REKLAMA

Prokurator generalny: obawiam się o swoje życie

2015-07-21 13:16
publikacja
2015-07-21 13:16
Prokurator generalny: obawiam się o swoje życie
Prokurator generalny: obawiam się o swoje życie
/ EastNews

Prokurator generalny Ukrainy Wiktor Szokin oświadczył we wtorek, że obawia się o swoje życie i że ma podstawy, by sądzić, iż ktoś chce jego śmierci. Prokurator ocenił, że przyczyną jest podjęta przez niego walka z korupcją.

"Mam poważne podstawy, by mówić, że przeciwko mnie szykowane są różne prowokacje, w tym takie, które związane są z moim zdrowiem. Mam podstawy, by uważać, że ktoś chce mnie fizycznie zlikwidować" powiedział prokurator na konferencji prasowej w Kijowie.

Szokin wyjaśnił, że poinformował o swoich przypuszczeniach prezydenta Petra Poroszenkę i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

"Chcę powiedzieć wszystkim zainteresowanym osobom, że krążą plotki, iż cały czas choruję, czy szybko umrę, więc oświadczam, że w ciągu ostatniego roku mojej pracy, od 27 lipca 2014 roku, ani jednego dnia nie byłem na zwolnieniu lekarskim i ani razu nie chorowałem" podkreślił.

Na wtorkowej konferencji Szokin poinformował o trwającej reorganizacji Prokuratury Generalnej Ukrainy, w ramach której z pracy zwolniono aż 3 tys. osób. Ogłosił także zamiar powołania - jak to określił "młodzieżowej prokuratury", która będzie formowana w trybie konkursu dla studentów wydziałów prawa z całego kraju.

"Reforma prokuratury już się rozpoczęła, ale musimy myśleć o tym, że potrzebni są nam nowi ludzie. Zatrudnimy ich 700 i wraz z nimi będziemy tworzyli lokalne prokuratury. Z czasem ci ludzie będą mogli uczestniczyć w konkursach na stanowiska w samej Prokuraturze Generalnej" przekazał Szokin.

Na początku lipca na Ukrainie było głośno o konflikcie między Szokinem a jego zastępcą, Gruzinem Dawidem Sakwarelidzem. Efektem było zatrzymanie dwóch ważnych urzędników prokuratury. Byli to: pierwszy zastępca naczelnika głównego wydziału śledczego Prokuratury Generalnej Wołodymyr Szapakin i wiceprokurator obwodu kijowskiego Ołeksandr Kornijec.

Zatrzymań dokonano w związku z podejrzeniem o przyjęcie łapówki; podczas przeszukań w ich domach i biurach znaleziono 500 tys. dolarów, klejnoty i broń. Środowiska walczące z korupcją, a także Sakwarelidze, oświadczyli, że prokurator generalny naciska, by sprawę wyciszyć. W konflikt zaangażował się bezpośrednio prezydent Poroszenko; w efekcie Szokin zwolnił z pracy dwóch podejrzewanych o korupcję urzędników.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ awl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki