REKLAMA

Jacek Karnowski pisze do prezydenta Dudy. "Obywatele, którzy głosowali na innych kandydatów, są szykanowani"

2020-12-22 17:48
publikacja
2020-12-22 17:48
Jacek Karnowski pisze do prezydenta Dudy. "Obywatele, którzy głosowali na innych kandydatów, są szykanowani"
Jacek Karnowski pisze do prezydenta Dudy. "Obywatele, którzy głosowali na innych kandydatów, są szykanowani"
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski wystosował do prezydenta RP Andrzeja Dudy list otwarty w obronie mieszkańców polskich gmin i miast. Według samorządowca, obywatele, którzy w wyborach prezydenckich głosowali na innych kandydatów niż Andrzej Duda, są poddawani szykanom.

Treść listu udostępniła we wtorek mediom rzeczniczka sopockiego magistratu Izabela Heidrich.

"Świąteczny czas, inny i dużo trudniejszy w dobie pandemii, to czas wyjątkowy. Czas wspólnoty, czas szczególnej troski o drugiego człowieka. Dlatego pozwalam się niepokoić Pana Prezydenta w imię obrony mieszkańców wielu polskich gmin i miast, w tym także Sopotu. W imieniu wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, jak głosowali w wyborach lokalnych czy centralnych. Ufam, że jest Pan Prezydentem wszystkich Polaków, tak jak wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast są przedstawicielami wszystkich mieszkańców naszych małych ojczyzn i troska o nich wszystkich musi być naszym wspólnym celem" - napisał Karnowski.

Wyraził jednocześnie zaniepokojenie, że mieszkańcy, którzy w wyborach prezydenckich głosowali na innych kandydatów niż Andrzej Duda, "są przez aparat państwowy poddawani licznym szykanom". "Są wzywani na policję, przesłuchiwani a nawet karani za udział w wiecach i demonstracjach w czasie kampanii prezydenckiej. Zarzucany jest im m.in. brak maseczek czy zachowania dystansu" - dodał prezydent Sopotu.

Nawiązał w ten sposób m.in. do poniedziałkowego przesłuchania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który podczas kampanii wyborczej miał naruszyć przepisy sanitarne.

Karnowski wskazał w liście, że podobnie było na wiecach i spotkaniach wyborczych pozostałych kandydatów, w tym również Andrzeja Dudy. Przypomniał też słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który w lipcu zachęcając Polaków do udziału w głosowaniu mówił, że koronawirus jest w odwrocie i nie trzeba się go bać.

"Apeluję do Pana Prezydenta, aby w imię solidarności z szykanowanymi obywatelami naszego wspólnego państwa, naszych miast i gmin i z siłą autorytetu Prezydenta wszystkich Polaków, zatrzymał Pan falę mściwości rozpętanej przez Pana zwolenników będących zwierzchnikami prokuratury, policji czy sanepidu. Falę nienawiści i mściwości wobec zwykłych obywateli naszego państwa, za których pomimo, że nie są Pana zwolennikami, jest Pan Prezydent także odpowiedzialny" - zaznaczył Karnowski.

Jednocześnie zwrócił się do prezydenta, aby zaapelował do rządu RP "o niekaranie mieszkańców gmin i miast za ich demokratyczne wybory". Chodzi mu m.in. o samorządy, które nie otrzymały dotacji w ramach drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

"Czy fakt, że nie wybrali włodarzy należących do Prawa i Sprawiedliwości ma ich pozbawiać publicznych funduszy? Środki z Funduszu Dróg Samorządowych i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych muszą być dzielone uczciwie i transparentnie dla zrównoważonego rozwoju naszego kraju" - podkreślił Karnowski. (PAP)Autorka: Anna Machińska

anm/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
endes
Oooo prowokacje szykują... na coś merytorycznego czasu za cholerę nie poświęca.
pn300
Zły adres tego apelu. Co taki Adrian może? Palcem w bucie pokręcić?

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki