Prezydent Czech za rozbudową elektrowni atomowych

Podczas wtorkowej wizyty w zakładach Skoda w Pilźnie czeski prezydent Milosz Zeman opowiedział się za rozbudową czeskich elektrowni atomowych, i to przy jak największym udziale rodzimych firm - poinformował rzecznik czynnej w tym sektorze spółki Skoda JS Jan Stolar.

Prezydent Czech Milos Zeman
Prezydent Czech Milos Zeman (Wikimedia Commons)

Prezydent spotkał się z zarządem Skoda JS w trakcie odwiedzin kraju (województwa) pilzneńskiego. "W rozmowach poparł przede wszystkim energetykę jądrową. Zaznaczył, że w Czechach ważna jest kwestia nowego nuklearnego źródła (energii)" - powiedział prezes zarządu Skoda JS Josef Perlik. Na spotkaniu Zeman powtórzył swój pogląd, że przyszłością energetyki nie są źródła alternatywne.

Uchwalony w 2015 roku narodowy plan rozwoju energetyki jądrowej w Republice Czeskiej przewiduje zbudowanie po jednym nowym bloku reaktorowym w istniejących elektrowniach atomowych w Dukovanach i Temelinie z możliwością rozszerzenia tego na dwa bloki w każdej z obu siłowni. Jednak rządowy komitet do spraw energetyki jądrowej nie zdołał na razie uzgodnić formy finansowania tych inwestycji.

Według Perlika Skoda JS ma szanse na udział w rozbudowie elektrowni atomowej w Jordanii oraz na dostawy usług i pracy dla irańskiej siłowni jądrowej w Buszerze. Eksport zapewnia 60 proc. wpływów zatrudniającej 1100 ludzi firmy.

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~zez

Znowu to OZE... Oczywiście, że w naszym klimacie OZE to bzdury. W Afryce czy na innych pustyniach energia słoneczna może być podstawowym źródłem energii. Podobnie tam, gdzie ciągle wieje wiatraki mają sens. Ale u nas w Polsce ani ogniwa ani wiatraki nie mają ŻADNEGO sensu.

! Odpowiedz
0 1 ~coco_chanel

a my zainwestujemy tradycyjnie w ukochany wynkiel, to jest priorytet dla rzadu obok, smogu, szpiatli, zadluzenia, 500+, emerytura +, mieszkanie + leki + i wiele wiele super ++++

! Odpowiedz
3 0 ~MacGawer

To juz sobie poradzili z problememi jakie stwarzają ich atomówki? Oddany do użytku w XXIw Temelin ciągle im sie psuł. Jeszcze nie ma danych za 2016r ale w 2015 Temelin2 wykorzystał zaledwie 66% mocy zainstalowanej. Mało tego, 4 z 6-ciu czeskich elektrowni pracowało na ok. 65% mocy zainstalowanej, dla prownania nowoczesna el. wiatrowa umieszczona w dobrym miejscu wykorzystuje 30% mocy zainstalowanej, morskie będą pracowały na >40%.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~MacGawer

https://www.cez.cz/

Środek zimy, potężny popyta na prad w całej Europie, a u Czechów "planowana odstawka" Dukovany 1 i 2. Normalnie czeski film, w szczycie zapotrzebowania na prad planują sobie remonty i przeglądy podstawowych mocy wytworczych ;)

! Odpowiedz
2 2 ~Andy

Pzyszloscia energii jest siec mikro-producentow energii, W obecnym systemie wraz ze wzrostem zuzycia rosna straty na przesyle. Poza tym sieci bedz coraz bardziej narazone na ataki hakerskie, a tak jak produkcja pradu bedzie rozporoszona to efektywnosc wieksza i mniejsza szansa na odciecie od scieci duzych obszarow. Do sieci beda podpiete duze firmy, producenci, choc tu cos czuje, ze mala rewolucja sie szykuje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Miroo

Milosz Zeman uważa się za specjalistę w zakresie energetyki... hmmm... smiem twierdzić, że się na tym nie zna...

! Odpowiedz
6 2 ~gruber

OZE w Europie promuje przede wszystkim Rosja :D

! Odpowiedz
4 17 ~Rafal

Oze daje większą niezależność obywatelom. Kto chce kontrolować społeczeństwo badzie blokował oze.

! Odpowiedz
1 5 ~Marek

A jak nie wieje i nie świeci, to ruski gaz? Mam na dachu 4,5 kW PV. W tej chwili produkcja z nich to 74 waty. A powinno być 4500!

! Odpowiedz
1 2 ~Andy odpowiada ~Marek

Na rower i pedalowac, chodzic po domu. Kolejne zrodla energii to bedzie odzyskiwanie energii ze wszystkiego co robi czlowiek. A tak na serio, to pewnie trzeba bedzie do paneli i wiatrakow indywidualnych dodac pompy ciepla i pozyskiwanie energii z tego zrodla. Na razie to niedoskonale ale za 10 lat, kto wie

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil