REKLAMA

Putin przegrywa w Hadze. Rosja ma zapłacić 50 mld dol. za aferę Jukosu

2020-02-18 11:50, akt.2020-02-18 15:46
publikacja
2020-02-18 11:50
aktualizacja
2020-02-18 15:46

Sąd arbitrażowy w Hadze przywrócił wyrok nakazujący zapłacenie Rosji 50 mld dolarów dla byłych akcjonariuszy Jukosu, w tym Michaiła Chodorkowskiego. To kara za niezgodną z prawem nacjonalizację naftowego giganta.

fot. Steffi Loos / / Reuters

Odszkodowanie zasądzono już w 2007 roku, jednak Rosjanie je podważyli. W 2014 roku Stały Trybunał Arbitrażowy zarządził jednak wypłatę 50 mld dolarów. Tym razem podważył ją haski sąd regionalny. Jak argumentowano, w wyroku oparto go na traktacie, który Rosja podpisała, jednak go nie ratyfikowała. Akcjonariusze Jukosu walczyli jednak dalej i wnieśli apelację. Ta, we wtorek 18 lutego została uznana przez holenderski sąd i tym samym przywróciła do mocy postanowienie z 2014 roku. Tym samym Rosjanie muszą wypłacić byłym akcjonariuszom Jukosu odszkodowanie w wysokości 50 mld zł. Teoretycznie, nawet jeżeli Rosja zignoruje ten wyrok, może on stać się podstawą do zajmowania rosyjskiego majątku poza granicami kraju.

Kreml nie komentuje decyzji sądu w Hadze ws. koncernu Jukos

"Są to nowe informacje, na razie nimi nie dysponuję, dlatego nie mogę ich skomentować" - powiedział we wtorek Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina. Nie ma na razie danych na ten temat - wyjaśnił. 

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji ogłosiło, że od tej najnowszej decyzji odwoła się do holenderskiego Sądu Najwyższego. Resort oświadczył w komunikacie, że Rosja nadal stoi na stanowisku, iż byli akcjonariusze Jukosu nie byli sumiennymi inwestorami, a kontrolę nad aktywami przejęli między innymi dzięki łapówkom.

Rosyjski parlamentarzysta, wiceszef komisji ds. ustawodawstwa Michaił Jemeljanow powiedział, że Rosja nie powinna wykonywać decyzji sądu w Hadze, która - jak ocenił - ma charakter polityczny.

Czym "zawinił" Jukos?

Przypomnijmy, Jukos - po prywatyzacji w 1995 roku - stał się jedną z najważniejszych spółek na rosyjskiej mapie nie tylko gospodarczej, ale politycznej. Oligarchowie-akcjonariusze Jukosu, na czele z Michaiłem Chodorkowskim, coraz mocniej zaczęli angażować się w politykę i naciskać na Władimira Putina. I o ile zatrudnianie zachodnich menadżerów i lobbowanie w Dumie za interesami spółki uchodziło jeszcze Jukosowi na sucho, o tyle dążenie do otwartego starcia politycznego z prezydentem sprawiło, że Jukos trafił na celownik Kremla. Otoczenie Putina kusiły także ogromne aktywa Jukosu (w szczycie potęgi firma odpowiadała za 20 proc. produkcji rosyjskiej ropy). 

W lipcu 2003 roku aresztowano Płatona Lebiediewa, wiceprezesa Jukosu, który posądzony został o oszustwa podatkowe. Trzy miesiące później do aresztu trafił sam Chodorkowski, a Jukosowi niebawem "udowodniono" zaległości przekraczające wartość spółki, majątek zatem znacjonalizowano i zlicytowano, głównie do innych rosyjskich potentatów naftowych.

Warto dodać, że rosyjska prasa w Chodorkowskim upatrywała także przykładu. - To mógł być dowolny oligarcha - pisały Wiedomosti. Rozprawa z Chodorkowskim miała być dla Putina sposobem na pokazanie innym oligarchom, że nie warto z nim zadzierać. A Chodorkowski nadawał się do owej "rozprawy" jak nikt inny. W momencie aresztowania był prawdopodobnie najbogatszym Rosjaninem, a Forbes umieścił go na 16. miejscu listy najbogatszych ludzi świata. W Europie i Ameryce nazywany był "przyjacielem zachodu", niektórzy przyrównywali go zaś do Steve'a Jobsa. Po aferze Jukosu trafił m.in. do koloni karnej na Syberii. Pod koniec 2013 roku Władimir Putin ułaskawił Chodorkowskiego m.in. w odpowiedzi na międzynarodową krytykę. Chodorkowski od razu po wyjściu zza krat opuścił Rosję.

Adam Torchała/pap

Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
degrengolada
wiedza to potęgi klucz?
władzę dzierży ten który ma więcej pieniędzy?

władzę mam ten który gdy je&nie w stół to nożyce spadną z hukiem, a z wrogów zostanie siwy dym

bo władzę ma ten który ma władzę, a nie mądrala z książką
piterro1980
W tytule stoi że 50 miliardów dolarów a poniżej w artykule: ''Tym samym Rosjanie muszą wypłacić byłym akcjonariuszom Jukosu odszkodowanie w wysokości 50 mld zł.''To spore rozbieżności biorąc pod uwagę kurs zielonego. Co zaś się tyczy wyroku, wiadomo że skoro niekorzystny dla Rosji to oczywiście W tytule stoi że 50 miliardów dolarów a poniżej w artykule: ''Tym samym Rosjanie muszą wypłacić byłym akcjonariuszom Jukosu odszkodowanie w wysokości 50 mld zł.''To spore rozbieżności biorąc pod uwagę kurs zielonego. Co zaś się tyczy wyroku, wiadomo że skoro niekorzystny dla Rosji to oczywiście jak się wyraził jeden z deputowanych: ,, wiceszef komisji ds. ustawodawstwa Michaił Jemeljanow powiedział, że Rosja nie powinna wykonywać decyzji sądu w Hadze, która - jak ocenił - ma charakter polityczny.'' Mój komentarz-było nie strzelać do samolotu którym ponad dwustu Holendrów leciało na wakacje a ponadto precz ze śmierdzącą komunistyczną onucą.
ajwaj
Chodorkowski to byly szef Komsomolu-mlodzezówki komunistów z prowincji ( ur. 26 czerwca 1963 w Moskwie) – przedsiębiorca rosyjski pochodzenia żydowskiego WIKI

Roman Abramovich, Alexander Abramov, , Boris Bieriezowski, Michaił Chodorkowski, Oleg Deripaska, Mikhail Prokhorov, Alisher Usmanov, German Khan, Viktor Vekselberg,
Chodorkowski to byly szef Komsomolu-mlodzezówki komunistów z prowincji ( ur. 26 czerwca 1963 w Moskwie) – przedsiębiorca rosyjski pochodzenia żydowskiego WIKI

Roman Abramovich, Alexander Abramov, , Boris Bieriezowski, Michaił Chodorkowski, Oleg Deripaska, Mikhail Prokhorov, Alisher Usmanov, German Khan, Viktor Vekselberg, Leonid Mikhelson, Vagit Alekperov, Mikhail Fridman, Vladimir Potanin, Pyotr Aven, Vitaly Malkin....., komunizm wprowadzono i obalono w Rosji po to, by żydzi chazarscy (Azja) doszli w ciągu 80 lat do tego, do czego żydzi sefardyjscy dochodzili przez lat 800
piterro1980
Spoko a Wladek Putin był w KGB. Zwykły oprych i morderca.
sel
Prawda prawdą , a sąd na świecie musi być po pejsatej stronie...
and-owc
A Rosja odpowiada sądowi piosenką "Wołga, Wołga.." - śpiewał Czesław Niemen (Zielona Góra 1979).
samsza
Na szczęście Putin dokończy Nordsream więc będzie skąd czerpać środki na te zadośćuczynienie, już sąd w Hadze Niemców przypilnuje.
terrainahead
Poczekać aż usd będzie warty 5 rub. Czyli wkrótce.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki