REKLAMA
BADANIE

Przekazała oszustom ponad 600 tys. zł.; miało być na leczenie Clinta Eastwooda

2021-02-04 10:28
publikacja
2021-02-04 10:28

Mieszkanka Piaseczna przekazała oszustom ponad 600 tys. zł na leczenie amerykańskiego aktora Clinta Eastwooda - poinformował PAP rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie nadkom. Jarosław Sawicki. Zaapelował również o informowanie policji o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy.

Przekazała oszustom ponad 600 tys. zł.; miało być na leczenie Clinta Eastwooda
Przekazała oszustom ponad 600 tys. zł.; miało być na leczenie Clinta Eastwooda
fot. MARIO ANZUONI / / Reuters

Nadkom. Jarosław Sawicki w rozmowie z PAP ostrzegł, że oszuści wymyślają coraz to nowsze metody, aby koszem łatwowierności wyłudzić od ludzi pieniądze - niejednokrotnie oszczędności całego życia. "Taka sytuacja miała miejsce również w Piasecznie" - powiedział policjant.

"Pod koniec kwietnia 2020 roku mieszkanka Piaseczna za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych poznała mężczyznę, który podawał się za syna amerykańskiego aktora Clinta Eastwooda, który z powodu zerwania kontraktu reklamowego znalazł się w trudnej sytuacji prawnej" - wyjawił.

Wskazał, że mieszkanka Piaseczna z "synem Clinta Eastwooda" korespondowała przez kilka miesięcy. Z ich rozmów wynikało, że mężczyzna zna Polskę i jest jej ciekaw. "Zastanawiał się również nad kupnem ziemi i nieruchomości w naszym kraju. Przeszkodą były jedynie jego zablokowane konta bankowe w USA oraz jak przekonywał, choroba ojca i utrata przez znanego aktora płynności finansowej" - przekazał.

"Wykorzystał doskonale technikę manipulacji. Uwiarygodnieniu służyły przekazywane przez niego +rodzinne+ historie, czy kopie paszportu. Był bardzo przekonujący, doprowadził mieszkankę Piaseczna do wykonania przez nią licznych poleceń transakcji finansowych na podawane jej za pośrednictwem linków, konta. Wpłaty, których dokonywała w dolarach amerykańskich oraz kryptowalucie w przyszłości, jak przekonywał miały jej zagwarantować znaczne zyski, a obecnie miały pomóc w leczeniu ojca" - dodał.

Poinformował przy tym, że w trakcie konwersacji pojawiły się również informacje z rzekomych "banków" o konieczności dokonania dodatkowych przelewów, podania danych osobowych, czy numerów kart płatniczych. "Łącznie na różnego rodzaju transakcje, także te w kryptowalucie, kobieta przelała ponad 600 tysięcy złotych" - podał.

"Gdy przed kilkoma dniami poprosiła syna amerykańskiego aktora o obiecaną prawną umowę na prowadzone przez nich działania finansowe, kontakt się urwał" - zaznaczył rzecznik, dodając, że w środę kobieta zgłosiła się do piaseczyńskich policjantów.

Sawicki podkreślił, że oszustwo "na aktora czy żołnierza" jest jedną z nowszych form tego procederu. "Pamiętajmy. Zawierając nowe znajomości należy być ostrożnym, w szczególności, gdy osoba, którą dopiero co poznaliśmy, oczekuje od nas przekazania pieniędzy lub innych kosztowności" - przypomniał.

"Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszustw metodami +na wnuczka, policjanta, czy pracownika opieki społecznej+. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom" - tłumaczył.

Zaapelował również, aby o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować policję. "Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa" - dodał.

Autor: Bartłomiej Figaj

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
danglan
Powiem tak, dobrze k.... za głupotę się płaci... Jakim trzeba być tępym człowiekiem ,aby się tak nabrać na Clinta Estwooda? Ja pi....le!
arzab
Ciekawe czy zawsze dokonuje tak trafnych wyborów ?
mnm1
Wszedłem tu zainteresowany tym Eastwoodem. Wierzyć się nie chce ... A przecież soro miała 600 tyś., to chyba jakis rozum musiała miec wcześniej.
---> Trzeba być bardziej ostrożnym: głupców jest o wiele więcej niż nam się wydaje....
jacekdr64
Mają niektórzy pieniądze, a rozsądku im brak. Jedno z drugim nie idzie w parze....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki