REKLAMA

Prezes Lotos Asfalt: Trwa proces uruchamiania kompleksu koksowania

2019-08-07 11:38
publikacja
2019-08-07 11:38

Projekt Efektywnej Rafinacji (EFRA) ma zostać uruchomiony w 2019 r. - powiedział prezes Lotos Asfalt Cezary Godziuk. Dodał, że trwa proces uruchamiania kompleksu koksowania, najważniejszej części projektu; inwestycja zostanie zakończona zgodnie z harmonogramem.

fot. Michal Fludra/NurPhoto via ZUMA Press / / FORUM

Budowa kompleksu opóźnionego koksowania (DCU - Delayed Coker Unit) rozpoczęła się we wrześniu 2015 r.; cały projekt wart jest ok. 2,3 mld zł. Projekt obejmuje budowę w rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku kilku nowych instalacji oraz rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji i obiektów, dzięki którym pogłębi się przerób ropy naftowej w gdańskiej rafinerii. Z tzw. ciężkiej pozostałości po przerobie ropy będzie można wytworzyć m.in. paliwo lotnicze.

Prezes Lotos Asfalt, cytowany w ostatnim komunikacie Grtupy podkreślił, że projekt Efektywnej Rafinacji (EFRA) zostanie uruchomiony w 2019 r.

Na pytanie o rozruch DCU, serca Projektu EFRA, przypomniał, że bardzo ważne było "płynne przejście z fazy budowy, za którą odpowiadała włoska firma KT, do fazy uruchamiania instalacji". "Za uruchomienie odpowiada nasza spółka. Obecnie w trakcie prac natrafiamy na mniejsze lub większe usterki, ale do tej pory nie stanowią one zagrożenia dla naszych harmonogramów" - ocenił prezes.

Zakończenie budowy DCU pierwotnie było planowane na koniec maja br., ale finalnie stało się to pod koniec czerwca br. Jak informowała wcześniej Grupa Lotos, do której należy Lotos Asfalt, powodem opóźnienia były problemy generalnego wykonawcy inwestycji - włoskiej firmy Kinetics Technology (KT) - z zapewnieniem odpowiedniej liczby wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Grupa Lotos to polska grupa kapitałowa, do której należy m.in. spółka Lotos Asfalt. Działalność Grupy ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Grupa wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. W należącej do Lotosu rafinerii w Gdańsku surowiec przerabiany jest głównie na paliwa. Spółka zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku.

autor: Radosław Jankiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki