REKLAMA

Prokuratura: Strajk w JSW nielegalny, ale śledztwo umorzone

2015-12-12 12:21
publikacja
2015-12-12 12:21

Gliwicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie strajku zorganizowanego na początku br. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Śledczy uznali, że choć strajk był nielegalny, to jego organizatorzy nie zdawali sobie z tego sprawy, a to warunek konieczny do postawienia zarzutów.

Informację o umorzeniu postępowania przekazał w sobotę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Piotr Żak. Było ono prowadzone, po złożonym zawiadomieniu, pod kątem art. 26 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zgodnie z tym przepisem, za kierowanie nielegalną akcją strajkową może grozić kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Śledztwo zostało umorzone z uwagi na to, że czyn nie zawierał znamion czynu zabronionego - powiedział prok. Żak.

Prokuratura uznała, że sam spór zbiorowy w JSW - który rozpoczął się od uchwały zarządu ws. ograniczenia posiłków regeneracyjnych - został wszczęty zgodnie z prawem. Natomiast do działań niezgodnych z prawem doszło już w fazie strajku. Zostały sformułowane kolejne postulaty, w tym takie, które w ogóle nie mogą być przedmiotem sporu zbiorowego - jak odwołanie prezesa zarządu lub reorganizacja spółki - a jeden był bezprzedmiotowy - wskazał Żak.

Prokuratura oceniła, że strajk był nielegalny - mimo że merytorycznie słuszny. Nielegalny dlatego, że w przypadku pozostałych postulatów nie zachowano trybu przewidzianego w Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - bez m.in. negocjacji, co pozbawiało pracodawcę szansy odniesienia się do żądań związkowców.

Mimo to prokuratura umorzyła śledztwo, bo w myśl przepisów sprawca takiego przestępstwa, czyli organizator nielegalnego strajku, musi działać umyślnie. Tymczasem prokuratura uznała, że organizatorzy strajku nie zdawali sobie sprawy z łamania prawa.

W przekonaniu tych osób ten strajk był legalny. To nie są wykwalifikowani prawnicy. Nie można im przypisać, że wiedzieli lub co najmniej godzili się na to, że kierują nielegalnym strajkiem - powiedział prok. Żak.

W sferze przedmiotowej doszło do naruszenia ustawy, natomiast w działaniu organizatorów strajku nie było znamion umyślności, które są konieczne, by przypisać im takie przestępstwo - podsumował rzecznik.

Decyzja o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocna.

Strajk w JSW, podczas którego w kopalniach wstrzymano wydobycie, rozpoczął się 28 stycznia, w następstwie ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy.

Protest zawieszono 13 lutego - po podpisaniu porozumienia związkowców z zarządem spółki i zapowiedzi Jarosława Zagórowskiego, że ustąpi z funkcji prezesa JSW. Wydobycie wznowiono 16 lutego. 17 lutego rada nadzorcza powierzyła pełnienie obowiązków prezesa Jerzemu Boreckiemu, dotychczasowemu zastępcy prezesa ds. technicznych. Związkowcy formalnie zakończyli akcję strajkową dzień później.

Zawiadomienie do prokuratury - jeszcze przed zakończeniem protestu - złożyli Pracodawcy RP, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Dotyczyło kierowania nielegalnym strajkiem przez liderów ośmiu central związkowych działających w JSW.

W ocenie autorów doniesienia, strajk był nielegalny, ponieważ gdy został ogłoszony nie istniał już przedmiot prowadzonego w spółce sporu zbiorowego (chodziło o przywrócenie posiłków regeneracyjnych, tzw. flapsów, dla pracowników powierzchni). Związkowcy zgłosili wprawdzie nowe postulaty, ale odbyło się to już po wszczęciu strajku, bez wymaganej ustawą procedury rokowań oraz mediacji; ponadto związkowcy wszczynając strajk nie zawiadomili zarządu spółki o planowanej akcji strajkowej.

Strajk za nielegalny uważał ówczesny zarząd JSW, według którego każdy dzień protestu oznaczał 27 mln zł strat w przychodach. Na kilka dni przed zakończeniem protestu gliwicki sąd, na wniosek JSW, wydał postanowienie, w którym zakazał związkowcom działań wyrządzających szkodę tej spółce. Oznacza to, że zabronił im prowadzenia strajku. Jak ocenił sąd, JSW "uprawdopodobniła bezprawność zachowań pozwanych".

Niezależnie od umorzonego właśnie śledztwa gliwicka prokuratura w dalszym ciągu prowadzi inne postępowanie związane z protestami JSW - w sprawie interwencji policji podczas organizowanych w lutym górniczych manifestacji w Jastrzębiu Zdroju. Prokuratorzy badają, czy funkcjonariusze nie przekroczyli uprawnień, używając broni gładkolufowej i gazów łzawiących.

Doniesienie w tej sprawie złożył m.in. poseł PiS Grzegorz Matusiak. Zawiadomienie dotyczyło manifestacji przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) organizowanych 3, 4 i 9 lutego. Część uczestników manifestacji i policjantów doznała wówczas obrażeń ciała. Manifestanci rzucali w kierunku budynku JSW ciężkimi przedmiotami, m.in. metalowymi kulkami z łożysk. Policja użyła broni gładkolufowej.

Działania policji przed siedzibą JSW negatywnie ocenili radni z Jastrzębia Zdroju. Uznali, że użycie broni gładkolufowej było nieadekwatne do sytuacji i spowodowało zbyt duże obrażenia wśród protestujących. Policja stoi na stanowisku, że jej działania były adekwatne do rozwoju sytuacji i stopnia zagrożenia. (PAP)

kon/ je/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Akcjonariusz-JSW
Biedni działacze związkowi nie są prawnikami - a na opinię prawniczą ich oczywiście nie stać ? Dla wyjaśnienia - moim zdaniem do sprowadzenia JSW prawie do bankructwa doprowadziły działania (a raczej brak działań sanacyjnych) zarówno działaczy związkowych jak też w stopniu największym, nieudolne zarządzanie w porozumieniu Biedni działacze związkowi nie są prawnikami - a na opinię prawniczą ich oczywiście nie stać ? Dla wyjaśnienia - moim zdaniem do sprowadzenia JSW prawie do bankructwa doprowadziły działania (a raczej brak działań sanacyjnych) zarówno działaczy związkowych jak też w stopniu największym, nieudolne zarządzanie w porozumieniu z oczekiwaniami głównego akcjonariusza, czyli SP - a za to winię zdecydowanie p. Kopacz - pełniącą obowiązki premiera i odpowiadającą za kompromitujące działania JSW w 2014 r. (zakup kopalni za taką cenę w takim czasie i emisja obligacji przez spółkę na tak zabójczych warunkach). oraz żałośnie chaotyczne zmiany decyzji co do prób reformowania górnictwa. Ale to subiektywna ocena laika, bo widać związki i prokuratura nie stwierdziły tu działań szkodliwych dla spółki, z której tak umiejętnie pobrano ok. 10 miliardów i zadłużono ją chyba na 7,5 miliarda, m.in. dzięki tak świetnym działaniom w 2014 r. Nigdy na PO ani PSL nie zagłosuję. Amen.
~Adam
W grudniu 2007 na KWK Budryk S.A. rozpoczął się legalny strajk w obronie praw pracowniczych Załogi. Organizatorzy jak również setki uczestników strajku od samego początku przez 50 dni jego trwania wiedzieli ze strajkują legalnie. Innego jednak zdania byli ówcześni rządzący z PO+PSL oraz prokuratura. Skutkiem czego ówczesny W grudniu 2007 na KWK Budryk S.A. rozpoczął się legalny strajk w obronie praw pracowniczych Załogi. Organizatorzy jak również setki uczestników strajku od samego początku przez 50 dni jego trwania wiedzieli ze strajkują legalnie. Innego jednak zdania byli ówcześni rządzący z PO+PSL oraz prokuratura. Skutkiem czego ówczesny prezes JSW J.Zagórowski bezprawnie wbrew zapisom porozumienia strajkowego zwolnił z pracy Przewodniczacego Komitetu Strajkowego i kilku szeregowych uczestników strajku. Po pieciu latach procesu Sąd Karny w Mikołowie wydał wyrok w którym stwierdził, że strajk rozpoczął się legalnie, a pracodawca zlamał prawo nie podejmując rokowań. I co z tego, skoro niewinni zwiazkowcy zostali pozbawieni pracy, a winni poniesionych przez bezsensownie przeciągany strajk, strat w wysokości ok 85mln zł zajmują w JSW wysokie dyrektorskie stanowiska. Oni śmieją się w nos z obowiązujacego w Polsce prawa, bo UKŁAD działa i mają pewność, że nikt ich nie ruszy.
~Le
Przecież Zarząd im tłumaczył,że to niezgodne z prawem i podawał podstawę prawną? ,sami też maja prawników? Zaraz głodni będą mieli prawo wziąć ze sklepu coś do jedzenia bo są głodni ,a biedni pieniądze z banku bo ich nie mają ...
~muł_roboczy
PIS rządzi PIS radzi PiS swoich nie zdradzi - nawet kosztem łamania prawa, ktöre i tak nikt już prawie nie szanuje w naszym kraju!
~autor
Górnicy przez całą komunę byli uprzywilejowaną grupą zawodową jak hutnicy i nauczyciele. Nie przeszkadzało im, że reszta narodu ma gorsze warunki a protestami wywalczali tylko przywileje dla siebie jak sklepu dla górników, emerytury, specjalne dodatki, deputaty. Czas by reszta narodu się im odpłaciła i w końcu pozbylibysmy Górnicy przez całą komunę byli uprzywilejowaną grupą zawodową jak hutnicy i nauczyciele. Nie przeszkadzało im, że reszta narodu ma gorsze warunki a protestami wywalczali tylko przywileje dla siebie jak sklepu dla górników, emerytury, specjalne dodatki, deputaty. Czas by reszta narodu się im odpłaciła i w końcu pozbylibysmy się tej bandy nierobów.
~Ares
Co prawda to prawda ale nieroby zwane górnikami nigdy się nie przyznają do tego .
~Akcjonariusz-JSW odpowiada ~Ares
Nazywanie górników nierobami jest BEZCZELNOŚCIĄ ! Oni ciężko pracują w niebezpiecznych warunkach za nieduże płace, tylko nazwy składników ich płac są niepoważne - nie wysokość ! Sam w JSW utopiłem na razie kilkadziesiąt tysięcy, ale NIGDY nie winiłem za to górników, najwyżej ich różnych działaczy związkowych Nazywanie górników nierobami jest BEZCZELNOŚCIĄ ! Oni ciężko pracują w niebezpiecznych warunkach za nieduże płace, tylko nazwy składników ich płac są niepoważne - nie wysokość ! Sam w JSW utopiłem na razie kilkadziesiąt tysięcy, ale NIGDY nie winiłem za to górników, najwyżej ich różnych działaczy związkowych "odpornych" na wszelkie reformy sanacyjne, na zróżnicowanie przywilejów pracowników dołowych i administracji - dopiero kilka miesięcy temu jak już toneli to zacisnęli pasa świadczeń - więcej już nie można wymagać. Moim zdaniem największą winę ponosi koalicja PO /PSL za zmarnowany czas prosperity, kiedy trzeba było wymusić reformy, a zwłaszcza za nieudolność p. Kopacz pełniącej obowiązki premiera - czyli odpowiedzialnej za rządy i decyzje jej fachowców oraz władz JSW (nie pytam o przynależność partyjną prezesa w 2014 roku, kiedy podejmowano tak świetne decyzje zakupów, emisji obligacji itp. w takim czasie i za taką cenę ! Dlatego w swoich subiektywnych krytykach wyraźnie odróżniam ciężko pracujących górników od dobrze opłacanych fachowców (?) decydentów. Do 2018 /19 r. wierzę, że mojej forsy nie straciłem !
~sd
Nieznajmość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania Tego ucza na pierwszym roku studiów prawniczych!!! Jak nie zauwazyłem znaku drogowego to nie znaczy, że jestem zolniony z obowiązku jego przestrzegania. Chory kraj. Chory.
~zez
Na pierwszym roku może tego uczą, ale na kolejnych podają pełną wersję tj "nieznajomość prawa szkodzi tylko wtedy gdy jesteś na tyle słaby żeby to prawo można było od ciebie wyegzekwować".
~Jan odpowiada ~zez
Niestety to prawda.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki