Prezes NIK nie wytłumaczył się z gotówki

Według CBA Marian Banaś ma pieniądze, których pochodzenia nie potrafi przekonująco wyjaśnić; jego oświadczenia majątkowe są zaś pełne luk - poinformuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Wyniki kontroli służby, która zajmowała się majątkiem prezesa NIK, wciąż są niejawne. "DGP" zauważa na swoich stronach internetowych, zapowiadając artykuł, że wiadomo jedynie, iż do prokuratury trafiło zawiadomienie, bo CBA podejrzewa, że składał on "nieprawdziwe oświadczenia majątkowe, zatajał faktyczny stan majątku oraz miał nieudokumentowane źródła dochodu".

Gazeta ustaliła, co wzbudziło największe zastrzeżenia kontrolerów z CBA. Jeden z wątków dotyczy posiadanej przez niego w domu gotówki w wysokości przeszło 200 tys. zł. – Banaś nie potrafił się przekonująco wytłumaczyć z tych pieniędzy, a zeznania podatkowe i rachunki bankowe nie dały odpowiedzi – mówi źródło "DGP", które zna wyniki kontroli.

Kolejne zastrzeżenia - jak informuje gazeta - dotyczą tego, że Marian Banaś nie wpisał do oświadczenia darowizny dla syna w wysokości niemal 2 mln zł, której dokonał po sprzedaży kamienicy w Krakowie. Nieruchomość zbył w połowie sierpnia tego roku, tuż przed wyborem na prezesa NIK. Syn zaś miał przeznaczyć pieniądze na spłatę kredytu, który był zabezpieczony hipoteką na nieruchomości należącej do ojca.

Inna sprawa, która zainteresowała CBA, to - jak podano w artykule - inwestycja Mariana Banasia. Ulokował on ponad 60 tys. zł w rzeźbie i zarobił na tym ok. 10 tys. zł. Gazeta zauważa, że zazwyczaj odbywa się to poprzez zakup certyfikatów, a nie fizyczne nabycie dzieła sztuki. Ciekawe jest w tym wątku, kto oferował alternatywną inwestycję. "DGP" podaje, że chodzi o piramidę finansową opartą o rynek dzieł sztuki i rozkręconą przez Polkę ze szwedzkim paszportem. Sprawą od ponad dwóch lat zajmuje się prokuratura, a ludzie mieli łącznie stracić ok. 300 mln zł. 

Prezes NIK: powaga Izby nie pozwala mi na polemikę w mediach

W ten sposób odniósł się do poniedziałkowej publikacji "Dziennika Gazety Prawnej" o niejasnościach wokół jego oświadczeń majątkowych.

W reakcji na publikację "DGP" prezes NIK oświadczył, że powaga NIK i stanowisko prezesa nie pozwala mu na polemikę w mediach. "Prokuratura prowadzi postępowanie w tej sprawie, a ja swoimi wypowiedziami nie powinienem utrudniać jej pracy" – oświadczył Banaś.

Przypomniał, ze jest gotowy do pełnej współpracy, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Autor: Karolina Mózgowiec

ktl/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 niunius666

Dziki kraj a nade wszystko opozycja nie ma prawdziwego przywódcy który wiedziałby co w tej sprawie i sądownictwa zrobić i poprowadzić naród. Bo to nie ma na co już czekać!!

! Odpowiedz
2 26 open_mind

Przez „kretino” takich jak silvio_gesell dział komentarzy się kompletnie skwasił.

! Odpowiedz
66 28 silvio_gesell

Media powinny mieć zakaz publikowania informacji o możliwości popełnienia przestępstwa, dopóki nie ma wyroku sądu, ponieważ jest to złamanie zasady domniemania niewinności.

! Odpowiedz
5 51 knl111

Bzdura! Idąc tym tokiem rozumowania, to np. nie można by informować, że zatrzymano pijanego kierowcę, który potrącił rowerzystę, bo nie ma jeszcze wyroku sądu.

! Odpowiedz
27 12 silvio_gesell odpowiada knl111

Tak, dokładnie tak.

„Dziennikarzowi nie wolno publikować opinii na temat rozstrzygnięcia w postępowaniu sądowym przed wydaniem orzeczenia w I instancji. Nie można też – bez zgody organu - publikować w prasie danych osobowych i wizerunku osób, przeciwko którym toczy się postępowanie przygotowawcze lub sądowe, jak również danych osobowych i wizerunku świadków, pokrzywdzonych i poszkodowanych, chyba że osoby te wyrażą na to zgodę.”

https://www.swps.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/17067-zasada-domniemania-niewinnosci-a-media

Dziennikarze powinni być ścigani z urzędu, bo zasada domniemania niewinności to jest zapisana w konstytucji:

http://www.pan.poznan.pl/nauki/N_109_01_Waltos.pdf

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 10 silvio_gessell

Oczywiście, tą samą zasadą należy objąć też polityków innych opcji.

! Odpowiedz
10 3 silvio_gesell odpowiada silvio_gessell

Silvio Gesell pisze się przez jedno „s”.

! Odpowiedz
14 8 silvio_gesell odpowiada silvio_gessell

Ciebie też chroni ta zasada, dlatego nie mogę publicznie odpowiedzieć na twoje pytanie czy będzie pozew.

! Odpowiedz
1 7 silvio_gessell odpowiada silvio_gesell

Podeślij maila klaunie, wyślę swoje dane aby ułatwić ci sprawę. Cały czas czekam.

! Odpowiedz
3 1 silvio_gessel odpowiada silvio_gessell

szkoda czasu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil