REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Pułapka na wspólnie rozliczających się małżonków

2022-01-07 07:03, akt.2022-01-07 08:43
publikacja
2022-01-07 07:03
aktualizacja
2022-01-07 08:43
Pułapka na wspólnie rozliczających się małżonków
Pułapka na wspólnie rozliczających się małżonków
fot. Bacho / / Shutterstock

Małżonkowie, którzy wspólnie się rozliczają z podatków, mogą stracić tysiące złotych. Wszystko przez specjalną rządową ulgę, która przejdzie im koło nosa – pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

"Dzięki Polskiemu ładowi dowiedzieliśmy się, co to jest klasa średnia. Otóż jest to grupa osób zarabiających więcej niż 5,7 tys. zł brutto miesięcznie, czyli trochę ponad 4 tys. zł na rękę. Dla nich rząd wprowadził ulgę, która ma sprawić, że dla osób z tej grupy nic się nie zmieni albo straty miesięczne będą niewielkie. Ta klasa średnia to osoby mające przychody ze stosunku pracy od 68 tys. 412 do 133 tys. 692 zł rocznie (od 5701 do 11 141 zł brutto miesięcznie). Jeśli ktoś będzie mieć wyższe lub niższe przychody roczne, z ulgi nie skorzysta" – pisze gazeta.

"GW" publikuje wyliczenia doradcy podatkowego Małgorzaty Samborskiej, z których wynika, że ulga osiąga maksymalną wartość dla przychodu 102 tys. zł i wtedy jej wpływ na netto to ok. 2290 zł w skali roku.

Gazeta zwraca uwagę, że problem się pojawia, gdy małżonkowie rozliczają się razem.

"Nie ma pewności, jak stosować ulgę dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu małżonków. To kolejny bubel Polskiego ładu – mówi radca prawny dr Marcin Wojewódka.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Zdaniem doradcy podatkowego Przemysława Hinca "konstrukcja ulgi dla tzw. klasy średniej powoduje problem, gdy małżonkowie chcą się rozliczyć wspólnie, ale tylko jedno z nich zarobkuje i zarobi np. 150 tys. zł, a drugie zajmuje się domem i nie uzyskuje dochodów".

"Mimo że połowa dochodów tego, który zarabia, będzie doliczona niepracującemu, to i tak żadne z małżonków nie skorzysta z ulgi, choć wydawałoby się, że przecież taki dochód podzielony na pół (po 75 tys. zł na osobę) mieści się w widełkach przewidzianych dla ulgi, czyli między 68 412 zł a 133 692 zł" – mówi Hinc. Jak dodaje, "wszystko wskazuje też na to, że nie będzie można rozliczyć tej ulgi, nawet gdy jedno z małżonków zarobi 150 tys. zł, a drugie 50 tys. zł".

"Stanie się tak, bo ulga nie jest rozliczana od podstawy opodatkowania, ale wcześniej, od dochodów podatników (podobnie jak składki na ubezpieczenie społeczne). W tym przykładzie pierwszy z małżonków nie nabędzie prawa do ulgi, bo zarobi +za dużo+, a drugi – bo zarobi +za mało+. Tylko jeśli dochody każdego z małżonków mieściłyby się w widełkach, czyli jedno z nich zarobiłoby np. 120 tys. zł, a drugie np. 80 tys. zł, to każdemu z nich przysługiwałoby prawo do rozliczenia ulgi" – czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Gazeta zwraca uwagę, że są też opinie przeciwne.

"Zdaniem Antoniego Kolka, eksperta Pracodawców RP, rząd nie doprecyzował, kiedy można z skorzystać z ulgi. Nie wiadomo, czy stosować przepisy w sposób ograniczający, i wówczas tylko małżeństwa, w których zarobki obu osób mieszczą się w limicie, mogą z ulgi skorzystać – będzie to bardzo mała grupa, wyklucza to wiele osób" – czytamy.

"Zatem powinno się patrzeć w sposób szerszy, i nawet gdy jeden z małżonków ma 50 tys. zł, a drugi 150 tys. zł, powinna mieć zastosowanie ulga dla klasy średniej. Inaczej nie daje to korzyści przy wspólnym rozliczaniu. Zgodnie z art. 2a ordynacji podatkowej takie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika. Ale na razie trzeba czekać na interpretacje MF. To niestety pokazuje, że Polski ład był wprowadzony za szybko i podatnicy nie mogą być pewni, ile podatku zapłacą" – twierdzi ekspert.

MF: ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu małżonków

Ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu małżonków, jeśli połowa ich łącznych przychodów mieści się w przedziale między 68 412 zł a 133 692 zł – wynika z wyjaśnień MF przysłanych PAP.

Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie, które pojawiło się w przepisach podatkowych od 1 stycznia. Jego celem, jak informuje MF na swoich stronach, jest amortyzacja zmian w składce zdrowotnej, czyli likwidacja odliczenia tej daniny od podatku. Ulga obejmuje osoby, które uzyskują przychody z pracy na etacie oraz z działalności gospodarczej w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł, czyli od 5 701 zł do 11 141 zł brutto miesięcznie. Z ulgi mogą skorzystać także małżonkowie przy wspólnym rozliczeniu.

"W przypadku wspólnego opodatkowania małżonków, każdy z małżonków może skorzystać z odliczenia, jeżeli spełnia warunki do jego zastosowania (uzyskuje przychody ze wskazanych źródeł i jego roczne przychody mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692)" – napisało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach przysłanych PAP.

Ale, jak wynika z informacji z MF, również w sytuacji, kiedy jedno z małżonków uzyskuje przychody kwalifikujące go do ulgi dla klasy średniej, a drugie zarabia mniej lub jeśli jedno z małżonków przekroczyło limit ulgi a drugie nadal mieści się w przedziale, można zastosować ulgę dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu.

"Jeżeli jednak istnieje dysproporcja między przychodami małżonków i np. jeden przekracza limit przychodowy, a drugi nie osiąga żadnych przychodów, to też mogą skorzystać z odliczenia. W tym przypadku jednakże połowa łącznych przychodów obojga małżonków (z pracy na etacie oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej) musi wynosić co najmniej 68 412 zł i nie przekraczać 133 692 zł. Jest to warunek zastosowania odliczenia i przy jego spełnieniu każdy z nich zastosuje ulgę obliczoną od połowy ich wspólnych przychodów" – wskazało Ministerstwo Finansów w swoim wyjaśnieniu.

Wśród rozwiązań, jakie obowiązują od początku roku a dotyczą opodatkowania małżeństw, znalazła się także możliwość wspólnego rozliczenia się już od momentu zawarcia małżeństwa, o ile na koniec roku istniała wspólność majątkowa. Wcześniej obowiązywała zasada, że aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia, małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. 

Autor: Marek Siudaj

(PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (24)

dodaj komentarz
ravauw
Wyslac stara do roboty, przeciez chyba cos potrafi, nauki gdzies pobierala, 150k na rodzine to nie zycie
mgkoval
Ciekawa forma przedstawienia tematu na początku autor artykułu powiela brednie pisane przez GW, a w drugiej części opisuje stan faktyczny opierając się na informacjach z MF.
alcabon
A kogo obchodzi jakie komunikaty daje MF. Liczy się ustawa.
nasch_tschalnik
Z każdym dniem dnoszę coraz bardziej wrażenie, że rządy sprawuje horda głupich, pazernych i złośliwych szympansów, które dostały wysoko płatną pracę tylko po znajomości. Nie mam złudzeń i wiem też, że tylko w cywilizacji zachodniej ceni się w służbie cywilnej wykształconych przedstawicieli gatunku homo sapiens Z każdym dniem dnoszę coraz bardziej wrażenie, że rządy sprawuje horda głupich, pazernych i złośliwych szympansów, które dostały wysoko płatną pracę tylko po znajomości. Nie mam złudzeń i wiem też, że tylko w cywilizacji zachodniej ceni się w służbie cywilnej wykształconych przedstawicieli gatunku homo sapiens o wysokich standardach moralnych i etycznych. W azjatyckim Małpim Gaju, czyli w nierządzie starego, odrealnionego i nepotycznego Oberszympansa istot myślących samodzielnie nie potrzeba. Ale każdy zoolog wie, że nie wszystkie szympansy są aż tak złośliwe i aż tak głupie, jak te, które doprowadziły do rozkręcenia spirali hiperinflacyjnej oraz zorganizowały demolkę systemu podaktowego, jakiej jeszcze nigdy nigdzie nie było. Tu zawinił system kumoterskich protekcji. Głupi szympasn poleca jeszcze głupszego. Skutek: władzę sprawują najgłupsze szympansy, jakie można spotkać na Ziemi.
men24a
Z kolei narody z drugiego bieguna (Polska) cechuje orientacja krótkoterminowa, a co za tym idzie – mocniejszy związek z tradycją, obawa przed utratą korzeni, pielęgnowanie cnót związanych z przeszłością i teraźniejszością. – Kraje z krótkoterminową wizją przyszłości – przodują wśród nich Ghana, Egipt czy Z kolei narody z drugiego bieguna (Polska) cechuje orientacja krótkoterminowa, a co za tym idzie – mocniejszy związek z tradycją, obawa przed utratą korzeni, pielęgnowanie cnót związanych z przeszłością i teraźniejszością. – Kraje z krótkoterminową wizją przyszłości – przodują wśród nich Ghana, Egipt czy dzisiejsza Polska – dążą do zaspokojenia bieżących potrzeb. Ich przedstawiciele oczekują szybkich rezultatów, nastawieni są na konsumpcję, boją się stracić "twarz" przed innymi – wyjaśnia kulturoznawczyni
jas2
Sama idea Polskiego Ładu jest bardzo słuszna, dobra dla gospodarki i społeczeństwa.
W tym roku trzeba przygotować zmiany upraszczające w 2023 roku cały system, bo jest zbyt skomplikowany.
dziadekjarek
Podwyzszenie podarków nazywasz słusznym….
konik_garbusek
To jest właśnie powód, dla którego ze 2 mln ludzi nie wróci do Polski. Po co wracać, jak rząd ten czy każdy inny może sobie na kolanie przepchnąć w lsistopadzie jakąs ustawę i wywrócić ci zycie do góry nogami, albo zabrac 10 % czy ileś tam dochodu? To jest po prostu niesłychana rzecz, na zachodzie takie zmiany się To jest właśnie powód, dla którego ze 2 mln ludzi nie wróci do Polski. Po co wracać, jak rząd ten czy każdy inny może sobie na kolanie przepchnąć w lsistopadzie jakąs ustawę i wywrócić ci zycie do góry nogami, albo zabrac 10 % czy ileś tam dochodu? To jest po prostu niesłychana rzecz, na zachodzie takie zmiany się debatuje latami!
adam12oo
Czy ci partacze nie mogli by zrobić jednego, prostego prawa?

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki