieprzenoszenia prokuratorów na inne miejsce służbowe bez ich zgody" - dodał.

"Ustawowe gwarancje nieprzenoszenia prokuratora nie działają jednak w momencie reorganizacji. I to jest ich istota. Jasne jest bowiem, że przekształcenie Prokuratury Generalnej w Krajową, a (prokuratur) apelacyjnych w regionalne nie mają fundamentalnego znaczenia z punktu widzenia zadań realizowanych przez te jednostki organizacyjne" - ocenił RPO.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta, pytany o skargę RPO, powiedział PAP, że w opinii resortu przepisy zostały sporządzone w zgodzie z konstytucją. "Ministerstwo Sprawiedliwości popierało ten projekt ustawy, biorąc również pod uwagę zgodność tych przepisów z konstytucją. Co do szczegółów konkretnych zarzutów Rzecznika Praw Obywatelskich, to musielibyśmy zajrzeć do tej skargi i się odnieść" powiedział Kaleta.(PAP)

mja/ ral/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil