REKLAMA

Praca przy zbiorach truskawek. Stawki w Polsce i za granicą

Weronika Szkwarek2018-05-29 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-05-29 06:00

Małymi krokami zaczyna się sezon na truskawki. W sieci jest wysyp ogłoszeń o pracę przy zbiorach lub sprzedaży. W Polsce stawki za zebraną kobiałkę sięgają 4 zł – za granicą liczone są najczęściej za godzinę – w Niemczech ok. 8,9 euro za godzinę, a w Holandii od 5,5 do 10 euro.

- Oferty przy zbiorach to głównie ogłoszenia dla osób studiujących, bez doświadczenia. Oferty są naprawdę zróżnicowane i obejmują pracę przy zbiorach i uprawie owoców i warzyw, przy pielęgnacji drzew i krzewów, a nawet przy ścinaniu pieczarek – mówi w rozmowie z Bankier.pl Barbara Polna z agencji pośrednictwa pracy LimnusWork.

fot. Jaroslaw Pruss / / FORUM

Polskie warunki

Pracodawcy w Polsce oferują różne stawki – godzinowe, ryczałtowo za miesiąc czy od koszyka, przeważają jednak oferty dotyczące pracy na akord. Zarobek jest uzależniony od liczby zebranych kobiałek, które pomieszczą ok. 2 kg truskawek. Gospodarze proponują stawki od 2 złotych za łubiankę (np. w Kaliszu) do 4 złotych (w okolicach Radomia). W Częstochowie pojawiają się oferty pracy godzinowej, która wynosi od 10 do 12 złotych za godzinę netto, na portalu z ogłoszeniami z urzędów pracy stawki są niewiele wyższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę i wahają się w przedziale 13-15 zł brutto za godzinę pracy w zatrudnieniu w oparciu o umowę-zlecenie.

Większość ogłoszeniodawców na portalu OLX oferuje zatrudnionym zakwaterowanie i dojazd na plantację, a w niektórych pojawiają się również informacje o wyżywieniu.

Stawki za kobiałkę nierzadko opatrzone są zaimkiem „od”, ponieważ zarobki zbieraczy uzależniane są od cen w skupie. Jak podaje serwis sady ogrody.pl, ceny truskawek w hurcie wahają się od 3-7,5 zł za kilogram, kiedy zaledwie tydzień temu sięgały 10 zł.  - Według danych IERiGŻ-PIB średnia cena skupu truskawki deserowej w zeszłym tygodniu wynosiła 7,63 zł/kg. W Małopolsce tego typu owoce skupowane były średnio za 6-7 zł/kg, natomiast na Mazowszu za 10 zł/kg. W woj. podkarpackim truskawki deserowe skupowane były za 7,5 zł/kg. Warto podkreślić, że rok temu średnia cena skupu owoców deserowych wynosiła 4,07 zł/kg – podaje Aneta Gwara-Tarczyńska w artykule opublikowanym w serwisie sadyogrody.pl. Jak wynika z powyższych informacji, przynajmniej początek sezonu powinien być dla zbieraczy łaskawy, ponieważ ceny za kilogram w skupie są wyższe niż przed rokiem.

Zagraniczne warunki

W serwisach ogłoszeniowych można znaleźć oferty dotyczące zbierania truskawek w Niemczech, Holandii, Szwecji, Norwegii, a nawet w Szkocji.

Praca przy zbiorach truskawek za granicą

Państwo

Stawka godzinowa

Stawka w rozliczeniu na akord

Dodatkowe informacje podawane w ogłoszeniach

Norwegia

Brak informacji

100 koron za 6 kg truskawek

70 koron dziennie zakwaterowanie

Holandia

Od 8,9-10 euro

Brak informacji

Zakwaterowanie dziennie ok. 10 euro

Obowiązkowe ubezpieczenie 3 euro/dziennie

Szwecja

Brak informacji

42 koron za skrzynkę o pojemności 15 l (ok. 7,5 kg)

Gwarancja minimalnego wynagrodzenia – 13 tys. koron

Niemcy

Min. 8,84 euro

2-30-3,50 euro za 5 kg skrzynkę

Zakwaterowanie z ubezpieczeniem zdrowotnym – 9 euro dziennie

Szkocja

7,8 funtów brutto

Brak informacji

Tygodniowa płaca wynosi około 312 funtów netto

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie ogłoszeń o pracę umieszczonych na serwisie OLX

- Jeśli chodzi o oferty pracy w Polsce, stawki wahają się od 9-14 zł netto/h, w przypadku Holandii  stawka uzależniona jest od wieku pracownika, bowiem występuję tam tzw. "wiekówka" - osoby poniżej 23. roku zarabiają mniej, jednak koszty utrzymania są w ich przypadku także mniejsze. Stawki w Holandii za godzinę pracy, zarówno przy zbiorach/pracy w polu, jak i w szklarni, wynoszą 5,50-9 euro netto – podaje Barbara Polna z LimnusWork.

Jak dowiadujemy się z informacji przekazanych przez agencję pośrednictwa pracy – zatrudniający w Holandii oferują wynagrodzenie zależne od przepracowanych godzin. Podobnie wygląda system w Niemczech. Natomiast w Szwecji czy w Norwegii pracodawcy preferują wynagrodzenie zależne od ilości zebranych owoców. Dodatkowo warto mieć na uwadze koszty kwaterunku. Część pracodawców podaje informacje, ile wynosi opłata za pokój i w jakim systemie (dziennym, tygodniowym) jest rozliczana.

Przykładowy opis warunków zatrudnienia przy zbiorze truskawek w Niemczech

Praca zaczyna się od 5.30 i trwa z przerwami do godziny 19.30. Pierwsza przerwa zaczyna się o godzinie 9.00 i trwa 30-45 minut, jest to czas przeznaczony na śniadanie, następna przerwa jest o godzinie 12.15 - o tej godzinie wszyscy pracownicy otrzymują obiad, ta przerwa trwa jedną godzinę, następna przerwa zaczyna się o godzinie 17.00 i trwa 30-45 minut, jest to czas przeznaczony na podwieczorek. O godzinie 19.30 lub też wcześniej kończy się dzień roboczy.

Zbiór truskawek jest akordowy, minimalna cena za urwaną 5 kilogramową skrzynkę truskawek waha się od 2,25 do nawet 3 euro i więcej, uzależnione jest to od tempa zbierania całej grupy ludzi. Od tego roku nasza firma zmienia profil działalności z uprawy polowej truskawek w uprawy truskawek pod tunelami. Średnie miesięczne wynagrodzenie waha się w granicach 1300 - 2400 EUR / miesięcznie (netto, czyli do ręki).

Możliwość pobierania cotygodniowych zaliczek.

Bardzo dobre warunki socjalne / pokoje 4-osobowe /

Opłata za mieszkanie / w tym obiad / - 8,50 euro dziennie .

Zaliczki

Obsługę w biurze i na polu w języku polskim.

Źródło: fragment ogłoszenia o pracę na serwisie OLX

Rolnicy szukają okazji

Pracodawcy również i w tej branży muszą intensywnie szukać rąk do pracy, często zatrudniając przy tym cudzoziemców. - Coraz częściej otrzymujemy zapytanie o pracowników z Ukrainy, myślę, że w przyszłości będzie to główne państwo, z którego kraje zachodnie będą rekrutować. Można do tego grona zaliczyć także Rumunię i Mołdawię - koszt rekrutacji oraz wynagrodzenia dla pracownika jest mniejszy niż w przypadku Polaków – podaje Barbara Polna z LimnusWork.

Jak donoszą branżowe media, rolnicy mają bardzo duży problem ze znalezieniem rąk do pracy. Okazuje się, że w związku z niskimi cenami w skupach, wielu pracowników nie decyduje się lub rezygnuje z pracy w polu. Rolnicy szukają więc innych sposobów na zarobienie pieniędzy.

Policja kilka dni temu podała informacje na temat rolnika z gminy Czerwińsk, który wystawiał „lewe” oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców przy zbiorach truskawek.

- Z ustaleń policjantów wynikało, że mężczyzna wystawił aż 442 „zaproszenia” na przestrzeni ostatnich dwóch lat (2016-2017). Odbiorcami tych „zaproszeń” byli obywatele Ukrainy, którzy płacili za nie 38-latkowi po kilkadziesiąt złotych. Dzięki temu zyskiwali oni wizę i swobodnie mogli poruszać się po terenie UE. Mężczyzna nie miał możliwości ani zamiaru zatrudnić obcokrajowców, którym wystawiał oświadczenia. Trudnienie się takim procederem tłumaczył trudną sytuacją materialną – podaje Komenda Główna Policji.

Niektórzy natomiast szukają oszczędności, nielegalnie powierzając pracę. Jak czytamy na stronie internetowej straży granicznej w Tarnowie, funkcjonariusze grupy ds. cudzoziemców przy zbiorze truskawek zastali 19 obywateli Ukrainy (10 kobiet oraz 9 mężczyzn). W wyniku podjętych czynności kontrolnych, funkcjonariusze ujawnili troje obywateli Ukrainy (1 kobieta oraz 2 mężczyzn), którzy wykonywali pracę nielegalne.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (5)

dodaj komentarz
izabella_p9
Pracowałam w Niemczech za pośrednictwem tej agencji i nigdy nie spotkała mnie żadna niespodzianka. Praca jaka jest każdy wie, do łatwych nie należy, ale na pieniądze naprawdę nie miałam co narzekać i gdyby nie to, że mam teraz małe dziecko w domu, pewnie znów szykowałabym się do wyjazdu.
do_niczego
Zatrudnię NIEMKĘ do Konserwacji powierzchni płaskich"SPRZATACZKĘ",gwarantuję umowę o pracę, darmowe zakwaterowanie,płaca 8,50 ZŁ Brutto.Dojazd i wyżywienie w własnym zakresie.
xiven
nielegalne wykonywanie pracy :) nieźle to brzmi
do_niczego
A POLSKA jak zawsze LIDEREM UE w taniości."BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ" jak to kiedyś jeden z POLITYKÓW mawiał który za to siedzi teraz w BRUKSELI.
search
Ja nie widze problemu bys mogl isc do rolinika co bedzie ci placic 50 zet za kg truskawek. UE tego nie ustala a ty bardziej przewodniczay RE. A jak ci nie pasuje to kup pole zasadz truskawiki i pokaz jak sie ludziom powinno placic tak 100 za kg. Ktosc cie w tym hamuje

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki