Polska firma rozwija przełomową technologię dzięki Funduszom Europejskim. Produkcja już ruszyła

2022-08-22 10:58
publikacja
2022-08-22 10:58
Polska firma rozwija przełomową technologię dzięki Funduszom Europejskim. Produkcja już ruszyła
Polska firma rozwija przełomową technologię dzięki Funduszom Europejskim. Produkcja już ruszyła
/ Materiały prasowe

Saule Technologies to globalny lider w dziedzinie ogniw perowskitowych, które mogą zmienić rozwój energii odnawialnej na świecie i przyczynić się do ograniczenia katastrofy klimatycznej. Głosami naszych czytelników firma zwyciężyła w plebiscycie na najlepsze wykorzystanie środków z UE przez biznes w obszarze zielonych technologii.

W ramach projektu „Fundusze Europejskie bez tajemnic”, współfinansowanego przez Komisję Europejską, Bankier.pl zainaugurował plebiscyt „Liderzy spójności”, którego celem było wskazanie najlepszych przykładów wykorzystania Funduszy Europejskich w Polsce przez firmy, samorządy oraz organizacje non profit. Zależało nam na wskazaniu projektów, produktów i dobrych praktyk wyróżniających się w skali lokalnej, ogólnopolskiej czy międzynarodowej.

Laureaci zostali wyłonieni w dwóch grupach: „społeczeństwo i współpraca” oraz „biznes”. Wśród przedsiębiorców szukaliśmy najlepszych: start-upu z pasją, innowacji pomocnej w czasach pandemii i zielonej technologii. Najwięcej głosów w tej ostatniej kategorii zdobyła wrocławska firma Saule Technologies.

Nie tylko na dachu

Firma od blisko dekady rozwija przełomową technologię produkcji na skalę przemysłową fotowoltaicznych ogniw perowskitowych m.in. dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej. Nowatorskie ogniwa różnią się od powszechnie używanych dziś baterii wykorzystujących krzem m.in. swoją wagą i możliwością nadrukowania na wielu materiałach. Ogniwa można umieszczać m.in. na powierzchniach z plastiku, metalu i folii, a także umieszczać bezpośrednio na fasadach budynków.

Takie rozwiązanie otwiera drogę do zwiększania efektywności energetycznej wyższych budynków. Tradycyjne panele solarne montowane są bowiem na dachach budynków, a ich wydajność nie pozwala na zaspokojenie potrzeb energetycznych np. wieżowców. W przypadku magazynów natomiast pokrycia dachowe są najczęściej zbyt cienkie, by unieść klasyczne ogniwa krzemowe.

Ekologia przede wszystkim

Polskie ogniwa z perowskitów są też bardziej ekologiczne w produkcji. Technologia opracowana przez polską naukowczynię dr Olgę Malinkiewicz, współzałożycielkę Saule Technologies, pozwala na produkcję arkuszy perowskitowych za pomocą druku atramentowego w niskich temperaturach, co pozwala zaoszczędzić energię.

Technologia perowskitowa to jednak nie tylko potencjał zaopatrywania budynków w energię elektryczną. Panele zachowują swoje właściwości również w zamkniętych pomieszczeniach przy zastosowaniu sztucznego oświetlenia, a to może oznaczać potencjalnie produkcję baterii, która nie będzie wymagała ładowania praktycznie do każdego możliwego urządzenia.

Produkcja ruszyła

Ogniwa perowskitowe Saule są gotowe do komercyjnego wykorzystania. W połowie 2021 r. firma uruchomiła pierwszą testową linię produkcyjną we Wrocławiu i już zapowiada budowę kolejnych. Pierwsze wdrożenia to m.in. elewacje biur na terenie Warszawy wykonane przez firmę Skanska. Wiosną tego roku Saule rozpoczęło testy wyświetlaczy cen z modułami perowskitowymi na półkach sklepowych sieci Play i PKN Orlen. Nowatorskie etykiety pozwalają na dynamiczną zmianę cen produktów na półkach, co oszczędza czas pracowników. Zmian można dokonywać w czasie rzeczywistym, nawet kilka razy dziennie.

 

W czerwcu wrocławską fabrykę firmy odwiedził Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu, który podkreślał znaczenie rozwoju fotowoltaiki dla ochrony klimatu i poprawy jakości powietrza. Zdaniem unijnego urzędnika montowanie paneli solarnych na istniejących budynkach pozwoliłoby zaspokoić do 25 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w całej Europie. Technologia może więc realnie powstrzymać katastrofę klimatyczną spowodowaną przez spalanie paliw kopalnych.

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki