REKLAMA

Prezydent Warszawy o decyzji o zamknięciu cmentarzy: kpina

2020-10-30 16:10, akt.2020-10-30 17:35
publikacja
2020-10-30 16:10
aktualizacja
2020-10-30 17:35
fot. Piotr Twardysko-Wierzbicki / FORUM

Kpina – w ten sposób prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skomentował ogłoszenie w piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji o zamknięciu cmentarzy na okres Wszystkich Świętych. Jak podkreślił, miasto o decyzje prosiło od tygodni, a na organizację ruchu w to święto wydało już 1 mln zł.

Premier na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że w sobotę 31 października, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek 2 listopada cmentarze będą zamknięte. "Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć" - powiedział szef rządu.

Do tej decyzji prezydent stolicy odniósł się na Twitterze. "1 mln zł kosztowało @warszawa przygotowanie komunikacji miejskiej i nowej organizacji ruchu 1.11, wydaliśmy setki decyzji na handel przedsiębiorcom, dla których to kluczowy dzień w roku. Od tygodni prosiliśmy o decyzję. A rząd dopiero teraz decyduje o zamknięciu cmentarzy. Kpina" – napisał Trzaskowski.

Wcześniej tego dnia komentował pojawiające się doniesienia medialne ten temat. "Od tygodni pytam rządu: co z cmentarzami? Podczas wizyty na grobie rodziców o to samo pytali mnie spotkani ludzie czy sprzedawcy zniczy. Dziś dowiaduję się z mediów, że może rząd podejmie decyzję w piątek. Szkoda, że nie w sobotę w nocy. Tak +poważnie+ rząd traktuje obywateli" – pisał Trzaskowski.

Morawiecki na konferencji wyjaśnił, że rząd czekał z podjęciem decyzji, "sądząc, że liczba zachorowań może spadać". Dodał, że taka decyzja to dla niego "ogromny smutek i przygnębienie", bo też bardzo chciał odwiedzić grób swego ojca i siostry. "To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie" – powiedział.

W późniejszym wpisie na Twitterze premier napisał, że w związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty.

"W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu" - podkreślił premier.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller dodał w swoim wpisie na Twitterze, że "wsparcie będzie kierowane w szczególności do firm, które prowadzą działalność w zakresie sprzedaży kwiatów i zniczy".

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (27)

dodaj komentarz
jas2
Czas na reformę samorządową. Samorząd walczy z władzą państwową!
Taka sytuacja nie jest normalna.
jezykminimalny
Czy Trzaskowski to ten spec od gnojowicy ?
Życie ludzkie jest mu obce, zero empatii.

itso_konstytucja_nie_urzadza
Jak pIs bogu tak bóg pIs-owi.
jaguar_61
jak widać "niedorobiony" Rafałek nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji....Warszawa (i nie tylko) może stracić też mld zł.....
xiven
na cmentarzach rośnie dużo drzew a to czyni cmentarz w połowie lasem, trzeba było zamknąć
atx
teraz byłem ale tłumy!!! ledwo dotarłem do dziadka ale udało się
jeszcze macie 2godzinki do grobów !!!
dlaczego_nie
Najważniejsze ze nie zamkną kościołów....
Tam nie ma wirusa
krokus12
Bo taca jest dobrze dezynfekowana
33karol33
Rafał, na co dzień jesteś taki rozrzutny a teraz miliona Ci szkoda? Ciekawe.
1a2b
Kpiną to jest Trzaskowski na tym stanowisku. Trzaskowski będziesz pierwszym prezydentem który wyjedzie na taczkach.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki