Prezes Polnordu: Najważniejsze jest zaufanie klientów

W rozmowie z Bankier.pl Dariusz Krawczyk, prezes Polnord SA, opowiada o przebiegu realizacji strategii spółki, wyjaśnia znaczenie decyzji podjętych w sprawie KB DOM oraz zdradza swe prognozy dla rynku.

Prezes Polnordu: Najważniejsze jest zaufanie klientów
Prezes Polnordu: Najważniejsze jest zaufanie klientów (Materiały dla mediów)

Bankier.pl: Jak przebiega realizacja strategii spółki po dwóch latach od wdrożenia jej założeń?

Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord SA: Przekroczyliśmy półmetek okresu przewidzianego na realizację strategii na lata 2016-19. Cele pozostają niezmienne – sprzedaż w tym roku na poziomie porównywalnym z rokiem ubiegłym, osiągnięcie w 2019 roku sprzedaży na poziomie 1500 lokali oraz uzyskanie pół miliarda złotych przychodu. Rekordy sprzedaży, jakie zanotowaliśmy w roku 2017, pokazują, że używamy właściwych narzędzi do realizacji strategii. Pomaga nam w tym z pewnością hossa na rynku, którą umiejętnie wykorzystujemy, ale jednocześnie przygotowujemy spółkę do czasów, w których popyt na rynku może ewentualnie osłabnąć.

Co dla inwestorów oznacza informacja o przeglądzie opcji strategicznych?

Przez dwa ostatnie lata ciężko pracowaliśmy, aby zrealizować kolejne nasze cele zawarte w strategii. Obecnie spółka sprzedaje najwięcej mieszkań w swojej 40-letniej historii, mamy duży wolumen nowych inwestycji, jesteśmy zabezpieczeni na kilka lat, jeśli chodzi o dostęp do gruntów, które można zabudowywać. Jesteśmy zatem w dobrym momencie, by zakomunikować inwestorom, że czas rozpocząć tworzenie dalszych planów rozwojowych spółki, sięgających poza horyzont 2019 roku.

Jak rysuje się przyszłość spółki w scenariuszu, w którym nie udałoby się pozyskać inwestora strategicznego?

Polnord jest silnym podmiotem z mocną pozycją na rynku deweloperskim i jasno sprecyzowaną strategią rozwoju. Konsekwentnie realizujemy cele strategiczne ujęte w strategii na lata 2016-19. Ubiegły rok był dla nas rekordowy nie tylko pod kątem sprzedanych mieszkań, gdzie wzrost wyniósł ponad 35 proc. w stosunku do roku 2016 r., co plasuje Polnord na 5. miejscu wśród największych deweloperów z rynku Catalyst pod kątem dynamiki sprzedaży. Wprowadziliśmy do oferty o 72 proc. lokali więcej w stosunku do roku 2016. Przejawem zaufania klientów do naszej firmy był również fakt, że wysokość zaliczek w roku 2017 była o 90 proc. wyższa w stosunku do roku poprzedniego. Intensywnie rozbudowujemy bank ziemi, aktualnie jego potencjał wynosi ponad 40 tys. PUM. Skomercjalizowaliśmy również powierzchnię biurową Office Wilanów Park i intensywnie przygotowujemy się do jego sprzedaży. Kwestia pozyskania inwestora strategicznego nie jest dla spółki koniecznością, ale może stać się stymulatorem dalszego jej wzrostu.

Polnord posiada 35 proc. udziału w kapitale KB DOM. Jak problemy tej spółki wpłyną na Polnord?

Zacznijmy od tego, że KB DOM jest na bieżąco audytowana przez jedną z firm konsultingowych z tzw. „wielkiej czwórki”. Jednocześnie ostatnie skonsolidowane sprawozdanie finansowe - III kwartał 2017, opublikowane przez KB DOM w dniu 15 listopada ub.r., nie dawało podstaw do tego, by sądzić, że spółka złoży w najbliższym czasie wnioski: o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłoszenie upadłości. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że posiadanie udziałów w KB DOM nie jest czynnikiem, który miałby wpływ na zmianę planów strategicznych Polnordu czy naszych celów biznesowych o fundamentalnym znaczeniu. Dla nas najważniejsza jest konsekwentnie realizowana strategia spółki i realizacja wszystkich inwestycji zgodnie z założonymi planami.

Polnord przejął od KB DOM funkcję generalnego wykonawcy swoich projektów. Co stoi za tą decyzją?

Nadrzędnym celem, który nam przyświecał, był komfort naszych klientów i bezpieczeństwo inwestycji, co wymagało od nas przejęcia realizacji naszych projektów w trybie pilnym i zapewnienia ciągłości prac budowlanych. Przejęcia nastąpiły wszędzie tam, gdzie dotychczasowym generalnym wykonawcą była Korporacja Budowlana DOM (KB DOM). Mimo że dokonanie tej operacji, w tak szybkim tempie, było trudne, przebiegła ona sprawnie i efektywnie. Jedna z naszych spółek celowych, która jest obecnie w trakcie zmiany nazwy na Polnord Construction, została generalnym wykonawcą tych inwestycji. Obecnie na budowach trwają prace inwentaryzacyjne, a same place budów zostały już odpowiednio obrandowane logo naszej spółki celowej. Wszystkie działania są podporządkowane jednemu celowi – terminowemu zakończeniu inwestycji. Zobowiązuje nas do tego nasze ponad 40-letnie doświadczenie i wypracowany przez ten czas kapitał zaufania wśród ponad 100 tysięcy klientów Polnordu. Chcemy, przy pomocy Polnord Construction, skończyć budowy rozpoczęte przez KB DOM. Jednocześnie, zgodnie z naszymi procedurami, będziemy ogłaszać przetargi na generalne wykonawstwa kolejnych inwestycji.

Czy zmiana ta ma jakiś wpływ na sytuację podwykonawców i klientów?

Jedną z podstawowych przyczyn odstąpienia od umów z KB DOM była konieczność zapłaty bezspornych należności podwykonawców przez prowadzące inwestycje spółki celowe, w stu procentach zależne od Polnordu. Naszą intencją jest kontynuacja współpracy z podwykonawcami na warunkach rynkowych. Polnord zawsze gwarantował i nadal gwarantuje jakość oraz terminowość swoich inwestycji, dlatego klienci w żaden sposób nie odczują zmiany i nie wpłynie to na terminy zawarte w umowach deweloperskich.

Jak długo będzie jeszcze trwała hossa deweloperów?

Dopóki nie pojawią się istotne czynniki determinujące popyt na mieszkania, których w Polsce wciąż jest za mało, będziemy mieli do czynienia z dalszym dynamicznym rozwojem rynku. W strategii Polnordu założyliśmy wstępnie, że w 2018 roku rynek mieszkaniowy może zacząć się schładzać. Będzie to wymagało od deweloperów, którzy chcą utrzymać wysoki poziom sprzedaży, wytężonej pracy nad bardziej precyzyjnym dopasowaniem oferty do potrzeb zmniejszającej się liczby osób poszukujących mieszkań. Polnord jest na taki scenariusz przygotowany.

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 sel

Hossa deweloperów? to byłby silny wzrost cen ich akcji a tego tutaj nie widać..

! Odpowiedz
POLNORD -1,99% 9,86
2018-12-14 17:00:00
WIG -0,29% 58 780,55
2018-12-14 17:05:00
WIG20 -0,31% 2 303,41
2018-12-14 17:15:00
WIG30 -0,27% 2 620,67
2018-12-14 17:15:00
MWIG40 -0,25% 4 066,57
2018-12-14 17:15:00
DAX -0,54% 10 865,77
2018-12-14 17:35:00
NASDAQ -2,26% 6 910,67
2018-12-14 22:02:00
SP500 -1,91% 2 599,95
2018-12-14 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl