REKLAMA

Przełomowy moment dla bitcoina - wielki e-sklep na pokładzie

Michał Kisiel2014-01-10 11:53analityk Bankier.pl
publikacja
2014-01-10 11:53

Pod koniec zeszłego roku amerykański detalista Overstock.com poinformował, że zamierza wkrótce przyjmować płatności bitcoinem. Uruchomienie usługi planowano na drugą połowę 2014 roku, ale dzięki współpracy z pośrednikiem Coinbase realizacja pomysłu znacznie przyspieszyła. Od wczoraj wszyscy klienci wielkiego e-sklepu, także Polacy, mogą płacić wirtualną walutą.


Źródło: Thinkstock

Overstock jest jednym z największych sklepów internetowych w USA. Firma sprzedaje m.in. odzież, meble i sprzęt AGD, a jej przychody przekraczają miliard dolarów rocznie. Gdy pod koniec zeszłego roku CEO Overstock Patrick Byrne poinformował, że firma planuje przyjmowanie płatności bitcoinem, komentatorzy kibicujący wirtualnej walucie wskazywali, że może to być przełom w jej rozwoju.

Do tej pory e-waluta nie mogła pochwalić się szeroką siecią akceptacji, a na pierwszy plan, przynajmniej w mainstreamowych mediach, przebijały się przede wszystkim informacje o jej spekulacyjnych walorach. Wielki internetowy detalista sprawił, że bitcoin zyskuje ważniejszą rolę jako środek wymiany. Za przykładem Overstock pójdą zapewne kolejni akceptanci, zwłaszcza, jeśli okaże się, że klientom pioniera płatności BTC przypadły do gustu. Przy okazji detalista-pionier zyskuje rozgłos zarówno wśród entuzjastów bitcoina, jak i w mediach.

Jak poradzić sobie ze zmienną wartością?

Overstock przyjmuje płatności bitcoinem za pośrednictwem operatora Coinbase, który pełni rolę podobną jak PayPal w tradycyjnych transakcjach internetowych. Wykorzystanie pośrednika pozwala ominąć problem ryzyka kursowego - sklep wie, jaką dokładnie kwotę otrzyma w dolarach amerykańskich.

https://help.overstock.com/euf/assets/images/kb_images/5794_01.png
Źródło: https://help.overstock.com/euf/assets/images/kb_images/5794_01.png

Klient kupujący w Overstock otrzyma informację o cenie wybranych towarów w dolarach. Kwota zostanie przeliczona na bitcoiny po obecnym kursie ustalanym przez Coinbase. Kurs jest ważny przez 10 minut. Po tym czasie następuje ponowne przeliczenie należności.

Istotną różnicą w stosunku do transakcji z użyciem kart płatniczych jest brak możliwości zgłoszenia tzw. chargeback, czyli obciążenia zwrotnego. Płatności bitcoinem są z natury nieodwracalne. Możliwy jest jednak zwrot zapłaconej kwoty w przypadku anulowania zamówienia. Wypłata nastąpi w bitcoinach, po kursie z dnia wypłaty zwrotu.

Bitcoin w e-handlu - szansa dla agregatorów

Pośredników rozliczających transakcje z użyciem bitcoina będzie przybywać. W przypadku Coinbase, akceptanci ponoszą 1-procentową opłatę za mechanizm natychmiastowej wymiany wirtualnej waluty na dolary. Dzięki temu unika się ryzyka wynikającego z wahań kursu BTC. Jeśli jednak akceptant jest gotów przyjmować zapłatę w wirtualnej walucie i przechowywać ją w tej postaci, to usługa jest darmowa.

W Polsce do uruchomienia podobnej usługi przymierza się Inpay.pl. W pierwszej kolejności firma chce trafić do akceptantów posiadających fizyczne placówki. Inpay testuje właśnie oprogramowanie, które pozwoli wykorzystać tablet, smartfona lub komputer jako terminal (POS) pozwalający przyjmować płatności w bitcoinach. Akceptanci nie będą musieli ponosić ryzyka kursowego - w zamian za prowizję w wysokości 0,5% kwoty transakcji, kurs rozliczenia będzie zablokowany. Sprzedawca będzie z góry wiedział, jaką kwotę w złotych otrzyma w zamian za sprzedany towar.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~impressimo
Zapraszamy po biżuterię złoto z kamieniami szlachetnymi. Pierścionki, w tym zaręczynowe, obrączki, kolczyki. Akceptujemy płatności BTC. http://impressimo.pl

~do autora
"Od wczoraj wszyscy klienci wielkiego e-sklepu, także Polacy, mogą płacić wirtualną walutą."

Jeszcze nie można płacić w bitcoinach z poza USA.

~Adam B
Bo możesz naprodukować miliony marzeń na sekundę i nie ma to żadnej wartości, ale przynajmniej nie będziesz sprzedawał kitu milionami/miliardami.

Bitcoin jest kitem, ale zupełnie takim samym jak skrawek banknotu, który trzymasz w ręku. Z tą różnicą, że rządy i mennice nie mogą położyć na to swoich tłustych
Bo możesz naprodukować miliony marzeń na sekundę i nie ma to żadnej wartości, ale przynajmniej nie będziesz sprzedawał kitu milionami/miliardami.

Bitcoin jest kitem, ale zupełnie takim samym jak skrawek banknotu, który trzymasz w ręku. Z tą różnicą, że rządy i mennice nie mogą położyć na to swoich tłustych łap.

Po tej krótkiej decukcji, myślę, że bitcoin jest warty rozważenia lub wgłębienia się w zasady jego działania.

Pozdrawiam
Adam B
~FDSA
STARYT TO JEST DOKŁADNIE TO SAMO. ON TEZ MOŻE DRUKOWAĆ SOBIE ILE MOŻE... TAK JAK MENNICA :/ W KOŃCU NIE WYDAJE MI SIĘ ŻEBY KTOŚ ROBIŁ COŚ I BLOKOWAŁ SOBIE DROGĘ WYJŚCIA...
~Adam B odpowiada ~FDSA
Właśnie, że nie można.

Algorytm działa tak, że został raz uruchomiony i nie można go zmienić, bez naruszania istniejących zasad.

Poważnie, poczytaj sobie o tym i będziesz miał bardzo prostą odpowiedź, że jest ustalona liczba bitcoinów i więcej ich nie będzie.

Adam B
~fdsa
czemu nie kupicie mojego marzenia? taki sam produkt jak bitbzdura. :/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki